MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Dnešné okuliarky sú ľahké aj pekné a deti s ich nosením nešťastie problém nemajú.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Vážne zrakové vady odhalí len lekár. No aj vy si môžete všimnúť, či vaše dieťa vidí dostatočne a či má očká na svojom mieste.

Dieťa po narodení vidí veľmi málo, na konci prvého roka života má len desatinu svojej budúcej zrakovej ostrosti, v troch rokoch približne polovicu. Veľmi zložitý je vývoj spolupráce oboch očí, ktorý končí až v piatich či šiestich rokoch. Farebné videnie sa tiež vyvíja postupne. Pediater by si mal v rámci preventívnych prehliadok všímať aj oči dieťaťa. 

Skoliózu odhalí predklon. Ak ju u dieťaťa zanedbáte, môže poškodiť pľúca i srdce

Čo si môžete všimnúť sami?

Najnápadnejším príznakom, že s očami niečo nie je v poriadku, je škúlenie. V pol roku života už dieťa vie pohľadom fixovať väčšie predmety. V tom čase sa začína vyvíjať najjednoduchšia forma spolupráce oboch očí. V osemnástich mesiacoch by mala byť stabilná pri pohľade do diaľky, čiže dieťa by nemalo škúliť.Pri pohľade do blízka sa ešte občasné škúlenie môže objaviť, a to až do troch rokov. Nejde o nič znepokojivé. Ak sa ale v tomto časovom rozpätí objaví trvalá úchylka jedného oka, či už dovnútra alebo smerom von, prípadne hore či dolu, je potrebné začať s liečbou okamžite.

 Lekárka varuje: Časté zlozvyky, ktoré deťom deformujú čeľusť

Väčšie deti sa viac prejavujú

Za varovné príznaky u škôlkarov môžete považovať okrem škúlenie tiež žmúrenie očí, nakláňanie hlavičky, či dokonca problém s orientáciou v priestore, narážanie do okolitých predmetov. U väčších detí predškolského a školského veku je to tiež sledovanie televízie z prílišnej blízkosti, problémy s videním do diaľky alebo začervenanie očí. 

Diagnóza podľa očí. 11 podozrivých signálov vystríha aj pred rakovinou

Na každý pád by dieťa pred nástupom do školy malo absolvovať aspoň jednu prehliadku u očného lekára, nie len u pediatra. Len odborník zistí, či vaše dieťa nemá refrakčnú vadu, ktorá si vyžaduje okuliare. U tých spravidla platí, čím skôr ich dieťa dostane, tým menej škody chyba na zraku napácha.

A vy by ste mali dohliadnuť na to, aby netrávilo veľa času s tabletom či pri počítači. Tým si výdatne zarába na skorú kúpu okuliarkov. 

Stále na displeji? Zrak zoslabne rýchlo. Uľavte im pravidlom 20/20

Viac o zdravom pohybe detí od hlavy po päty sa dočítate v Špeciáli Zdravia Dieťa v pohybe. Práve v predaji!

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor