MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vybudujte svojmu dieťaťu imunitu

Imunitný systém dieťaťa nefunguje vždy úplne ideálne.
Rodina a tehotenstvo

Vybudujte svojmu dieťaťu imunitu

Najlepšou vitamínovou kúrou pre deti je obyčajný sto miligramový vitamín C, najúčinnejšou prevenciou pred chrípkou je zase očkovanie a pobyt v prírode.

Ako predísť chrípke u škôlkara či školáka, keď ani poriadne neviete, či je jeho imunitný systém už dostatočne vyvinutý? Niekto vám povedal, že obranyschopnosť organizmu sa vyvíja do šiestich rokov, inde ste počuli, že až do štrnástich. Ako to naozaj je a čo môžete urobiť pre to, aby váš potomok vyhral boj s infekciami, sme sa spýtali detskej imunoalergiologičky MUDr. Dagmar Cingelovej, PhD. z neštátnej ambulancie na bratislavských Kramároch.

PRVÁ IMUNITA JE OD MAMY
Bábätko prichádza na svet s nezrelým imunitným systémom, ale vyzbrojené protilátkami, ktoré dostalo od mamy cez placentu. Tie sa však postupne rozpadávajú a okolo šiesteho mesiaca je ich hladina najnižšia. V tom období si dieťatko začína vytvárať vlastný imunitný systém, ktorému výdatne pomáha materské mlieko. V ňom dostáva maličké všetky vaše obranné látky namierené proti vírusom, baktériám a plesniam.

Pre najmenších je teda najlepšou prevenciou dojčenie. Imunita, ktorú si dieťa postupne vytvára, má dve zložky: bunkovú a protilátkovú. Bunkovú obranyschopnosť zabezpečujú lymfocyty, bunky schopné pohltiť choroboplodného „nepriateľa“. Táto časť imunitného systému sa má dotvoriť okolo šiesteho roku. Protilátková imunita ochráni pred infekciami vyvolanými baktériami a vírusmi a dozrieva v troch vlnách.

Približne v druhom roku života má detský organizmus niektoré protilátky v konečnom množstve, ďalšie sa vytvárajú do šiesteho až ôsmeho roku. Posledné dozrievajú protilátky chrániace sliznice dýchacích ciest a zažívacieho traktu, ich tvorba dosiahne úroveň rovnakú ako u dospelého človeka až v období puberty.

PÄŤKRÁT A DOSŤ
Práve s poslednými, takzvanými sekrečnými protilátkami bývajú problémy. Mnohé deti ich majú málo, a preto často trpia infekciami. Za tolerovateľné maximum považujú lekári najviac päť zápalov dýchacích ciest do roka. Ak potomka potrápia častejšie, treba vyhľadať odborníka, pretože je pravdepodobne oslabená imunita. „Práve takýchto pacientov očkujeme proti chrípke,“ zdôrazňuje lekárka.

„Rovnako postupujeme u detí s astmou, alergiami, cukrovkou, onkologickým či iným chronickým ochorením. Chrípku neriskujte, mohla by spôsobiť zhoršenie stavu pôvodnej choroby.“ Vakcína je riešením aj pre tie deti, ktoré majú súrodencov so zníženou imunitou, alebo tie, čo nastúpili po prvý raz do kolektívu. Inou možnosťou je vitamínová kúra ešte pred chrípkovým obdobím. Doktorka Cingelová odporúča najmä obyčajný tabletkový stomiligramový vitamín C.

Maličkým deťom ho rozpustite v čaji, väčšie ho prehltnú. Šumivý nie je dobrý, lebo dráždi žalúdočnú sliznicu. Ak siahnete po kombinovaných prípravkoch, vyberte si také, v ktorých je céčko, zinok a selén, účinne ničia oxidanty nebezpečné pre všetky dôležité bunky.

PROBIOTIKÁ AJ V ZIME
Zdravé deti by mali v chladných dňoch jesť aj citrusové ovocie, ale deťom s ekzémami a alergikom ho určite nedávajte! Malým pacientom s chronickou chorobou musí vždy poradiť lekár, s ovocím ani jedlom neexperimentujte! Opatrne používajte aj bylinkové čaje, niektoré rastlinky môžu vyvolať alergie.

Ak vám školák oznámi, že sa necíti najlepšie, môžete mu preventívne nasadiť aj homeopatiká. Možno zabránite prepuknutiu choroby. Veľmi vhodné sú probiotiká, jogurty či kyslomliečne výrobky, ktoré posilňujú obranyschopnosť sliznice čreva. Pomôcť môžu tiež enzýmové prípravky.

VZDUCH V NOSE
Deťom bez alergií dávajte častejšie med, naučte ich jedávať cibuľu, cesnak a kyslú kapustu. Nezatvárajte ich doma! Von, najmä do prírody, treba chodiť v každom počasí. Prekážkou nemôžu byť ani mrazy. Dôležité je dieťa primerane obliecť a pamätať na to, že čím je menšie, tým rýchlejšie stráca telesnú teplotu.

„Dajte pozor na to, aby ratolesť nedýchala ústami! Deti to urobia okamžite, keď sa im trochu upchá nos, a vtedy sa dostáva studený vzduch priamo do dýchacích ciest,“ podotýka imunoalergiologička a dodáva: „Z toho vzniká veľmi rýchlo laryngitída.“ Napriek tomu je pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu základom zdravia. Naopak, oblúkom by ste sa mali vyhnúť nákupným centrám. Tam máte rande s vírusmi a baktériami isté.

NA ZIMU ZIMA
Na trochu chladu by malo byť zvyknuté každé dieťa. Netreba z neho hneď robiť ľadového medveďa, ale otužovať ho môžete. Najlepšie sprchovaním vlažnou, nie úplne studenou vodou. Pomaly prechádzajte z teplej vody, ktorou sa umýva od potu a špiny, do chladnejšej. Telo si zvykne a zima ho tak neoslabí. Zdravé dieťa môžete zobrať aj do sauny, nemalo by tam však byť dlho, stačia dve, tri minúty, potom prejdite do prirodzene chladného prostredia. Nie do ľadovej vody! Ak máte možnosť, chodievajte plávať.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia