MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?

Tým, že ženský organizmus prestáva produkovať hormóny, dejú sa  v tele vážne zmeny.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?

Hormonálne zmeny vplývajú na celkové zdravie a psychickú pohodu. S vyšším vekom hormónov ubúda. A vedeli ste, že aj muži majú svoj prechod?

Pohlavné hormóny majú veľký účinok na fungovanie ľudského organizmu. Estrogén v ženskom tele ovplyvňuje nielen veľkosť maternice, vajíčkovodov, pošvy a mliečnych žliaz, ale aj rozloženie tuku v oblasti panvy a stehien, výskyt ochlpenia, zjemňuje kožnú tkaninovú skladbu, reguluje tvar panvy i charakter hlasu. Dôležité sú aj gestagény, ktoré pripravujú ženský organizmus na tehotenstvo. Približne v 50. roku života ženy však dochádza k ich postupnej regresii.

Menopauza sa prejavuje:

  • návalmi horúčavy,
  • potením,
  • podráždenosťou,
  • osteoporózou,
  • inkontinenciou,
  • priberaním,
  • poklesom kvality sexuálneho života,
  • stopami na pleti.

► OTESTUJTE SA: Trpíte klimakterickým syndrómom? 

Posledné vajíčka

„Zárodočné tkanivo vaječníkov sa počas celej doby pohlavnej zrelosti opotrebovalo. Oba vaječníky obsahujú pri narodení asi milión vajíčok. Do obdobia menopauzy sa spotrebuje 99 %. Po menopauze, čo je posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi, je ich v tele ženy už len do 10-tisíc,“ povedal gynekológ Adnan Saade.

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?
Zdroj: Shutterstock

Pokles produkcie pohlavných hormónov mužov a žien s rastúcim vekom.  

Tak rýchlo to nepôjde

Väčšina žien zvláda hormonálne zmeny ťažko, „prechod“ môže trvať aj desať rokov. „Plynulo sa menia koncentrácie ženských pohlavných hormónov, pričom dochádza k ťažkostiam,“ doplnil gynekológ. Medzi syndrómy patrí úzkosť, emočná labilita, nervozita s podráždenosťou a strata libida.

Strašiak osteoporóza

Úbytok estrogénu sa prejavuje aj na počte a kvalite kostných buniek, preto s menopauzou úzko súvisí aj osteoporóza. Viac: Krehké žienky: Po menopauze zaostrite na kosti!

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?
Zdroj: Shutterstock

Pokles rastu kostnej hmoty u žien s rastúcim vekom. Zdroj foto v texte: Shutterstock 

„V priebehu života dochádza k neustálej výmene kostného tkaniva. Do obdobia maximálnej hustoty kosti, čo je medzi 30. až 35. rokom života, prevláda novotvorba kosti nad jej odbúravaním. Po tomto období dochádza ročne ku strate 0,3 - 0,5 % kosti. Po menopauze, v priebehu šiestich až desiatich rokov, je priemerná strata dve až 4 % kosti ročne,“ upozornil ortopéd Ján Marcinko. Predísť osteoporóze môže liečba podávaním estrogénov a progestogénov, o ktorej rozhodne gynekológ.

Povesť hormónov utrpela. Je strach z ich užívania oprávnený? 

Koža potrebuje výživu a vodu

Hormonálne zmeny sa podpisujú aj na kvalite pleti, vlasov, nechtov a slizníc pokožky, je preto dôležité, aby bola pokožka v období menopauzy hydratovaná. ► Na menopauze záleží: Odborné rady, ako zvládnuť svoju pleť

Čo vás zachráni? Čítajte: 

Muži v andropauze

Úbytok pohlavných hormónov sa týka aj mužov, keď dochádza k poklesu tvorby testosterónov. Mužský prechod, andropauza, sa prejavuje totožne ako menopauza, teda únavou, stratou chuti na sex, poruchou erekcie, spomaleným metabolizmom, priberaním, úbytkom svalovej hmoty a bolesťou kĺbov. Aj muži by mali v tomto období navštíviť urológa, sexuológa či psychológa. Dôsledným a komplexným vyšetrením sa totiž môžu vylúčiť ďalšie závažnejšie ochorenia, ako osteoporóza alebo ateroskleróza.

Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu

Menopauza

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor