MENU
rodina-a-tehotenstvo

VIDEO: Ročne zabije až 200 žien! Môže sa rakovina krčka týkať aj vás?

Ženské pohlavné orgány si vyžadujú pravidelnú kontrolu.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

VIDEO: Ročne zabije až 200 žien! Môže sa rakovina krčka týkať aj vás?

Naozaj môže preventívna prehliadka u gynekológa zachrániť život? Opýtali sme sa skúseného odborníka, Igora Slezáka.

Bez ohľadu na to či žena plánuje v budúcnosti otehotnieť alebo chce viesť bezdetný život je pre jej zdravie prevencia u gynekológa nesmierne dôležitá.  Rakovina krčka maternice je na Slovensku druhým najčastejším onkologickým ochorením žien, a to vo veku od 15 do 44 rokov.

Ide o čas

O každej rakovine platí jedna zásadná vec. Čím skôr ju lekár diagnostikuje, tým je čanca na jej vyliečenie vyššia. Rakovina krčka maternice je v prvom štádiu trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadoch. Varovné však je, že práve na tento druh rakoviny u nás ročne ochorie približne 600 žien, a z nich až 200 zomrie.

A prečo je skríningové vyšetrenie také dôležité? Ste rizikové? Viac už gynekológ, MUDr. Igor Slezák, PhD.

VIDEOrozhovor


Autor: Robo Hubač. Strih: Erik Babóš

Prečo vzniká rakovina krčka maternice?
Predrakovinové a rakovinové zmeny súvisia s infekciou HPV vírusom (Human Papilloma Virus – ľudský papilomavírus), ktorý ma na svedomí množstvo nádorových ochorení, pričom najznámejšia je práve rakovina krčka maternice. HPV vírus sa prenáša ľahko a rýchlo. Zvyčajne si to ani nevšimneme, pretože sa neprejaví žiadnymi príznakmi. Napriek tomu vírus potichu napáda bunky epitelu, až nakoniec začne meniť ich DNA.

Len preventívna prehliadka u gynekológa môže odhaliť nebezpečné zmeny, ktorého vyšetrenie zahŕňa aj ster z krčka maternice.

Anketa
Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku k svojmu gynekológovi?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor