MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vysoký cholesterol? Znížite ho, ak robíte vo vzťahu toto, tvrdia vedci

Ilustračná foto
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vysoký cholesterol? Znížite ho, ak robíte vo vzťahu toto, tvrdia vedci

Ovplyvňuje naše zdravie aj to, aký vzťah máme so svojim partnerom? Výsledky štúdie vás možno prekvapia.

Ste v neustálom strese a choroby sa na vás doslova lepia? Mali by ste sa vydať, oženiť a žiť štastne až do konca života! Vedecká štúdia uverejnená v časopise Journal of Epidemiology & Community Health ukázala, že šťastné a harmonické manželstvo pomáha odbúravať stres a udržiava zdravú hladinu cholesterolu. Naopak, u ľudí, ktorí žijú v „talianskom manželstve“ a pre ich spolužitie sú bežné hádky, bolo dokázané, že mali problémy s vysokým krvným tlakom.

Výskum nie je prvým, ktorý naznačuje súvislosť medzi harmonickým rodinným životom a zdravým srdcom. Štúdia sledovala niekoľko rokov zdravotný stav párov z Veľkej Británie. Vedci sa zamerali hlavne na problémy so srdcom. Analýzu dokončilo po 10 rokoch približne 620 z prvotných 2 tisíc párov. 

Lepšie manželstvo = zdravšie srdce

Výsledky štúdie boli zaujíma tým, že u mužov, ktorí mali trvalo dobré vzťahy, a medzi tými, ktorým to v manželstve nefungovalo tak harmonicky, nebol v zdravotných problémov so srdcom až taký veľký rozdiel. Pri podrobnejšom zohľadňovaní veku, vzdelania, výšky, váhy a ekonomickej situácie párov si odborníci všimli niekoľko malých, ale dôležitých odlišností. 

Muži, u ktorých sa partnerský vzťah uberal dobrým smerom, mali nižšiu hladinu cholesterolu a tiež primeranú telesnú váhu. U tých,  u kterých bola spokojnosť v manželstve počas 10 rokov stále „rovnako dobrá“, nemali také pozitivne výsledky. Nejhoršie skončili tí, u ktorých sa vzťah v priebehu rokov výrazne zhoršil alebo sa rozišli. 

Ďalšie skúmanie 

Podĺa vedcvo je potrebné urobiť ešte niekoľko podobných analýz, ktoré by výsledky potvrdili alebo popreli. V štúdií až do konca sledovania vydržali hlavne páry, ktorých vzťah sa v priebehu rokov nemenil alebo sa zlepšil. Ľudia, ktorí mali finančné, zdravotné či vzťahové problémy, väčšinou zo sledovania odišli skôr. 

Odborníci tiež priznávajú, že do štúdie sa zapojili relatívne mladé páry, takže je ťažké presne odhadnúť ako sa ich situácia bude nasledujpce roky vyvíjať. K problémom so srdcom môže v priebehu ďalších rokov priespieť viac vek ako meziľudské vzťahy. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor