Zapareniny sú začervenané a ostro ohraničené plochy na koži, ktoré sa dotýkajú. Objaviť sa pri nich môže mokvanie. Častejšie sa vyskytujú v letných mesiacoch, kedy ich vzniku nahráva horúce počasie a potenie. Zapareniny však nie sú výsadou bábätiek. Ako si ich správne ošetriť?
Snažte sa ich vysušiť
Najdôležitejšie je, aby ste znížili či zamedzili pôsobenie faktorov, ktoré ťažkosti vyvolávajú a môžete ich obmedziť. Pokúste sa pod dohľadom odborníka zredukovať hmotnosť či nadmerné potenie, liečiť si cukrovku, ktoré patria k rizikovým faktorom. „Pri vzniku zapareniny je dôležitá hygiena. Zamerajte sa na vysušovanie napríklad pomocou púdrov, mydiel s prídavkom dezinficiencií alebo obklad z trojpercentnej bórovej vody. Vhodný je i kúpeľ v slaboružovom roztoku hypermangánu,“ radí dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Na oddelenie dvoch plôch kože, ktoré sa o seba trú, používajte jemnú ľanovú alebo gázovú záložku.“ Vždy počítajte s tým, že akákoľvek mechanická záťaž či už pri športovaní alebo nadmernej chôdzi stav pokožky zhorší.
Ohrozená bábätká
O zapareninách sa však častejšie hovorí v súvislosti s bábätkami. Ide o plienkovú dermatitídu, ktorá je v miernej forme veľmi častá. Ako názov napovedá, objavuje sa v plienkovej oblasti. Pokožku môžu podráždiť telu vlastné i cudzie látky. Opäť ide o ostro ohraničený zápal v celej plienkovej oblasti. Objaviť sa môžu pľuzgieriky mokvanie i chrasty.„U dojčaťa sa za zmenou fyziologického stavu kožného povrchu skrýva vlhké, teplé prostredie a nasiaknutie sekrétov vylučovania, moču a stolice. Dochádza k strate kyslého pH a k mechanickému dráždeniu rohovej vrstvy kože,“ objasňuje odborníčka. „Tento stav sa zhoršuje pri nedostatočne častej výmene plienok.“ Rovnaké prejavy sa môžu vyskytnúť aj v starobe, u ľudí, ktorí trpia inkontinenciou a používajú plienkové nohavičky či plienky.
Meňte plienky
Pri plienkovej dermatitíde sú základom liečby hygienické opatrenia, platí to pre všetky typy ochorenia. Dôležité je znížiť vlhkosť kože a často meniť plienky. „Novorodenec napríklad močí približne dvadsaťkrát za dvadsaťštyri hodín, minúť by ste mali približne dvanásť plienok. Vhodné je prebaľovať asi dvadsať minút po zobudení, pred dojčením aj po ňom. S pribúdajúcim vekom frekvencia výmeny plienok postupne klesá,“ pridáva praktické informácie Michaela Blaško. „Ročné dieťa močí približne sedemkrát za dvadsaťštyri hodín. Objem moču je však väčší, preto odporúčam prebaľovať asi osemkrát denne.“
Pomôže aj krém
Inkontinenčné nohavičky, plienky alebo vložky sa používajú s veľkou obľubou, na druhej strane zadržiavajú vlhkosť, bránia vetraniu pokožky i odparovaniu potu. Prirodzene sa zvyšuje telesná teplota v danej oblasti, povrch kože sa postupne zmäkčuje, objaví sa mokvanie či trhlinky. Vždy dbajte na pravidelnú výmenu plienok. „Hlavnou úlohou rodičov alebo opatrovateľov je zabrániť kontaktu kože so stolicou, pre kožu je najväčším dráždidlom,“ upozorňuje lekárka. „Znečistenú plienku treba ihneď vymeniť.“ Udržať kožu v kondícii pomôžu aj bariérové krémy s obsahom oxidu zinočnatého. Nanášajte ich pri každom prebaľovaní, ale v ultratenkej vrstve.