MENU
novinky-a-odbornici

Svrbí vás celé telo? Pomôžte jej olejom. Viete, ktorý si vybrať?

Women,Scratch,The,Itch,With,Hand,,,Concept,With,Healthcare
Novinky a odborníci

Svrbí vás celé telo? Pomôžte jej olejom. Viete, ktorý si vybrať?

Vrstvy oblečenia i vykúrené priestory, pred začiatkom jari vás môže svrbieť doslova celé telo, hoci nemáte ekzém. Ako pokožku premastiť, poradí dermatologička.

Vrstvy oblečenia sú čoraz hrubšie, čo si odnesie koža. Svrbenie a pocit suchosti nie sú na sklonku zimy nič výnimočné. A práve vtedy siahnete po oleji. Je vhodný na každú pokožku? Treba sa ním natierať alebo stačí pridať pár kvapiek do kúpeľa? Navyše nie je olej ako olej.

Mastné kyseliny

Popularita olejov v telovej, pleťovej, ale i vo vlasovej kozmetike ustavične rastie. V čom spočíva ich sila? „Základnou účinnou látkou v rastlinných olejoch sú mastné kyseliny. To, čo robí každý olej jedinečným, je kombinácia a ich percentuálny podiel,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Existuje veľa druhov mastných kyselín, ale najdôležitejšie sú dve, kyselina olejová a kyselina linolová.“

V ponuke rozličných prípravkov sa môžete stretnúť aj s takzvanými suchými olejmi. Sú ľahké, lebo obsahujú vysoký pomer kyseliny linolovej a nízky kyseliny olejovej. Pokožku vyživujú bez toho, aby ju zaťažovali, prípadne upchávali póry. Práve preto sú vhodné pre mastnejšie typy pokožky. Po použití takzvaných suchých olejov vám nezostane výrazný mastný film.

Ktoré sú suché?

Ľahké oleje s vysokým obsahom kyseliny linolovej:

 • bodliakový olej 74 – 78 %
 • pupalkový olej 73 – 74 %
 • hroznový olej 70 – 73 %
 • slnečnicový olej 59 – 71 %
 • orechový olej 51 – 61 %
 • konopný olej 56 – 60 %
 • olej zo pšeničných klíčkov 53 – 55 %
 • šípkový olej 44 – 46 %

Hutné, výživné oleje s vysokým obsahom kyseliny olejovej

 • olivový olej približne 78 %
 • olej z lieskových orieškov 77 %
 • mandľový alebo moringový olej 71 %
 • avokádový olej 57 – 70 %
 • bambucké maslo 40 – 60 %
 • makadamiový olej 57 %

Olivy i pšenica

Vo všeobecnosti jednotlivé oleje pokožku vyživujú, hydratujú a regenerujú. Mnohé prírodné prípravky majú i upokojujúce účinky. Klasikou v kozmetike je olivový olej. Patrí k najbohatším olejom, ktoré sa v kozmetike cenia najmä pre vysoký obsah vitamínu E. Tradične sa využíva v kozmetike na suchú pleť či v prípravkoch proti starnutiu. Čoraz častejšie sa využíva i konopný olej. Získava sa z drobných semien a má dobré protizápalové a antibakteriálne účinky. Konopný olej podporuje funkciu prirodzeného ochranného plášťa pokožky. Populárnymi sa popri exotických olejoch stávajú klasické, ku ktorým patrí i olej zo pšeničných klíčkov. Bielkoviny, ktoré sú obsiahnuté v obilných zrnách, majú výborný liftingový účinok. Citlivú pokožku poteší i ovsený olej. Každý si musí nájsť olej, ktorý mu najviac vyhovuje. Do úvahy berte nielen typ svojej pokožky, ale i prípadné potravinové alergie.

Do troch minút

Ak máte počas chladných mesiacov suchú pokožku, musíte ju najprv šetrne a jemne umývať. „Vhodný je krátkotrvajúci vlažný kúpeľ alebo sprcha s olejovou prísadou. Potom máte tri minúty na to, aby ste pokožku intenzívne a dôkladne premastili,“ upozorňuje dermatologička Michaela Blaško. Po kúpeli i sprche je ideálne pripravená, aby absorbovala všetky účinné látky či už z telového mlieka, alebo oleja. Keďže oleje majú okluzívny charakter, teda po nanesení na kožu v nej uzavrú to, čo v nej aktuálne je, nanášajte ich na vlhkú kožu. Tak v nej uzatvoria vlhkosť. Ak oleje nanesiete na suchú kožu, ešte viac ju vysušia.“ Ideálny čas na olejovú starostlivosť je pred spaním. Pokožka má tak dostatok času, aby v pokoji spracovala všetky výživné látky. Oleje navyše upokoja i vaše zmysly.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor