MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ak vám dôveruje, nebude rebelovať. Rady psychologičky, ako vychovať dieťa k samostatnosti

Dieťa potrebuje cítiť, že mu veríte.
Rodina a tehotenstvo

Ak vám dôveruje, nebude rebelovať. Rady psychologičky, ako vychovať dieťa k samostatnosti

Zdá sa vám, že máte nesamostatné dieťa? Hľadajte vinu v sebe! Otvorený partnerský vzťah desí väčšmi rodičov ako ich deti.

Kedysi sme behali po vonku s kľúčikom na krku a vracali sa domov, až keď už jeden z rodičov nahnevane mával z okna. Aj za tmy. Vtedy sme si prisahali, že keď budeme veľkí, budeme k deťom benevolentnejší. Dnes? Vozíme potomkov autom do školy i zo školy, na každý krúžok, aj domov. Len tak von sa nedostanú takmer nikdy, a keď im už doprajeme trocha samostatnosti, vybavíme ich mobilmi, aby sme ich mohli kedykoľvek skontrolovať. No povedzte, majú oni detstvo?

Kedy ho nechať

Väčšina rodičov pracuje do neskorého popoludnia a keby sa deti o seba vedeli postarať, aj by sa nám to hodilo. Bojíme sa však kriminality, agresívnych vodičov a novodobých nástrah ako rôzne, menej vhodné filmy alebo internet. Je to naozaj dobou, ktorá je nebezpečná, alebo sme my príliš vystresovaní a nedôverčiví? Psychologička PhDr. Jana Štúrová, PhD. hovorí, že situáciu si rodičia komplikujú sami.

Mali by svoje dieťa predovšetkým rešpektovať. Už menšieho školáka je možné nechať občas popoludní samého hodinu, dve, ak sa nebojí. Strach je signál, ktorý nemožno podceňovať. Ak má dieťa obavy zostať samo, znamená to, že ešte nie je pripravené, zrelé. Väčšinou sú to však práve dospelí, ktorí majú tendenciu fixovať dieťa na seba a držať ho v závislosti.To neprospieva nikomu. Svoje ratolesti by sme mali učiť samostatnosti odmalička. Kto dá dieťaťu priestor a pochváli ho za každý úspech, buduje v ňom sebadôveru, vďaka ktorej sa lepšie osamostatní.“

Dôvera motivuje

Čo však s dietkom, ktoré sa, povedzme, nebojí a celkom rado by pobudlo doma bez dozoru, ale je také živé a pobláznené, že by mohlo zabudnúť zamknúť, či poriadne zavrieť dvere alebo pustiť plyn, aby si zohrialo jedlo a potom to nevypnúť? „Rodič musí vedieť posúdiť, či je nadmerne živý potomok dosť zrelý na to, aby zostal sám a nespôsobil katastrofu. S deťmi sa treba veľa rozprávať, pozorovať ich a na rozličných situáciách si overovať, ako reagujú,“ vysvetľuje odborníčka.

Rodičovstvo je obeta. Dieťa nesmiete strašiť, nehovorte dokola: Nezabudni za sebou zamknúť, daj pozor, aby si vypol plyn, neotváraj zbytočne okno, aby si nevypadla a podobne. „Naopak, povedzte mu: Verím, že to zvládneš. Veď riskantné situácie sa vyskytujú vždy a všade, neslobodno ich spájať s tým, že dieťa zostane doma samo,“ radí odborníčka.

V žiadnom prípade si z prvorodeného nerobte pestúnku.
 

So zápalkami sa nehráme a z okna sa nevykláňame, to sa deťom hovorieva od najútlejšieho veku, teda dávno predtým, než ich necháte bez dozoru. Takisto ich vediete k tomu, aby si vedeli samy ohriať jedlo, boli schopné si samy manažovať čas a rozhodnúť, kedy pôjdu von a kedy si urobia úlohy. Musíte tiež vedieť, aký vzťah má starší potomok k mladšiemu. Ak sa už cíti zodpovedný, môže ho chvíľu postrážiť, no v žiadnom prípade si z prvorodeného nerobte pestúnku.“

Rodičovské obavy bývajú často oprávnené, no kontrolovanie telefónom nie je najlepšie riešenie. Deti treba učiť partnerstvu a vštepiť im, že oni majú zavolať, ak niečo potrebujú alebo chcú. Musia vedieť, že sa na nás môžu obrátiť vždy a bez obáv z našej reakcie. Problém je, že my sa otvoreného partnerstva s vlastným potomstvom desíme väčšmi ako tie decká.

Váš byt, váš hrad

Tínedžeri, ktorí majú zdravý vzťah s rodičmi, vedia s nimi preberať aj také veci, ako je víkendová párty v prázdnom byte. Ak je to nad vaše sily, pokojne povedzte, že vám to prekáža a nechcete, aby v byte usporadúvali zábavy s kamarátmi. V prípade, že vám to nie je proti vôli, dohodnite sa na istých pravidlách. Čiže keď sa vrátite domov, nenájdete horu špinavého riadu v dreze, basu prázdnych fliaš od alkoholu za dverami, zničený gauč v obývačke a tobôž už nie zvratky na koberci.

Každá rodina má svoje skúsenosti a tradície. Čo je pre niekoho normálne, môže byť pre iného nepredstaviteľné,“ prízvukuje doktorka Štúrová. Hovoríme o tom, že osemnásťročná slečna si chce priviesť domov priateľa, aby sa spolu pripravili na skúšky. Ona považuje za samozrejmé, že mladý muž strávi noc v jej izbe a odíde až v nedeľu, po kompletnom obede. Vás sa pri predstave, že ráno narazíte vo svojej kúpeľni na cudzieho neoholeného mladíka v trenírkach, zmocňujú mdloby. Psychologička má na takúto situáciu jednoznačný názor.

Nenechajte sa terorizovať. Na rovinu dcére oznámte, že s tým nesúhlasíte a nemusíte to veľmi zdôvodňovať. Dobre vychovaná osemnástka pochopí. Základom dobrých vzťahov medzi rodičmi a deťmi je dôvera. Ak je naštrbená, dieťa bude rebelovať a robiť problémy. Rodič, ktorý má pocit, že pubertiaka nezvláda, by sa mal poradiť so psychológom. Odborník neurobí z dieťaťa pacienta, ale môže mame a otcovi poradiť niečo, čo ešte nepoznajú alebo na čo nemysleli. Dať dieťaťu krídla a naučiť ho lietať je pomerne zložitá vec.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor