MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vyhodil sa vám na perách herpes? Ako skrátiť jeho liečbu o tretinu?

Pri herpese si dávajte pozor na jeho infekčnosť.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vyhodil sa vám na perách herpes? Ako skrátiť jeho liečbu o tretinu?

U niekoho sa objaví raz za život, iného potrápi aj trikrát do roka. Ako si poradiť s herpesom?

Ohlási sa nepríjemný pálením, pnutím alebo svrbením na perách. Až neskôr sa vám na nich objavia charakteristické pľuzgieriky. Snažíte sa herpes ignorovať? Radšej mu venujte pozornosť, liečba tak môže byť rýchlejšia.

Nielen slabá imunita

Herpes sa môže preniesť priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Vírus v organizme pretrváva celý život. Pri niektorom z provokačných faktorov sa potom opäť prejaví bolestivými pľuzgierikmi. „Môže ísť o stres, rozličné infekcie, hormonálne zmeny, ale aj slnečné lúče alebo akékoľvek oslabenie imunity,“ vymenováva dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. Často sa môže objavovať i pred menštruáciou.

Zabudnite na bozky

„Dôležité je včas si aplikovať voľnopredajné krémy s virostatickým efektom. Robte tak viackrát denne. Používanie týchto prípravkom môže skrátiť hojenie aj o tretinu,“ povzbudzuje odborníka. Určite dbajte na zvýšenú hygienu, aby sa následne neobjavila bakteriálna infekcia. Dôležitá je i zvýšená hygiena rúk, používajte vlastný pohár, nebozkávajte sa, aby ste herpes nepreniesli na ďalších členov domácnosti. 

Ťažší priebeh

Spozornieť treba, ak sa vám herpes vyhadzuje príliš často, asi trikrát za zimu je ešte v poriadku. „Pri častejších výskytoch alebo oslabenej imunite je potrebná celková liečba. Náchylnejší na ťažší priebeh a šírenie infekcie ste vtedy, ak trpíte napríklad atopickým ekzémom,“ hovorí dermatologička Petra Mečiarová. „V niektorých prípadoch môže herpetická infekcia dokonca viesť až k zápalu mozgu a mozgových blán a sepse. Vysoké riziko ťažkého priebehu hrozí najmä novorodencom, onkologickým pacientom a pacientom s oslabenou imunitou pri užívaní niektorých liekov.“ Ak s nimi žijete v jednej domácnosti, je aj pri „obyčajnom“ herpese na perách dôležitá opatrnosť.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor