Meningokok (baktéria Neisseria meningitidis) patrí medzi výlučne ľudské baktérie, ktoré môžu spôsobiť veľmi vážne ochorenia – najmä meningokokový zápal mozgových blán a meningokokovú sepsu (otravu krvi). Meningokok postupuje veľmi rýchlo, prakticky do 24 – 48 hodín od prvých príznakov dochádza ku kolapsu organizmu. Tieto ochorenia končia často smrťou alebo trvalými následkami, medzi ktoré patria amputácie končatín, strata sluchu či poruchy poznávacích schopností.
- Nelichotivé štatistiky meningitídy
- Približne každý piaty pacient, ktorý ochorenie prežije, utrpí závažné trvalé následky, jeden z desiatich chorých aj napriek vhodnej liečbe zomrie. Najviac ohrozené sú dojčatá, teda deti v prvom roku života.
Ako sa šíria?
O tom, či človek, ktorý príde do kontaktu s meningokokomi ochorie, rozhoduje „vybavenie“ konkrétneho kmeňa meningokokov a stav imunitného systému človeka. Baktéria sa prenáša z človeka na človeka vzduchom - kvapôčkovou infekciou, kontaktom s človekom, ktorý je tzv. nosičom meningokokov. Tie dočasne osídľujú horné dýchacie cesty ľudí, zvyčajne niekoľko mesiacov a potom spontánne vymiznú.
Uvádza sa, že v bežnej európskej populácii sa vždy vyskytuje asi 10% nosičov meningokokov, pričom tieto baktérie u nich zvyčajne nevyvolajú invázne ochorenia. Je to preto, že „nosičstvo“ spôsobuje u ľudí aktívnu tvorbu protilátok proti meningokokom. Títo nosiči však môžu nakaziť iné rizikové osoby, ktorí protilátky nemajú a vyvolať u nich závažné ochorenia. Často k takýmto prípadom dochádza v spoločných domácnostiach alebo v kolektívoch ľudí.
Najvyšší výskyt inváznych meningokokových ochorení sa pozoruje u dojčiat, teda v prvom roku života, ďalej u malých deti vo veku do 5 rokov a riziko stúpa aj u adolescentov a mladých dospelých.
Prvé príznaky
Ochorenia, ktoré sa najskôr prejavujú príznakmi, ktoré pripomínajú chrípku, prebiehajú veľmi rýchlo. Inkubačná doba je len 3 – 4 dni, nastupuje bolesť hlavy, vracanie, kŕče, vysoké teploty až bezvedomie.
Meningokoky sa rýchlo šíria v krvnom riečisku a v organizme spôsobujú závažné poškodenia. Na tele sa objavujú tzv. petechie, červenofialové škvrny, ktoré po zatlačení sklom nezblednú a majú tendenciu zlievať sa do tzv. sufúzií, veľkých krvných podliatin. Objavenie sa petechií je jasným signálom, že môže ísť o invázne meningokokové ochorenie a je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože ide doslova o minúty.
Ďalšími príznakmi sú opuch tváre, strnulosť šije a postupne dochádza i k vnútornému krvácaniu. Kvôli ťažkej rozoznateľnosti inváznych meningokokových ochorení od bežných vírusových ochorení v prvých hodinách po vypuknutí sa pacienti s týmito ochoreniami dostávajú do rúk lekárov pomerne neskoro, takže lekárom ostáva len obmedzený čas na poskytnutie zdravotnej starostlivosti a záchranu pacientov.
Čo vás ochráni?
Najvhodnejšou prevenciou proti tomuto ochoreniu je očkovanie. Existuje viacero skupín meningokokov. V Európe je najčastejším pôvodcom meningokok skupiny B a C, skupina Y a W spôsobujú ochorenie v menšom rozsahu. Na Slovensku sú aktuálne dostupné 2 druhy vakcín. Jeden druh vakcín chráni pred meningokokom skupiny A, C, W a Y, ktorý je možné podať u detí od 1 roka.
Od januára tohto roku je k dispozícii vakcína proti meningokokom skupiny B. Zatiaľ je možné podať tento typ vakcíny deťom od 10 rokov. Dôvodom je ešte prebiehajúca štúdia, ktorá overuje bezpečnosť a účinnosť vakcíny aj u menších detí. V Českej republike je už od roku 2014 možnosť očkovať malé deti podobnou vakcínou proti meningokokom skupiny B, ktorá nebola na Slovensko dovezená.
Očkovanie proti meningokokovej meningitíde sa odporúča u detí do 4 rokov, adolescentov a osôb cestujúcich do krajín s epidemickým výskytom meningokových ochorení. Očkovanie je zvlášť významné pre ľudí, ktorí majú zníženú imunitu.