MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zákerné rotavírusy napádajú najmä malé deti do 3 rokov, dôvodom je nezrelá imunita

Rotavírusová infekcia sa prejaví teplotou, bolestivým bruškom, vracaním  alebo hnačkou.
Rodina a tehotenstvo

Zákerné rotavírusy napádajú najmä malé deti do 3 rokov, dôvodom je nezrelá imunita

Na rotavírusovú infekciu ochorie až 80% detí do troch rokov. Dá sa voči nej účinne brániť, ale mnohí rodičia naďalej odmietajú.

Každý z rodičov, ktorý tým prešiel, vie, že nejde o nič príjemné. Zákerné rotavírusy sú príčinou silných hnačkových ochorení, ktoré napádajú najmä najmenšie deti. Dôvodom je ich nezrelá imunita, ktorá sa proti vírusom nedokáže dostatočne brániť.

Čítajte aj: TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

„Rotavírusová infekcia je nebezpečná najmä preto, že postihuje najčastejšie malé deti, dojčatá a batoľatá. Čím je dieťa menšie, tým sú klinické príznaky – vracanie a hnačka – nebezpečnejšie. Veľmi rýchlo u nich dochádza k dehydratácii, ktorá môže ohroziť život dieťaťa, prípadne môžu vzniknúť závažné komplikácie s poškodením mozgu,“ varuje pediatrička Elena Prokopová. Ohrozené sú najmä predčasne narodené bábätká a s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ale aj osoby so zníženou imunitou.

Ľahká nákaza

Nakaziť sa infekciou nie je zložité. Spôsobujú ju rotavírusy, ktoré sú v prostredí veľmi odolné, dokonca aj voči bežným dezinfekčným prostriedkom. Na predmetoch dokážu pretrvávať i niekoľko týždňov. Na vyvolanie ochorenia pritom stačí len niekoľko vírusov. Len čo rotavírus osídli tráviaci trakt dieťaťa, dochádza k jeho masívnemu rozmnožovaniu.

„Infekcie sú najčastejšie v chladných mesiacoch roka. Vírusy sa prenesú zo stolice chorého dieťaťa znečistenými rukami na predmety napríklad na hračky a potraviny. Inkubačná lehota, čiže čas od vniknutia vírusu do organizmu po vznik prvých príznakov, je približne 48 hodín,“ dopĺňa pediatrička. Znamená to teda, že prejdú dva dni, kým sa prejavia prvé príznaky, a dieťa dovtedy navonok zdravé môže chodiť do materskej školy a rozširovať infekciu v kolektíve.

Máte doma tučka? 7 skvelých rád, ktoré pomôžu zbaviť dieťa nadbytočných kíl 

Rýchly nástup

Keď sa napokon choroba ohlási, udrie naplno. „Rotavírusová infekcia sa prejaví teplotou, nafúknutým a bolestivým bruškom, vracaním trvajúcim jeden až dva dni, následne sa pridá hnačka, často s prímesou hlienu a krvi. Tým, že dieťa má teplotu, vracia, hnačkuje, neprijíma tekutiny, veľmi rýchlo dochádza k dehydratácii organizmu,“ objasňuje odborníčka, prečo je ochorenie nebezpečné najmä pre najmenšie deti.

Tým, že na rotavírusovú infekciu neexistuje cielená liečba, starostlivosť o malého pacienta spočíva v dopĺňaní tekutín, ktoré nadmerným vyprázdňovaním stráca. „Podáva sa studená nesýtená minerálna voda, čierny čaj osladený čistou glukózou a špeciálne rehydratačné roztoky. Ak ochorenie postihne bábätká, ktoré sú ešte dojčené, treba v dojčení pokračovať. Ak je dieťa na umelej výžive, podávajú sa mlieka s nízkym obsahom laktózy, ryžový alebo mrkvový odvar,“ odporúča pediatrička Prokopová.

Návrat do normálu

Keď sa stav stabilizuje a dieťa prestane vracať, snažte sa o postupný návrat na normálnu stravu. Môžete mu ponúknuť uvarenú ryžu, mrkvu, popučený banán alebo strúhané jablko. Ak však nedokáže udržať prijaté tekutiny, začína byť apatické, má suché sliznice, bielo povlečený jazyk, málo močí, je potrebná hospitalizácia, upozorňuje odborníčka. Dieťaťu tam podajú tekutiny infúziou. Kontaktovať pediatra by ste však mali v každom prípade. Minimálne telefonicky, keďže ide o infekčné ochorenie, a riadiť sa jeho pokynmi. Hoci je očkovanie proti rotavírusom dobrovoľné, Elena Prokopová ho považuje za nesmierne dôležité.

„Až osemdesiat percent detí ochorie na rotavírusovú infekciu do troch rokov života. V našej ambulancii je zaočkovaných sedemdesiatdva percent všetkých detí do pol roka života, napriek tomu, že nejde o očkovanie povinné, ale dobrovoľné,“ hovorí o svojej skúsenosti, ktorá je však v iných ambulanciách často odlišná.

Detská horúčka: Niekoľko praktických rád, ako ju zvládnete aj vy

Vrátia peniaze

Mnohí rodičia sa bránia doplnkovému očkovaniu aj preto, že sa zaň platí. Pediatrička s tým nesúhlasí: „Každá zdravotná poisťovňa vracia doplatky za lieky deťom do šesť rokov podľa zákona. Takže doplatky za rotavírusové očkovanie rodičom automaticky vrátia.“ Vysvetľuje, že na trhu máme dve vakcíny proti rotavírusom. Prvá dávka môže byť podaná od šiesteho týždňa veku dieťaťa a očkovanie musí byť ukončené do veku 24 týždňov.

„Očkovacia látka sa podáva vo forme kvapiek, ktoré dieťa spapá. Neaplikuje sa do svalu injekciou. Po očkovaní dochádza k aktivácii slizničnej imunity v čreve dieťaťa. Tá nebráni vzniku infekcie, ale minimalizuje jej klinické príznaky,“ hovorí Prokopová. V každom prípade, ak sa aj rodič rozhodne dieťa neočkovať a objaví sa u neho rotavírusová infekcia, treba ho pozorne sledovať, podávať mu dostatok tekutín a ak odmieta, radšej vyhľadať lekársku pomoc. Dehydratácia môže byť pre malý organizmus mimoriadne nebezpečná.

Vysaje živiny

Viete, čo sa deje pri nákaze rotavírusom? Ide o veľmi invazívny druh vírusov, ktorý napáda sliznicu prevažne tenkého čreva, kde poškodzuje špecifické funkcie buniek. Rotavírusová infekcia infikuje povrch črevnej výstelky, bráni črevu absorbovať vodu a základné živiny, čo vedie k dehydratácii a vo vážnejších prípadoch tiež k hospitalizácii.

Zdravá rada

Pri hnačke a zvracaní dieťa stráca veľa tekutín a živín. Podávajte mu preto rehydratačný roztok, ktorý si vyrobíte doma. Do 1 litra vody pridáte 2-3 lyžičky glukózy, 1 kávovú lyžičku soli a šťavu z citróna. Ióny sodíka zadržujú v tele vodu, glukóza je rýchly zdroj energie - zoženiete ju v lekárni.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia