MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vysoký cholesterol? Znížite ho, ak robíte vo vzťahu toto, tvrdia vedci

Ilustračná foto

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vysoký cholesterol? Znížite ho, ak robíte vo vzťahu toto, tvrdia vedci

Ovplyvňuje naše zdravie aj to, aký vzťah máme so svojim partnerom? Výsledky štúdie vás možno prekvapia.

Ste v neustálom strese a choroby sa na vás doslova lepia? Mali by ste sa vydať, oženiť a žiť štastne až do konca života! Vedecká štúdia uverejnená v časopise Journal of Epidemiology & Community Health ukázala, že šťastné a harmonické manželstvo pomáha odbúravať stres a udržiava zdravú hladinu cholesterolu. Naopak, u ľudí, ktorí žijú v „talianskom manželstve“ a pre ich spolužitie sú bežné hádky, bolo dokázané, že mali problémy s vysokým krvným tlakom.

Výskum nie je prvým, ktorý naznačuje súvislosť medzi harmonickým rodinným životom a zdravým srdcom. Štúdia sledovala niekoľko rokov zdravotný stav párov z Veľkej Británie. Vedci sa zamerali hlavne na problémy so srdcom. Analýzu dokončilo po 10 rokoch približne 620 z prvotných 2 tisíc párov. 

Lepšie manželstvo = zdravšie srdce

Výsledky štúdie boli zaujíma tým, že u mužov, ktorí mali trvalo dobré vzťahy, a medzi tými, ktorým to v manželstve nefungovalo tak harmonicky, nebol v zdravotných problémov so srdcom až taký veľký rozdiel. Pri podrobnejšom zohľadňovaní veku, vzdelania, výšky, váhy a ekonomickej situácie párov si odborníci všimli niekoľko malých, ale dôležitých odlišností. 

Muži, u ktorých sa partnerský vzťah uberal dobrým smerom, mali nižšiu hladinu cholesterolu a tiež primeranú telesnú váhu. U tých,  u kterých bola spokojnosť v manželstve počas 10 rokov stále „rovnako dobrá“, nemali také pozitivne výsledky. Nejhoršie skončili tí, u ktorých sa vzťah v priebehu rokov výrazne zhoršil alebo sa rozišli. 

Ďalšie skúmanie 

Podĺa vedcvo je potrebné urobiť ešte niekoľko podobných analýz, ktoré by výsledky potvrdili alebo popreli. V štúdií až do konca sledovania vydržali hlavne páry, ktorých vzťah sa v priebehu rokov nemenil alebo sa zlepšil. Ľudia, ktorí mali finančné, zdravotné či vzťahové problémy, väčšinou zo sledovania odišli skôr. 

Odborníci tiež priznávajú, že do štúdie sa zapojili relatívne mladé páry, takže je ťažké presne odhadnúť ako sa ich situácia bude nasledujpce roky vyvíjať. K problémom so srdcom môže v priebehu ďalších rokov priespieť viac vek ako meziľudské vzťahy. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor