MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Dnešné okuliarky sú ľahké aj pekné a deti s ich nosením nešťastie problém nemajú.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Vážne zrakové vady odhalí len lekár. No aj vy si môžete všimnúť, či vaše dieťa vidí dostatočne a či má očká na svojom mieste.

Dieťa po narodení vidí veľmi málo, na konci prvého roka života má len desatinu svojej budúcej zrakovej ostrosti, v troch rokoch približne polovicu. Veľmi zložitý je vývoj spolupráce oboch očí, ktorý končí až v piatich či šiestich rokoch. Farebné videnie sa tiež vyvíja postupne. Pediater by si mal v rámci preventívnych prehliadok všímať aj oči dieťaťa. 

Skoliózu odhalí predklon. Ak ju u dieťaťa zanedbáte, môže poškodiť pľúca i srdce

Čo si môžete všimnúť sami?

Najnápadnejším príznakom, že s očami niečo nie je v poriadku, je škúlenie. V pol roku života už dieťa vie pohľadom fixovať väčšie predmety. V tom čase sa začína vyvíjať najjednoduchšia forma spolupráce oboch očí. V osemnástich mesiacoch by mala byť stabilná pri pohľade do diaľky, čiže dieťa by nemalo škúliť.Pri pohľade do blízka sa ešte občasné škúlenie môže objaviť, a to až do troch rokov. Nejde o nič znepokojivé. Ak sa ale v tomto časovom rozpätí objaví trvalá úchylka jedného oka, či už dovnútra alebo smerom von, prípadne hore či dolu, je potrebné začať s liečbou okamžite.

 Lekárka varuje: Časté zlozvyky, ktoré deťom deformujú čeľusť

Väčšie deti sa viac prejavujú

Za varovné príznaky u škôlkarov môžete považovať okrem škúlenie tiež žmúrenie očí, nakláňanie hlavičky, či dokonca problém s orientáciou v priestore, narážanie do okolitých predmetov. U väčších detí predškolského a školského veku je to tiež sledovanie televízie z prílišnej blízkosti, problémy s videním do diaľky alebo začervenanie očí. 

Diagnóza podľa očí. 11 podozrivých signálov vystríha aj pred rakovinou

Na každý pád by dieťa pred nástupom do školy malo absolvovať aspoň jednu prehliadku u očného lekára, nie len u pediatra. Len odborník zistí, či vaše dieťa nemá refrakčnú vadu, ktorá si vyžaduje okuliare. U tých spravidla platí, čím skôr ich dieťa dostane, tým menej škody chyba na zraku napácha.

A vy by ste mali dohliadnuť na to, aby netrávilo veľa času s tabletom či pri počítači. Tým si výdatne zarába na skorú kúpu okuliarkov. 

Stále na displeji? Zrak zoslabne rýchlo. Uľavte im pravidlom 20/20

Viac o zdravom pohybe detí od hlavy po päty sa dočítate v Špeciáli Zdravia Dieťa v pohybe. Práve v predaji!

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor