MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vyskúšajte terapiu tmou! Zvláštny relax zlepšuje sluch aj zrak

Skutočné ticho a tma.
Poznáte ich vôbec?
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Vyskúšajte terapiu tmou! Zvláštny relax zlepšuje sluch aj zrak

Kedysi prirodzené, dnestakmer nedosiahnuteľné.Započúvať sado absolútneho tichaalebo zaspať v úplnej tme jezážitok, za ktorým treba precestovaťčasto desiatky kilometrov.Pritom tak ako naše telo, aj našapsychika je plná toxínov. Obrazoveja zvukovej špiny, ktorej sapotrebuje zbaviť. Poriadok v hlaveneurobia tabletky, vyčistiť siju musíme sami. Pomocnú rukunám môže podať terapeut.

Kam nechodí slnko

Terapia tmou je viac ako len relaxačná technika, je to liečba. Ľudia ju využívali už v staroveku. Nejde o oddych pri zhasnutom svetle, ale o niekoľkodňový pobyt v absolútnej tme, bez akýchkoľvek svetelných a zvukových podnetov. Človek sa ocitne úplne sám so sebou a je nútený čeliť všetkým svojim myšlienkam.

Takúto terapiu by ste mali absolvovať pod dozorom terapeuta. Tma totiž spúšťa v tele procesy, ktoré vás môžu prekvapiť. Spočiatku sa väčšina pacientov uvoľní, no postupne prichádza panika. Pri dlhodobejšom pobyte sa spomalí metabolizmus, a dokonca môžete počuť neexistujúce zvuky a vidieť svetlo.

V Česku lieči tmou terapeut Andrew A. Urbiš, ktorý má v Beskydskom rehabilitačnom centre v lese zadebnenú chatku. V nej si môžete terapiu tmou vyskúšať, zväčša ide o sedemdňový pobyt. V chatke je pevná linka a kedykoľvek sa môžete spojiť s terapeutom, porozprávať sa s ním alebo svoj pobyt predčasne ukončiť. Takýto zážitok určite nie je pre každého.

„Ide o liečbu vhodnú skôr pre ľudí bez závažnejších psychických a fyzických problémov. Aj nástup na túto terapiu je podmienený konzultáciou s odborníkom, kde sa vylúčia nevhodní uchádzači. Len s veľkými obavami by som ju umožnila pacientom so psychotickými poruchami či s ťažkými depresiami. Extrémne zážitky na ľuďoch zanechávajú stopy, často trvalé, a to mnohí vyhľadávajú. Terapiu tmou odporúčam len zdravým ľuďom, ktorí túžia po nejakom osobnostnom posune,“ hovorí psychoterapeutka Mgr. Anna Kuchtová.

Tma pomáha:

  • upokojiť myseľ
  • zlepšiť sluch a zrak
  • prekonať strach
  • rozvíjať kreativitu
  • ako prevencia metabolických porúch
  • ako nácvik zvládania extrémnych situácií

Ticho lieči

Nemusíte hľadať radikálne riešenia. Každý krok k relaxácii je krokom správnym smerom. A základným predpokladom pokoja je ticho.

„Ešte z vysokej školy mi utkvela v pamäti prednáška o prepodnetovanosti detí a ľudí celkovo. Musíme všetko, hneď, rýchlo a veľa. To zanecháva na nás stopy. Skúsme len šoférovať bez počúvania rádia alebo variť bez zapnutej televízie, alebo rozprávať sa bez súčasného písania esemesky. Robíme všetko pre to, aby sme nemuseli bilančne uviesť čokoľvek do kolónky stratený čas. A strácame oveľa viac – pokoj a harmóniu,“ upozorňuje Anna Kuchtová.

„Začať sa dá aj tým, že skúsime robiť iba jednu vec a naplno. Zaspávať bez rádia, pýtať sa detí, čo bolo v škole, bez zvukov večerných správ alebo iba počúvať, ako vŕzga sneh. Veľa ticha je aj v lese alebo pod mohutnými klenbami kostolných katedrál. Stačí si vybrať.“

Polhodina denne

Duševnú sprchu by ste si mali dopriať presne tak často ako tú telesnú. Aspoň polhodina denne v tme, tichu alebo pri tónoch, ktoré vás nabijú energiou, vám pomôže udržať si psychické zdravie. Ak vám to nestačí, psychoterapeut vás môže naučiť ďalšie relaxačné techniky.

„Pri riadenom dýchaní sa učíte regulovať dĺžku nádychu a výdychu a dýchať do rôznych častí tela. Po zvládnutí tejto techniky si dokážete spomaliť zrýchlený tep, odbúrať trému v dôležitej chvíli alebo zastaviť nastupujúci panický atak. Veľmi rada učím ľudí aj progresívnu svalovú relaxáciu. Zo začiatku ide o postupné napínanie a uvoľňovanie jednotlivých svalových skupín a neskôr už stačí iba predstava. Chvíľu trvá, kým si to zafixujete, no po nejakom čase dokážete zrelaxovať hocikedy a za pár minút. Sami si viete podať prvú pomoc v núdzi.“

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor