MENU
rodina-a-tehotenstvo

Koľko detí v budúcnosti splodíte? Napovie to jeden detail vo vlasoch

Vo vlasoch sa skrýva časť budúcnosti.
Rodina a tehotenstvo

Koľko detí v budúcnosti splodíte? Napovie to jeden detail vo vlasoch

Nejde o veštenie z gule. Vo vlasoch sa ukrýva viac, ako si myslíte.

AMH, alebo inak Anti-Müller hormón, je kľúčový ukazovateľ úspešnosti liečby neplodnosti – to sa vie už dávno. Produkujú ho malé bunky obklopujúce každé vajíčko vo vaječníkoch. Na základe jeho hladiny zistenej z krvi  sa dá odhaliť ovariálna rezerva, teda počet vajíčok, ktoré má na počatie prípadného potomka telo pripravené. V budúcnosti však zrejme kvapka krvi potrebná nebude, vyšetrenia sa ani nemusíte osobne zúčastniť.

Budúci život sa ukáže vo vlase.Budúci život sa ukáže vo vlase.
Budúci život sa ukáže vo vlase.
Zdroj: Shutterstock
V krvi môžu rýchlo kolísať v reakcii na podnety. Meranie pomocou vzorky vlasov s väčšou pravdepodobnosťou odráža priemerné hladiny hormónov.
 

Vo vlase sa drží dlhšie

V štúdii uverejnenej minulý mesiac v European Society of Human Reproduction and Embryology vedci merali množstvo hormónu z ľudských vlasov. Na základe výsledkov prvých 152 žien vyplynulo, že AMH z vlasu koreluje s počtom vyvíjajúcich sa vajíčok. Tento test sa narozdiel od odberu zo žily dokonca javí omnoho presnejší. Hormóny sa vo vlasoch hromadia počas niekoľkých mesiacov, v sére sa menia i z hodiny na hodinu.

V krvi môžu rýchlo kolísať v reakcii na podnety. Meranie pomocou vzorky vlasov s väčšou pravdepodobnosťou odráža priemerné hladiny hormónov,“ vyjadrili sa autori štúdie. Spoľahlivosť donosenia zdravého dieťatka v závislosti od množstva hormónu vo vlase však nesledovali.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia