MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vpáčené bradavky sú drobná chyba krásy, dá sa skorigovať

Vtiahnuté bradavky sú skôr neškodnou chybou krásy ako zdravotným problémom.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vpáčené bradavky sú drobná chyba krásy, dá sa skorigovať

Vpáčené bradavky sú normálnou odchýlkou tvaru bradaviek a zvyčajne si pre ne netreba robiť starosti. Ak ich považujete za chybu krásy, máte pár riešení.

Vpáčené alebo vtiahnuté bradavky má asi 10 až 20 % žien, no pre mnohé z nich môžu byť zdrojom komplexov. Ide o stav, kedy bradavka nevystupuje vôbec z dvorca alebo len s ťažkosťami a je otočená dovnútra. Tento jav môže byť prítomný len na jednom prsníku alebo aj na oboch.

Čo spôsobuje vpáčené bradavky?

Vpáčené bradavky sú spôsobené najmä abnormálnym skrátením väzivových štruktúr pozdĺž mliekovodov. Ak ide o vrodený stav – teda bradavka je vtiahnutá dnu od narodenia – môže sa to ešte zvýraniť v období puberty alebo počas tehotenstva či dojčenia.

Treba sa obávať? Vo väčšine prípadov sa nie. Ak ste sa s vpáčenými bradavkami narodili, sú úplne neškodné, aj keď môžu u postihnutých žien vyvolávať komplexy. Na druhej strane, ak ste si vpáčenie všimli len v poslednej dobe, poraďte sa s lekárom. Vpáčené bradavky môžu byť príznakom rakoviny prsníka. To ale neznamená, že všetky vpáčené bradavky sú rakovinou prsníka!

Možno liečiť vpáčené bradavky?

Vpáčenú bradavku nie je bezpodmienečne nutné liečiť ani operovať, pokiaľ nejde o vpáčenie bradavky rakovinového pôvodu, vtedy je odporúčanou liečbou chemoterapia alebo rádioterapia. Ak však chcete túto chybu napraviť, aby ste zvýšili svoje sebavedomie, existujú dve riešenia.

Mechanické riešenie: vpáčenú bradavku, ak je len mierne dovnútra, je možné manuálne korigovať  vďaka Hoffmanovej technike.  Pomocou palca a ukazováka robte pohyby, ktoré bradavku vytiahnu. Stlačte okraje dvorca a prsty pomaličky opatrne odťahujte smerom od seba. Bradavka bude pri tomto pohybe jemne vystupovať z dvorca. Ak to budete robiť niekoľkokrát denne, väzivo sa pomaličky uvoľní. 

Chirurgický zákrok: Zvyčajne sa vykonáva v lokálnej anestézii. Prostredníctvom malého rezu 2 až 3 milimetre sa bradavka otočí a prišije sa na miesto pomocou malých stehov. Tento úkon je prakticky bezbolestný, ale možno budete prvý deň potrebovať analgetiká. Pooperačné jazvy časom vyblednú a nebude nič vidno.

Zabraňujú vpáčené bradavky dojčeniu?

Vo všeobecnosti vpáčené bradavky nevyhnutne nesťažujú dojčenie, pretože deti sa môžu prisať cez celý dvorec a mliečko prúdi cez vpadnutú bradavku väčšinou bez problémoov. Na druhej strane, niektoré typy chirurgických zákrokov znemožnia dojčenie, lebo chirurg pri zákroku prereže mliekovody. Záleží od vás, či sa pre zákrok rozhodnete až po pôrodoch a tiež akú techniku s operatérom vyberiete.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor