MENU
rodina-a-tehotenstvo

Využite rúško! Voňavý trik proti stresu a na lepšie sústredenie

Tí mladší chodia do školy. Žiaci druhého stupňa sa učia z domu.
Rodina a tehotenstvo

Využite rúško! Voňavý trik proti stresu a na lepšie sústredenie

Musia vaši drobci sedieť celý deň počas vyučovania v rúšku? Využite to, aby im to lepšie myslelo. Voňavý trik funguje aj keď sa učia doma.

Prinútiť prvákov, aby sa sústredili býva často zložité rovnako ako u tých starších odbúrať stres z písomky. Vyskúšajte im kvapnúť na rúško esenciálny olej, je to tá najmenej náročná cesta ako im pomôcť. „Starí Rimania a Gréci si zaplietali do vlasov rozmarín, aby povzbudili svoju pamäť počas štúdia. Rozmarín zlepšuje pamäť aj sústredenie, navyše zaženie únavu, či pocit napätia,“ hovorí na úvod skúsená arómoterapeutka Martina Valníčková a pripomína hneď výsledky z výskumu, ktorý spravili na univerzite v Japonsku. „Testy s rozptyľovaním esenciálnych olejov ukázali, že s citrónom spravili študenti o 54 % menej chýb,“ prekvapuje.

Cieli do mozgu

Ako to celé funguje? „S každým vdýchnutím esenciálneho oleja, posielajú čuchové nervy v nozdrách odkazy do mozgu. Tam sa uvoľňujú transmitery – každý s rôznymi účinkami na telo, ako napríklad pomoc s pamäťou, úľava od stresu a zvýšenie energie,“ vysvetľuje odborníčka, ktorá je zároveň aj mamou piatich detí a s voňavými esenciami má veľa skúseností. „Stromová, teplá vôňa uzemňujúcej zmesi olejov kadidlo, smrek, vratič, modrý harmanček a osmantus, vytvára pocit pohody. Navodzuje vnútorný pokoj a rovnováhu. „Keď si trochu privstanete a dáte do difuzéra túto zmes predtým ako sa ráno vaše dieťa pripravuje do školy, prípadne mu ju nanesiete na spánky, chodidlá, zátylok alebo kvapnete na rúško, do nového školského dňa vykročí pripravené a s radosťou,“ delí sa o svoje rady Martina Valníčková

Testy s rozptyľovaním esenciálnych olejov ukázali, že s citrónom spravili študenti o 54 % menej chýb.
Martina Valníčková

Aj deti sú v strese

Deti nemusia pociťovať stres tak ťažko ako dospelí, ale aj oni majú svoje obavy, ako dopadne zložitá písomka, či si nájdu kamarátov a naplnia očakávania rodičov.  „Zmes zložená z esenciálnych olejov levanduľa, sladká majoránka, harmanček rímsky, ylang ylang, santalové drevo a vanilka, upokojí a pomôže uvoľniť sa. Keď ju večer nanesiete deťom na chodidlá, alebo kvapnete dve kvapky do vane, podporíte tak výdatný spánok a upokojíte myseľ,“ hovorí M. Valníčková. Schopnosť učiť sa a zapamätať si ovplyvňujte známky dieťaťa a predurčuje jeho budúcnosť. Zmes esenciálnych olejov pomaranč, citrón, grep, mandarínka, bergamot a vanilka, či esenciálny olej mäta majú schopnosť oživiť myseľ, občerstviť zmysly a zlepšiť program v pamäti. „Difúzujte tieto oleje počas učenia a zlepšíte schopnosť dieťaťa sústrediť sa a mať jasnú myseľ. Zmiešajte citrón, mätu, rozmarín po 2 kvapkách z každého oleja a dolejte kokosovým olejom do 5 ml fľaštičky. Dieťa si v škole bude môcť zmes natrieť na zátylok vždy, keď si bude potrebovať spomenúť, čo sa naučilo,“ radí arómoterapeutka

Namiešajte im

Využite úžasnú silu rozmarínu.Využite úžasnú silu rozmarínu.
Využite úžasnú silu rozmarínu.
Zdroj: shutterstock.com

Keď sa učia
Do rozprašovača:

  • 2 kvapky rozmarínu
  • 3 kvapky divokého pomaranča
  • 2 kvapky mäty
  • voda  20 ml 

Keď vstávajú do školy
Do difúzera:

  • 4 kvapky grapefruitu
  • 2 kvapky ylang ylang
  • 1 kvapka eukalyptu

Na popoludňajšie nakopnutie
Do difúzera:

  • 3 kvapky fenikla
  • 4 kvapky citrónu
  • 3 kvapky majoránky

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia