MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníci radia: Ako často by ste sa mali milovať?

Vzťah môže byť láskyplný aj bez častého milovania sa.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Odborníci radia: Ako často by ste sa mali milovať?

Ak sa niekto "prizná", že sa až tak často nemiluje, mnohí jeho partnerstvo považujú za menej šťastné. Nie je to tak! Viacero prieskumov ukázalo, že frekvencia sexuálnych vzťahov nerozhoduje o šťastí v páre. Aká je podľa vedcov ideálna frekvencia milovania sa?

Novinárka magazinu GQ urobila nedávno cez Twitter menší prieskum o sexuálnom správaní a výsledkom bolo, že rozdelila ľudí do 3 kategórií. Nezadaných, ktorí deklarovali sex maximálne každé tri mesiace, potom mladé páry, ktoré priznali, že sa milujú tri- až šesťkrát za týždeň, a nakoniec ľudí, ktorí sú vo vzťahu už nejaký čas. Tí prezradili, že sa k sexu dostanú tak raz za dva týždne. Rodičovské, pracovné povinnosti, každodenná únava... Láska však podľa opýtaných párov bola vždy prítomná. 

Čarovný recept možno prekvapí

Svoj verdikt v tomto smere vyslovila aj veda. A výsledok je jasný: sexuálna frekvencia v žiadnom prípade nedefinuje šťastie a porozumenie vo vzťahu. Podľa štúdie publikovanej v americkom časopise  Social Psychological and Personality Science je milovanie niekoľkokrát týždenne príliš časté, najmä keď už dvaja ľudia nezažívajú zamilovanosť.

Páry opýtané v rámci prieskumu odhalili, že majú intímne chvíle 51-krát do roka. Vedci dospeli k záveru, že čarovným receptom na dokonalú harmóniu je jeden sex týždenne. A to je všetko. 

Držať sa za ruky je viac ako sexovať

Ďalšia analýza skúmala sex u párov vo veku 35 až 65 rokov. Po definovaní svojich návykov vedci požiadali polovicu respondentov, aby zvýšili počet sexuálnych aktov. Po troch mesiacoch sa ukázalo, že páry, ktoré zdvojnásobili svoj sexuálny vzťah, nie sú šťastnejšie, ale predovšetkým viac vystresované. Prejavy nežnosti ako držanie sa za ruky, bozkávanie a podobne sa zdajú byť vo dvojici oveľa dôležitejšie ako sex. No hlavné je, že žiadny počet aktov nie je stanovený a ak sa máte radi, majte sex jednoducho vtedy, keď cítite, že ho chcete mať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor