MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lekárka varuje: Nerobíte toto polhodinu pred milovaním? Riskujete problémy

S astmou sa z milovania môže stať život ohrozujúci zážitok.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Lekárka varuje: Nerobíte toto polhodinu pred milovaním? Riskujete problémy

Ak máte problém s pľúcami, pozor, aby ste sa príliš nerozvášnili.

Podľa nového výskumu, o ktorom informovala stránke WebMD,  môže intenzívny sex, podobne ako intenzívne cvičenie, u ľudí s chronickým pľúcnym ochorením vyvolať astmatický záchvat.

Ako na druhé poschodie

V rámci štúdie vedci pod vedením Ariel Leung z George Washington University School of Medicine and Health Sciences, vedúcej internistky v Saint Agnes Medical Center vo Fresne v Kalifornii, vyhľadávali v lekárskej literatúre články o sexe ako spúšťači astmatických záchvatov. Hoci museli skonštatovať nedostatok literatúry k tomuto prepojeniu, domnievajú sa, že skôr ako pre nedostatok súvisu, je to kvôli neochote o sexe sa baviť s lekárom.

Literatúra o sexuálnom styku ako spúšťači astmy je skromná," konštatuje aj Jonathan Romeo, alergológ z Raleigh v štáte New York, ktorý vedie výbor ACAAI pre astmu a štúdie sa nezúčastnil. Súvislosť sexu a astmatického záchvatu ho však neprekvapuje.  „Každá fyzická námaha môže spôsobiť astmatický záchvat," cituje ho portál.

Podľa Leung je búrlivé milovanie podobné výšľapu do druhého poschodia. Nádejá sa, že ak sa sexuálny styk pomenuje ako jeden zo spúšťačov astmatického záchvatu, môže výrazne zlepšiť nielen kvalitu života pacientov, ale aj manželstvá. Čo preto radí urobiť? 

Pacientom odporúčame, aby si 30 minút pred pohlavným stykom vzali svoj inhalátor s krátkodobo pôsobiacim beta-agonistom, aby sa predišlo astmatickému záchvatu. Niektorí pacienti si môžu myslieť, že to uberá z romantiky, ale nič nie je romantickejšie ako...nechať partnera pozorovať astmatický záchvat," uzatvára vedkyňa.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor