MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zapareniny neohrozujú len bábätká. Ako si ich ošetriť, radí lekárka

Zapareniny môžu v letných mesiacoch potrápiť nielen bábätká.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Zapareniny neohrozujú len bábätká. Ako si ich ošetriť, radí lekárka

Medzi ich akútne prejavy patria začervenané a ostro ohraničené plochy kože, ktoré sa dotýkajú. Objaviť sa môžu v každom veku.

Zapareniny sú začervenané a ostro ohraničené plochy na koži, ktoré sa dotýkajú. Objaviť sa pri nich môže mokvanie. Častejšie sa vyskytujú v letných mesiacoch, kedy ich vzniku nahráva horúce počasie a potenie. Zapareniny však nie sú výsadou bábätiek. Ako si ich správne ošetriť?

Snažte sa ich vysušiť

Najdôležitejšie je, aby ste znížili či zamedzili pôsobenie faktorov, ktoré ťažkosti vyvolávajú a môžete ich obmedziť. Pokúste sa pod dohľadom odborníka zredukovať hmotnosť či nadmerné potenie, liečiť si cukrovku, ktoré patria k rizikovým faktorom. Pri vzniku zapareniny je dôležitá hygiena. Zamerajte sa na vysušovanie napríklad pomocou púdrov, mydiel s prídavkom dezinficiencií alebo obklad z trojpercentnej bórovej vody. Vhodný je i kúpeľ v slaboružovom roztoku hypermangánu,“ radí dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Na oddelenie dvoch plôch kože, ktoré sa o seba trú, používajte jemnú ľanovú alebo gázovú záložku.“ Vždy počítajte s tým, že akákoľvek mechanická záťaž či už pri športovaní alebo nadmernej chôdzi stav pokožky zhorší.

Ohrozená bábätká

O zapareninách sa však častejšie hovorí v súvislosti s bábätkami. Ide o plienkovú dermatitídu, ktorá je v miernej forme veľmi častá. Ako názov napovedá, objavuje sa v plienkovej oblasti. Pokožku môžu podráždiť telu vlastné i cudzie látky. Opäť ide o ostro ohraničený zápal v celej plienkovej oblasti. Objaviť sa môžu pľuzgieriky mokvanie i chrasty.„U dojčaťa sa za zmenou fyziologického stavu kožného povrchu skrýva vlhké, teplé prostredie a nasiaknutie sekrétov vylučovania, moču a stolice. Dochádza k strate kyslého pH a k mechanickému dráždeniu rohovej vrstvy kože,“ objasňuje odborníčka. „Tento stav sa zhoršuje pri nedostatočne častej výmene plienok.“ Rovnaké prejavy sa môžu vyskytnúť aj v starobe, u ľudí, ktorí trpia inkontinenciou a používajú plienkové nohavičky či plienky.

Meňte plienky

Pri plienkovej dermatitíde sú základom liečby hygienické opatrenia, platí to pre všetky typy ochorenia. Dôležité je znížiť vlhkosť kože a často meniť plienky. „Novorodenec napríklad močí približne dvadsaťkrát za dvadsaťštyri hodín, minúť by ste mali približne dvanásť plienok. Vhodné je prebaľovať asi dvadsať minút po zobudení, pred dojčením aj po ňom. S pribúdajúcim vekom frekvencia výmeny plienok postupne klesá,“ pridáva praktické informácie Michaela Blaško. „Ročné dieťa močí približne sedemkrát za dvadsaťštyri hodín. Objem moču je však väčší, preto odporúčam prebaľovať asi osemkrát denne.“

Pomôže aj krém

Inkontinenčné nohavičky, plienky alebo vložky sa používajú s veľkou obľubou, na druhej strane zadržiavajú vlhkosť, bránia vetraniu pokožky i odparovaniu potu. Prirodzene sa zvyšuje telesná teplota v danej oblasti, povrch kože sa postupne zmäkčuje, objaví sa mokvanie či trhlinky. Vždy dbajte na pravidelnú výmenu plienok. „Hlavnou úlohou rodičov alebo opatrovateľov je zabrániť kontaktu kože so stolicou, pre kožu je najväčším dráždidlom,“ upozorňuje lekárka. „Znečistenú plienku treba ihneď vymeniť.“ Udržať kožu v kondícii pomôžu aj bariérové krémy s obsahom oxidu zinočnatého. Nanášajte ich pri každom prebaľovaní, ale v ultratenkej vrstve. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor