MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vylepší vlasy, nechty i cholesterol. Poznáte prírodné zdroje biotínu?

Biotín sa vyskytuje v množstve druhov potravín, ale v malých dávkach
Rodina a tehotenstvo

Vylepší vlasy, nechty i cholesterol. Poznáte prírodné zdroje biotínu?

Nedajte sa pomýliť, nájdete ho aj pod označením vitamín B7 či vitamín H. Jedna obyčajná potravina však môže spôsobiť jeho nedostatok.

Prečo sa často vyskytuje v kozmetických prípravkoch či v nutrikozmetike? „Biotín podporuje regeneráciu a obnovu tkanív. Podieľa sa na produkcii keratínu, ktorý je základným proteínom na tvorbu vlasov, pokožky a nechtov. Ak chýba, môžu byť vlasy tenšie alebo vypadnúť. Nechty budú zasa krehké,“ začína o sile vitamínu H hovoriť výživová poradkyňa Katarína Grich. „Rovnako má pozitívny vplyv na pokožku. Biotín sa podieľa na metabolizme linolovej a linolenovej mastnej kyseliny, ktoré regulujú hydratačnú rovnováhu pokožky.“ Ak sa naruší, prirodzená kožná bariéra sa oslabí. Skôr ju negatívne ovplyvnia vonkajšie nepriaznivé vplyvy prostredia. Postupne stratí zdravý odtieň, vysuší sa a stane sa citlivejšou.

Striehne na cukor

Rovnako ako ostatné vitamíny skupiny B je biotín súčasťou enzýmov, a preto sa podieľa na metabolických procesoch v tele. Vďaka tomu môže pozitívne ovplyvňovať napríklad srdcovo-cievny systém. „Dôležitú úlohu hrá v metabolickej regulácii hlavných živín, sacharidov, tukov a bielkovín. Medzi ne patrí stavba a rozklad mastných kyselín, syntéza cholesterolu či regulácia koncentrácie glukózy v tele,“ vymenováva odborníčka. „Vyrovnáva tak hladinu cukru v krvi, čo môže byť užitočné pri určitých typoch cukrovky.“ Pomáha udržiavať v zdravej forme krvné bunky i nervové tkanivo. Vedci sa v poslednom období zameriavajú aj na jeho účinok na stabilitu genetického materiálu v bunkách.

Pozor na bielok

Biotín je rozpustný vo vode, takže telo si ho neukladá. Hoci je odolný proti teplu a svetlu, citlivo reaguje na kyslík. Bez problémov si ho môžete doplniť aj z prírodných zdrojov. Počítajte s tým, že sa vyskytuje v množstve druhov potravín, ale v malých dávkach. Ak ho chcete mať dostatok, aspoň si vychutnáte pestrú stravu. „K najlepším zdrojom patria strukoviny, napríklad hrach, ale i žĺtok, orechy, ovsené vločky, šampiňóny, hovädzia pečeň, pšeničné zrná, zelená listová zelenina alebo karfiol,“ dáva tipy Katarína Grich. K dobrým patria aj kvasnice alebo ryby. Pozor si dajte na surové vajcia. „Ich konzumácia spôsobuje nedostatok biotínu. Vaječný bielok obsahuje proteín avidín, ktorý sa viaže na biotín tak pevne, že ho už telo nemôže absorbovať. Vďaka zahriatiu či tepelnej úprave sa však biologická aktivita avidínu stratí,“ pridáva informácie odborníčka.

„Biotín podporuje regeneráciu a obnovu tkanív. Podieľa sa na produkcii keratínu, ktorý je základným proteínom na tvorbu vlasov, pokožky a nechtov
Katarína Grich

Nedostatok hlási zápal

Vo všeobecnosti je nedo- statok biotínu spôsobený výlučne konzumáciou stravy s jeho nízkym obsahom skôr výnimočný. Spozornieť treba, ak sa u vás častejšie objavujú zápaly na koži vrátane ekzémov alebo akné, prípadne problém s vlasmi a nechtami. Ohlásiť ho môže aj anémia, stavy úzkosti, vysoké hodnoty cholesterolu či srdcové ochorenia. „Na deficit ste náchylnejší v prípade syndrómu krát- keho čreva, pri narušení črevnej mikroflóry naprí-klad pri dlhodobom užívaní antibiotík či pri chronických zápalových ochoreniach čriev. S úbytkom biotínu je často spojený aj alkoholizmus,“ upozorňuje Katarína Grich. V týchto prípadoch sa oplatí siahnuť aj po biotíne vo forme tabletiek či kapsúl.

Vláknina i kapusta

Ako v mnohých iných prípadoch i pre tvorbu biotínu je veľmi dôležitý zdravý črevný trakt. Postaráte sa oň najmä vyváženým príjmom základných živín. Výhodou je, ak sú v čo najprirodzenejšej forme. „V praxi to znamená mať v jedálnom lístku dostatok vlákniny zo zeleniny a ovocia, čo je výživa pre črevné baktérie. Pre podporu črevnej mikroflóry je vhodné stravu obohatiť o probiotickú výživu. Preto dbajte na stravu bohatú na baktérie mliečneho kvasenia. Nezabúdajte, že ich výborným zdrojom je kvasená zelenina,“ pridáva tip odborníčka. Výborná je napríklad klasická kyslá kapusta. Ak budete dbať na pestrosť stravy, jedno-duchým spôsobom zabezpečíte rovnováhu črevnej mikroflóry.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia