MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vybudujte svojmu dieťaťu imunitu

Imunitný systém dieťaťa nefunguje vždy úplne ideálne.
Rodina a tehotenstvo

Vybudujte svojmu dieťaťu imunitu

Najlepšou vitamínovou kúrou pre deti je obyčajný sto miligramový vitamín C, najúčinnejšou prevenciou pred chrípkou je zase očkovanie a pobyt v prírode.

Ako predísť chrípke u škôlkara či školáka, keď ani poriadne neviete, či je jeho imunitný systém už dostatočne vyvinutý? Niekto vám povedal, že obranyschopnosť organizmu sa vyvíja do šiestich rokov, inde ste počuli, že až do štrnástich. Ako to naozaj je a čo môžete urobiť pre to, aby váš potomok vyhral boj s infekciami, sme sa spýtali detskej imunoalergiologičky MUDr. Dagmar Cingelovej, PhD. z neštátnej ambulancie na bratislavských Kramároch.

PRVÁ IMUNITA JE OD MAMY
Bábätko prichádza na svet s nezrelým imunitným systémom, ale vyzbrojené protilátkami, ktoré dostalo od mamy cez placentu. Tie sa však postupne rozpadávajú a okolo šiesteho mesiaca je ich hladina najnižšia. V tom období si dieťatko začína vytvárať vlastný imunitný systém, ktorému výdatne pomáha materské mlieko. V ňom dostáva maličké všetky vaše obranné látky namierené proti vírusom, baktériám a plesniam.

Pre najmenších je teda najlepšou prevenciou dojčenie. Imunita, ktorú si dieťa postupne vytvára, má dve zložky: bunkovú a protilátkovú. Bunkovú obranyschopnosť zabezpečujú lymfocyty, bunky schopné pohltiť choroboplodného „nepriateľa“. Táto časť imunitného systému sa má dotvoriť okolo šiesteho roku. Protilátková imunita ochráni pred infekciami vyvolanými baktériami a vírusmi a dozrieva v troch vlnách.

Približne v druhom roku života má detský organizmus niektoré protilátky v konečnom množstve, ďalšie sa vytvárajú do šiesteho až ôsmeho roku. Posledné dozrievajú protilátky chrániace sliznice dýchacích ciest a zažívacieho traktu, ich tvorba dosiahne úroveň rovnakú ako u dospelého človeka až v období puberty.

PÄŤKRÁT A DOSŤ
Práve s poslednými, takzvanými sekrečnými protilátkami bývajú problémy. Mnohé deti ich majú málo, a preto často trpia infekciami. Za tolerovateľné maximum považujú lekári najviac päť zápalov dýchacích ciest do roka. Ak potomka potrápia častejšie, treba vyhľadať odborníka, pretože je pravdepodobne oslabená imunita. „Práve takýchto pacientov očkujeme proti chrípke,“ zdôrazňuje lekárka.

„Rovnako postupujeme u detí s astmou, alergiami, cukrovkou, onkologickým či iným chronickým ochorením. Chrípku neriskujte, mohla by spôsobiť zhoršenie stavu pôvodnej choroby.“ Vakcína je riešením aj pre tie deti, ktoré majú súrodencov so zníženou imunitou, alebo tie, čo nastúpili po prvý raz do kolektívu. Inou možnosťou je vitamínová kúra ešte pred chrípkovým obdobím. Doktorka Cingelová odporúča najmä obyčajný tabletkový stomiligramový vitamín C.

Maličkým deťom ho rozpustite v čaji, väčšie ho prehltnú. Šumivý nie je dobrý, lebo dráždi žalúdočnú sliznicu. Ak siahnete po kombinovaných prípravkoch, vyberte si také, v ktorých je céčko, zinok a selén, účinne ničia oxidanty nebezpečné pre všetky dôležité bunky.

PROBIOTIKÁ AJ V ZIME
Zdravé deti by mali v chladných dňoch jesť aj citrusové ovocie, ale deťom s ekzémami a alergikom ho určite nedávajte! Malým pacientom s chronickou chorobou musí vždy poradiť lekár, s ovocím ani jedlom neexperimentujte! Opatrne používajte aj bylinkové čaje, niektoré rastlinky môžu vyvolať alergie.

Ak vám školák oznámi, že sa necíti najlepšie, môžete mu preventívne nasadiť aj homeopatiká. Možno zabránite prepuknutiu choroby. Veľmi vhodné sú probiotiká, jogurty či kyslomliečne výrobky, ktoré posilňujú obranyschopnosť sliznice čreva. Pomôcť môžu tiež enzýmové prípravky.

VZDUCH V NOSE
Deťom bez alergií dávajte častejšie med, naučte ich jedávať cibuľu, cesnak a kyslú kapustu. Nezatvárajte ich doma! Von, najmä do prírody, treba chodiť v každom počasí. Prekážkou nemôžu byť ani mrazy. Dôležité je dieťa primerane obliecť a pamätať na to, že čím je menšie, tým rýchlejšie stráca telesnú teplotu.

„Dajte pozor na to, aby ratolesť nedýchala ústami! Deti to urobia okamžite, keď sa im trochu upchá nos, a vtedy sa dostáva studený vzduch priamo do dýchacích ciest,“ podotýka imunoalergiologička a dodáva: „Z toho vzniká veľmi rýchlo laryngitída.“ Napriek tomu je pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu základom zdravia. Naopak, oblúkom by ste sa mali vyhnúť nákupným centrám. Tam máte rande s vírusmi a baktériami isté.

NA ZIMU ZIMA
Na trochu chladu by malo byť zvyknuté každé dieťa. Netreba z neho hneď robiť ľadového medveďa, ale otužovať ho môžete. Najlepšie sprchovaním vlažnou, nie úplne studenou vodou. Pomaly prechádzajte z teplej vody, ktorou sa umýva od potu a špiny, do chladnejšej. Telo si zvykne a zima ho tak neoslabí. Zdravé dieťa môžete zobrať aj do sauny, nemalo by tam však byť dlho, stačia dve, tri minúty, potom prejdite do prirodzene chladného prostredia. Nie do ľadovej vody! Ak máte možnosť, chodievajte plávať.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia