MENU
rodina-a-tehotenstvo

Spáľnu nestačí len povysávať. Poupratujte aj tieto miesta

Upratovaniu spálne venujte zvýšenú pozornosť.
Rodina a tehotenstvo

Spáľnu nestačí len povysávať. Poupratujte aj tieto miesta

Pobeháte spálňu cez víkend vysávačom a je hotovo. Aj v tejto izbe sú miesta, na ktoré sa oplatí lepšie prizrieť a venovať im pozornosť.

Často si to ani neuvedomíte, ale v posteli strávite približne tretinu života. Spánok bude určite kvalitnejší, ak si dáte viac záležať na čistote spálne. Prebehnúť koberec vysávačom nestačí, aspoň raz za tri týždne venujte upratovanie väčšiu pozornosť. Inšpirujte sa praktickými radami z Lepšieho Bývania.

Nezabudnite na matrac

Na matraci sa zachytávajú šupinky kože, telesné tekutiny, roztoče, baktérie, prach a špina. Najmä pre spomínané roztoče sú priam ideálnym prostredím. Matrac si vyžaduje pravidelné čistenie rovnako ako zvyšok spálne. Prospeje vám aj ochrana matraca ochranným poťahom, ktorý je nepriepustný pre roztoče, tekutiny a malé častice. Aj ten však nezabudnite pravidelne prať. Aspoň raz ročne matrac poriadne vytepujte.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor