MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pozitívny výsledok cytológie je lepší, ako nevedieť o ňom. HPV postupuje skryto

Je lepšie o HPV vedieť, ako dúfať, že sa nič nedeje.
Rodina a tehotenstvo

Pozitívny výsledok cytológie je lepší, ako nevedieť o ňom. HPV postupuje skryto

Vynechávanie preventívnych prehliadok obavy z rakoviny nezmierni, návšteva gynekológa áno. Na dobré správy však nemusíte len čakať, môžete sa o ne samy pričiniť.

Podľa štatistík ESMO (European Society for Medical Oncology) karcinóm krčka maternice postihuje predovšetkým mladšie ženy v produktívnom veku a viac ako polovica prípadov karcinómu krčka maternice sa vyskytuje u žien mladších ako 45 rokov. Je štvrtou najbežnejšou rakovinou u žien na celom svete a celosvetovo druhou najčastejšou príčinou úmrtia žien na zhubný nádor. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných približne 550 nových prípadov ochorenia a asi 200 žien naň každý rok zomiera. Táto smutná štatistika by sa pritom dala zvrátiť. Prvým krokom k zníženiu úmrtnosti žien na rakovinu krčka maternice je prevencia, teda pravidelné návštevy gynekológa na preventívnych prehliadkach a absolvovanie potrebných vyšetrení, ktoré dokážu včas zachytiť prípadný vznikajúci alebo narastajúci problém.

HPV ako súčasť života

Hlavnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternica je perzistujúca infekcia vysoko rizikových typov HPV (human papilloma virus). Vírus infikuje a pri dlhodobom pretrvávaní infekcie poškodzuje bunky slizníc pohlavných orgánov. Dnes vieme, že pomerne vysokú podobnosť má aj k sliznici hrtana a avšak nie v tak vysokej príčinnej súvislosti ako je to u karcinómu krčka maternice “ vysvetľuje gynekológ, MUDr. Ctirad Mokráš.

Počas života sa vírusom HPV nakazí v období od prvej sexuálnej skúsenosti do 45 roku života približne 80 % žien. K infikovaniu dochádza predovšetkým, ale nie výhradne, pohlavným stykom. Cestou prenosu možu byť aj rôzne iné sexuálne praktiky, no vírusy sa prenášajú v prvom rade kontaktom s kožou. Pozitívnym faktom je, že vo väčšine prípadov ide o prechodný stav a organizmus so správne fungujúcou imunitou je schopný v priebehu 18-24 mesiacov infekciu z tela vylúčiť , preto niektoré ženy ani nezaznamenajú prítomnosť tejto infekcie. „Vzhľadom k dnešným poznatkom o vzniku ochorenia, prítomnosť vírusovej infekcie v bunkách krčka maternice neznamená ochorenie uvedeného orgánu, ale predstavuje stav zvýšeného rizika“ približuje lekár.

Na druhej strane však existuje malá skupina, podľa údajov Ligy proti rakovine približne 10 – 20 % žien, ktorých imunitný systém nie je dostatočne výkonný, prípadne bola infekcia vírusom natoľko masívna, že s ňou telo nezvláda bojovať. Môže preto dochádzať k zmenám na bunkách, ktoré v horizonte niekoľkých rokov môžu prejsť zo štádia prekancerózy do rakoviny krčka maternice.

Dnes vieme, že pomerne vysokú podobnosť má aj k sliznici hrtana a avšak nie v tak vysokej príčinnej súvislosti ako je to u karcinómu krčka maternice.
 

Dôležitá prevencia

Každá žena, ktorá absolvovala preventívne vyšetrenie u gynekológa, vie, že jeho súčasťou je aj cytologický odber z krčka maternice. Ide o nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom gynekológ zrealizuje odber buniek z krčka maternice špeciálnym nástrojom. Cytologický ster sa vykoná klasicky klasickou metódou náterom na sklíčko, alebo modernou metódou LBC (liquid based cytology), pri ktorej je okrem iných cenných informácii možné zistiť i prítomnosť HPV infekcie.

Cytologické vyšetrenie znížilo výskyt karcinómu krčka maternice o 60 % až 90 % a úmrtnosť žien na toto ochorenie o 90 %. Je to však len skríningové vyšetrenie, nezaručí teda jasnú diagnózu, ale jeho úlohou je identifikovať ženy s bunkovou abnormalitou. Stúpa tak pravdepodobnosť, že prekancerózu lekár zachytí včas. 

Čo ukáže cytológia?

V cytologickom laboratóriu sú cytologické stery spracované a špecialistami vyšetrené. Rozdelené sú do kategórií, ktoré majú pre gynekológa zásadný význam, pretože sú základom jeho klinickej úvahy, na základe ktorej doporučuje interval nasledujúcej kontroly.

V prípade normálneho cytologického nálezu pacientka pokračuje v jednoročnom screeningovom programe. Pri kategóriách, keď sa v cytologickom obraze zistia atypické bunky nejasného pôvodu – ASCUS, alebo ide o bunky LSIL- dyspláziu s nízkym rizikom vzniku karcinómu, doporučuje sa vykonať kontrolný cytologický ster s časovým odstupom 4-6 mesiacov. Ak je v cytologickom náleze HSIL a ASC-H – dysplázia s vysokým rizikom vzniku karcinómu, je potrebné ďalšie vyšetrenie špecialistom – expertným kolposkopistom.

Obdobie čakania

Podľa MUDr. Ctirada Mokráša sa v takýchto prípadoch volí stratégia „watchful waiting“, teda vyčkávanie a sledovanie v priebehu ďalších štyroch až šiestich mesiacov. Po zvolenom období vykoná ďalší kontrolný ster. Čas medzi prvým a kontrolným sterom je pre väčšinu žien psychicky náročný. Pritom výsledok ďalšieho steru môže ukázať, že šlo len o dočasný problém. Nemusíte naň pasívne čakať, pravdepodobnosť negatívneho výsledku dokážete zvýšiť. Váš lekár vám môže odporučiť prípravky s obsahom takých látok, ktoré  tkanivo na krčku maternice ozdravia prípadne odporučí ďalší postup. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia