MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?

Tým, že ženský organizmus prestáva produkovať hormóny, dejú sa  v tele vážne zmeny.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?

Hormonálne zmeny vplývajú na celkové zdravie a psychickú pohodu. S vyšším vekom hormónov ubúda. A vedeli ste, že aj muži majú svoj prechod?

Pohlavné hormóny majú veľký účinok na fungovanie ľudského organizmu. Estrogén v ženskom tele ovplyvňuje nielen veľkosť maternice, vajíčkovodov, pošvy a mliečnych žliaz, ale aj rozloženie tuku v oblasti panvy a stehien, výskyt ochlpenia, zjemňuje kožnú tkaninovú skladbu, reguluje tvar panvy i charakter hlasu. Dôležité sú aj gestagény, ktoré pripravujú ženský organizmus na tehotenstvo. Približne v 50. roku života ženy však dochádza k ich postupnej regresii.

Menopauza sa prejavuje:

  • návalmi horúčavy,
  • potením,
  • podráždenosťou,
  • osteoporózou,
  • inkontinenciou,
  • priberaním,
  • poklesom kvality sexuálneho života,
  • stopami na pleti.

► OTESTUJTE SA: Trpíte klimakterickým syndrómom? 

Posledné vajíčka

„Zárodočné tkanivo vaječníkov sa počas celej doby pohlavnej zrelosti opotrebovalo. Oba vaječníky obsahujú pri narodení asi milión vajíčok. Do obdobia menopauzy sa spotrebuje 99 %. Po menopauze, čo je posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi, je ich v tele ženy už len do 10-tisíc,“ povedal gynekológ Adnan Saade.

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?
Zdroj: Shutterstock

Pokles produkcie pohlavných hormónov mužov a žien s rastúcim vekom.  

Tak rýchlo to nepôjde

Väčšina žien zvláda hormonálne zmeny ťažko, „prechod“ môže trvať aj desať rokov. „Plynulo sa menia koncentrácie ženských pohlavných hormónov, pričom dochádza k ťažkostiam,“ doplnil gynekológ. Medzi syndrómy patrí úzkosť, emočná labilita, nervozita s podráždenosťou a strata libida.

Strašiak osteoporóza

Úbytok estrogénu sa prejavuje aj na počte a kvalite kostných buniek, preto s menopauzou úzko súvisí aj osteoporóza. Viac: Krehké žienky: Po menopauze zaostrite na kosti!

Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?Vzbura hormónov netrvá krátko. Čo presne sa s vami v menopauze deje?
Zdroj: Shutterstock

Pokles rastu kostnej hmoty u žien s rastúcim vekom. Zdroj foto v texte: Shutterstock 

„V priebehu života dochádza k neustálej výmene kostného tkaniva. Do obdobia maximálnej hustoty kosti, čo je medzi 30. až 35. rokom života, prevláda novotvorba kosti nad jej odbúravaním. Po tomto období dochádza ročne ku strate 0,3 - 0,5 % kosti. Po menopauze, v priebehu šiestich až desiatich rokov, je priemerná strata dve až 4 % kosti ročne,“ upozornil ortopéd Ján Marcinko. Predísť osteoporóze môže liečba podávaním estrogénov a progestogénov, o ktorej rozhodne gynekológ.

Povesť hormónov utrpela. Je strach z ich užívania oprávnený? 

Koža potrebuje výživu a vodu

Hormonálne zmeny sa podpisujú aj na kvalite pleti, vlasov, nechtov a slizníc pokožky, je preto dôležité, aby bola pokožka v období menopauzy hydratovaná. ► Na menopauze záleží: Odborné rady, ako zvládnuť svoju pleť

Čo vás zachráni? Čítajte: 

Muži v andropauze

Úbytok pohlavných hormónov sa týka aj mužov, keď dochádza k poklesu tvorby testosterónov. Mužský prechod, andropauza, sa prejavuje totožne ako menopauza, teda únavou, stratou chuti na sex, poruchou erekcie, spomaleným metabolizmom, priberaním, úbytkom svalovej hmoty a bolesťou kĺbov. Aj muži by mali v tomto období navštíviť urológa, sexuológa či psychológa. Dôsledným a komplexným vyšetrením sa totiž môžu vylúčiť ďalšie závažnejšie ochorenia, ako osteoporóza alebo ateroskleróza.

Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu

Menopauza

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor