MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lekárka varuje: Nerobíte toto polhodinu pred milovaním? Riskujete problémy

S astmou sa z milovania môže stať život ohrozujúci zážitok.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Lekárka varuje: Nerobíte toto polhodinu pred milovaním? Riskujete problémy

Ak máte problém s pľúcami, pozor, aby ste sa príliš nerozvášnili.

Podľa nového výskumu, o ktorom informovala stránke WebMD,  môže intenzívny sex, podobne ako intenzívne cvičenie, u ľudí s chronickým pľúcnym ochorením vyvolať astmatický záchvat.

Ako na druhé poschodie

V rámci štúdie vedci pod vedením Ariel Leung z George Washington University School of Medicine and Health Sciences, vedúcej internistky v Saint Agnes Medical Center vo Fresne v Kalifornii, vyhľadávali v lekárskej literatúre články o sexe ako spúšťači astmatických záchvatov. Hoci museli skonštatovať nedostatok literatúry k tomuto prepojeniu, domnievajú sa, že skôr ako pre nedostatok súvisu, je to kvôli neochote o sexe sa baviť s lekárom.

Literatúra o sexuálnom styku ako spúšťači astmy je skromná," konštatuje aj Jonathan Romeo, alergológ z Raleigh v štáte New York, ktorý vedie výbor ACAAI pre astmu a štúdie sa nezúčastnil. Súvislosť sexu a astmatického záchvatu ho však neprekvapuje.  „Každá fyzická námaha môže spôsobiť astmatický záchvat," cituje ho portál.

Podľa Leung je búrlivé milovanie podobné výšľapu do druhého poschodia. Nádejá sa, že ak sa sexuálny styk pomenuje ako jeden zo spúšťačov astmatického záchvatu, môže výrazne zlepšiť nielen kvalitu života pacientov, ale aj manželstvá. Čo preto radí urobiť? 

Pacientom odporúčame, aby si 30 minút pred pohlavným stykom vzali svoj inhalátor s krátkodobo pôsobiacim beta-agonistom, aby sa predišlo astmatickému záchvatu. Niektorí pacienti si môžu myslieť, že to uberá z romantiky, ale nič nie je romantickejšie ako...nechať partnera pozorovať astmatický záchvat," uzatvára vedkyňa.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor