MENU
rodina-a-tehotenstvo

Virtuálna nevera: Ako vás môže podvádzať, keď je s vami doma?

Man,On,Couch,Watches,A,Movie,On,Mobile,Phone
Rodina a tehotenstvo

Virtuálna nevera: Ako vás môže podvádzať, keď je s vami doma?

Celý deň ste spolu zatvorení doma a predsa viete, že niečo nesedí. Pohladili ste včera večer vášnivo partnera alebo ste plní vzrušenia chytili svoj smartfón či tablet? Virtuálna nevera býva nebezpečnejšia ako skutočná.

Veronikin manžel trávi celý pracovný deň doma pri počítači a s telefónom na uchu. Keď večer pomôže uložiť deti do postele, opäť si sadá za počítač. „Zakaždým je pri ňom dlhšie ako do polnoci, vlastne ani neviem, kedy príde do spálne. Vyhovára sa, že nemôže spať. Je to téma číslo jeden našich hádok. Keď sa ho pýtam, čo vlastne robí, hovorí, že hrá hry alebo číta články.“ Lenže Veronika mu neverí. Keď príde za Martinom do pracovne a chce sa s ním rozprávať, hneď otvorenú stránku stiahne alebo prekryje inou. Počítač si zahesloval, vraj kvôli bezpečnosti údajov. „Najprv som sa bála, či nezačal gamblovať, ale teraz si myslím, že si cez internet začal niečo s inou ženou alebo chodí na pornostránky. Dôkazy nemám, iba intuíciu. Vzájomne sa citovo odcudzujeme a náš sexuálny život je na bode mrazu. Bojím sa o naše manželstvo aj o manželovo psychické i fyzické zdravie.“

Pri virtuálnej nevere ide v prvom rade o naplnenie emocionálnych potrieb a citovej blízkosti, nie o sex. Ak sa však zintenzívňuje, môže prerásť do reálneho podvádzania
Mgr. Zuzana Hradileková, PhD., psychologička

Nebezpečenstvo online? 

Virtuálne podvádzanie je často oveľa nebezpečnejšie ako reálne. Zatiaľ čo váš partner či partnerka spí vo vedľajšej izbe, prežívate online vzťah, ktorý sa začína nevinne, ale môže sa stupňovať. Spočiatku ste presvedčení, že si len s niekým neškodne esemeskujete alebo četujete. Postupne začnete komunikovať cez kameru, vymieňate si erotické správy, fotografie a videá. „Pri virtuálnej nevere ide v prvom rade o naplnenie emocionálnych potrieb a citovej blízkosti, nie o sex. Ak sa však zintenzívňuje, môže prerásť do reálneho podvádzania,“ upozorňuje psychologička Mgr. Zuzana Hradileková, PhD., z manželskej a predmanželskej poradne v Bratislave. Virtuálnu neveru ľudia nevyhľadávajú cielene. Na začiatku sú pocity frustrácie, osamelosti a citovej vzdialenosti v manželstve alebo partnerstve. Je to úplne iná situácia, ako keď ste single a chcete sa s niekým zoznámiť cez internet. Vtedy si sadnete za počítač, kliknete na zoznamky a vyberáte si z množstva ponúk. Treba ju tiež odlíšiť od vzťahu na diaľku, ktorý sa vyvíja najmä vtedy, keď jeden partner dlhodobo pracuje v cudzine alebo v inom meste.

Pseudointimita

Virtuálna nevera má niekoľko špecifík. Je ľahko dostupná. Zatiaľ čo zbližovanie pri reálnej nevere trvá niekoľko týždňov či mesiacov, pri virtuálnej si vzájomne prejavíte city v priebehu niekoľkých hodín až dní. Je anonymná. To spôsobuje, že vy aj virtuálny partner sa prejavíte, ako potrebujete, nie akí ste v skutočnosti. Cítite sa smutno, nenapĺňa vás manželstvo, hnevá práca, potláčate traumu z detstva? Na sieti rýchlo nájdete spriaznenú dušu, ktorá vás pochopí. Je to však pseudointimita, lebo blízko môžete mať len k niekomu, o kom viete, aké sú jeho slabé stránky, obavy, poznáte jeho mimiku, gestikuláciu a iné prejavy.

Hnev aj depresie

Postupne začnete investovať do komunikácie s e-láskou čoraz viac energie a času. Budete ju tajiť a zároveň ospravedlňovať, veď to predsa robia mnohí. Ak na vašu neveru pri obrazovke partner či partnerka napokon príde, nastáva zlom. Niekedy sa neverník proti obvineniam bráni útokom: Prečo ma zase vypočúvaš? Z čoho ma podozrievaš? Veď si iba píšem. O nič nejde... Aj podvádzaný partner má výčitky: Čo som spravil vo vzťahu zle? Mal som právo tomu druhému snoriť v tablete či mobile? Situácia je pre neho o to horšia, že „konkurent“ je, aspoň zatiaľ, virtuálny, neznámy. K tomu sa často pridávajú ťažké emócie, depresia, hnev, ale aj fyzické prejavy ako nespavosť, nočné mory, vypadané vlasy, chudnutie, neschopnosť fungovať v bežnom živote, chodiť do práce, postarať sa o deti. „Najvážnejšia je úplná strata dôvery. Je to hlboká rana, ktorá sa hojí dlho. Niekedy musím podvedeného partnera či partnerku poslať na lekárske vyšetrenie. Často prídu na rad aj upokojujúce lieky,“ objasňuje odborníčka.

Netajiť, ukončiť!

Ak dvojica príde do psychologickej poradne v čase odhalenia, je šanca vzťah zachrániť. Obaja sa musia sa vyrovnať s traumou a vlastnými posttraumatickými reakciami, ktoré bývajú veľmi intenzívne. Niektoré páry to zvládnu po jednom, dvoch sedeniach, iné potrebujú oveľa viac času. „Terapia nie je ľahká, podmienkou na prijatie do párovej terapie je, aby podvádzajúci okamžite ukončil virtuálny pomer. Nestačí, že sa tomu druhému ospravedlníte a snažíte sa za počítačovým vzťahom spraviť hrubú čiaru. Keď podvádzate ďalej alebo pomer popierate a tajíte, nedôvera aj rana sa prehlbujú a vy ani podvádzaný partner ako pár nemáte šancu.“ Druhou podmienkou je, že neverník, hoci len virtuálny, musí dať partnerovi k dispozícii všetky heslá, prístupy k e-mailovej komunikácii, počítaču, telefónu. Musí spraviť ústretový krok. „To znamená urobiť všetko, čo podvedený potrebuje, aby mohol začať znovu dôverovať. Žiada si to veľkú trpezlivosť, lásku, schopnosť byť vo všetkom úprimný a transparentný, mať odvahu pozrieť sa na seba a prijať svoje slabé stránky, aj na rizikové faktory vzťahu.“

Prehliadaná 

V ďalšej fáze terapie psychologička hľadá s dvojicou príčiny virtuálnej nevery, ktoré sú podobné ako pri reálnej. „Vzťahové faktory sú o tom, že partneri riešia napríklad stavbu domu, deti, šeky, ale nie veci, ktoré sa týkajú ich dvoch. Dôsledkom sú nenaplnené emocionálne potreby a citová vzdialenosť. Individuálne faktory súvisia s osobnosťou človeka. Napríklad, podvádzajúci muž vyrastal v rodine s promiskuitnými vzťahmi, otec bol neverný. Toto správanie preberá v dospelosti ako normálne. Alebo žena bola naučená nerozprávať o sexuálnych záležitostiach, vždy počúvať manžela a nevyjadrovať svoje pocity. Tak ju vychovali. Dôležité sú aj sociálne faktory. Nevera sa vyzdvihuje v médiách a toleruje v bežných vzťahoch. Veľa zla narobili názory odborníkov, ktorí tvrdia, že upevňuje vzťah, alebo odporúčajú ‚zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať‘. Virtuálna nevera je ešte rizikovejšia, lebo sa u nás stále bagatelizuje.

Anketa
Odpustili by ste virtuálnu neveru?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor