MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zajakáva sa vaše dieťa? Nie je to choroba, pomôže mu logopéd

Ak pôjdete k logopédovi včas, zajakavosti sa môže dieťa zbaviť.
Rodina a tehotenstvo

Zajakáva sa vaše dieťa? Nie je to choroba, pomôže mu logopéd

Ľudia, ktorým sa pletie jazyk, to nemajú vždy v živote ľahké. Často sa stretávajú sa s nepochopením či výsmechom. Vo svete ich je asi jedno percento.

Od roku 1998 si v 22. október pripomíname Medzinárodný deň porozumenia zajakavosti. Jeho cieľom je poukázať na problémy ľudí, ktorí trpia balbutizmom, teda poruchou plynulosti reči. Konajú sa konferencie, workshopy a diskusné fóra s odborníkmi.

Spomínate si na oscarový film Kráľova reč? Skvelý herec Colin Firth si zahral druhorodeného syna britského kráľa Juraja V. Utiahnutý princ Albert bojoval ešte ako dospelý so zajakavosťou. Až pod nátlakom manželky sa začal stretávať s logopédom, ktorý sa snažil jeho poruchu vyliečiť. Neštandardná metóda mala napokon úspech. Albert zasadol na trón po odstúpení staršieho brata práve v čase, keď Veľká Británia vstupovala do druhej svetovej vojny. Musel prekonať svoj strach z komunikácie a verejne vystúpiť. Podarilo sa.

Je to porucha, nie choroba

Zajakavosť, odborne balbutizmus, sa netýka mentálnych schopností. Borili sa s ňou aj takí významní ľudia ako bol cisár Claudius, fyzik Isaac Newton či politik Winston Churchill. „Je to porucha plynulosti reči, ktorá má negatívny vplyv na komunikáciu dieťaťa či dospelého,“ vysvetľuje PhDr. Slavka Zacharová z Centra pre liečbu rázštepov pri Klinike plastickej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Postihnutý v reči nedobrovoľne používa pauzy, opakuje časti slova či celé slová, predlžuje hlásky. Vyhýba sa problémovým výrazom, a preto sa niekedy spolieha na nezvyčajné či nezmyselne znejúce konštrukcie. Pomáha si rukami - nohami, krivením úst, grimasami.

So stresom a s námahou

„Prvé problémy s neplynulosťou reči sa objavujú okolo tretieho až štvrtého roku života. Dieťa najčastejšie opakuje prvé slabiky slova alebo slová, robí prestávky v strede slov a viet, vkladá do vety vsuvky, aby získalo čas. Vtedy však ešte nehovoríme o zajakavosti. O tú ide, až keď sa k ťažkostiam s plynulosťou reči pridá nadmerná námaha a psychické napätie," prízvukuje logopedička.

Nadmerná námaha sa prejavuje svalovým napätím, začervenaním v tvári, neprirodzenými pohybmi, mrkaním či grimasami. Psychické napätie charakterizujú nepríjemné pocity a stres v súvislosti s komunikáciou. V krajnom prípade dieťa odmieta rozprávať. Pravá zajakavosť sa vyvíja v predškolskom veku. V dospelosti nevzniká, a ak, tak z inej príčiny, napríklad pri vážnom poškodení mozgu.

Choďte k logopédovi

Má vaše dieťa problémy? Trvá tento stav u niekoľko týždňov a znepokojuje vás? Neváhajte a navštívte logopéda. Ak sa vaša ratolesť nebude liečiť, môže mať problémy so začlením do kolektívu. Tie potom trvajú až do dospelosti. Dospelý balbutik sa neraz stretáva s nepochopením, výsmechom či podceňovaním u kolegov i cudzích ľudí. Sú netrpezliví, skáču mu do reči a snažia s za neho dopovedať nedopovedané.

Logopéd pri terapii často spolupracuje so psychológom. „Techník je viacero. Uplatňujeme ich individuálne u konkrétnych pacientov. Samotná liečba trvá rôzne dlho. Niekedy sa zajakavosť podarí odstrániť úplne, inokedy tento cieľ nie je možné dosiahnuť, ale aj zmiernenie príznakov znamená úspech,“ tvrdí PhDr. Slavka Zacharová.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor