MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nezlomte dieťaťu srdce! Týchto 10 viet mu nikdy nehovorte!

Smutný chlapec
Rodina a tehotenstvo

Nezlomte dieťaťu srdce! Týchto 10 viet mu nikdy nehovorte!

Výchova v štýle "Tak toto si nedovoľuj!" alebo "Pozri, aký poriadok v izbe má tvoja sestra!" nefunguje. Niektoré vety pôsobia negatívne a nič nevyriešia.

Týchto 10 viet urobia viac škody ako úžitku. Zapojte sa do našej veľkej ankety v závere článku a prezraďte nám, či ste niektorú z viet už svojmu drobcovi niekedy povedali. 

1. Aký si nešikovný

Znevažujúce poznámky si dieťa bude pamätať ešte aj po dvadsiatich rokoch, keď už bude dospelé. Začne sa podceňovať a nevybuduje si zdravé sebavedomie, a to zrejme nie je váš cieľ. Radšej voľte vetu: "Riško, zdá sa ti to ťažké?" a pokúste sa mu pomôcť:" Uvidíš, pôjde ti to. Ešte raz ti ukážem, ako sa to dá spraviť/vyriešiť."

2. Prečo nie si ako tvoja sestra?

Porovnávanie so šikovnejším, usilovnejším či múdrejším súrodencom vyvoláva na dieťa tlak, s ktorým si nevie dať rady. Každé dieťa je jedinečné, má vlastné tempo a nadanie na niečo iné. Je Katka pomalšia ako jej sestra? Nemusí to byť na škodu. Možno práve preto je dôslednejšia. Sústavným porovnávaním môžete dieťa zneistiť do takej miery, že začne mať komplex menejcennosti. Okrem toho bude si myslieť, že jeho súrodenca máte radšej.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor