MENU
rodina-a-tehotenstvo

VIDEO: Ročne zabije až 200 žien! Môže sa rakovina krčka týkať aj vás?

Ženské pohlavné orgány si vyžadujú pravidelnú kontrolu.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

VIDEO: Ročne zabije až 200 žien! Môže sa rakovina krčka týkať aj vás?

Naozaj môže preventívna prehliadka u gynekológa zachrániť život? Opýtali sme sa skúseného odborníka, Igora Slezáka.

Bez ohľadu na to či žena plánuje v budúcnosti otehotnieť alebo chce viesť bezdetný život je pre jej zdravie prevencia u gynekológa nesmierne dôležitá.  Rakovina krčka maternice je na Slovensku druhým najčastejším onkologickým ochorením žien, a to vo veku od 15 do 44 rokov.

Ide o čas

O každej rakovine platí jedna zásadná vec. Čím skôr ju lekár diagnostikuje, tým je čanca na jej vyliečenie vyššia. Rakovina krčka maternice je v prvom štádiu trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadoch. Varovné však je, že práve na tento druh rakoviny u nás ročne ochorie približne 600 žien, a z nich až 200 zomrie.

A prečo je skríningové vyšetrenie také dôležité? Ste rizikové? Viac už gynekológ, MUDr. Igor Slezák, PhD.

VIDEOrozhovor


Autor: Robo Hubač. Strih: Erik Babóš

Prečo vzniká rakovina krčka maternice?
Predrakovinové a rakovinové zmeny súvisia s infekciou HPV vírusom (Human Papilloma Virus – ľudský papilomavírus), ktorý ma na svedomí množstvo nádorových ochorení, pričom najznámejšia je práve rakovina krčka maternice. HPV vírus sa prenáša ľahko a rýchlo. Zvyčajne si to ani nevšimneme, pretože sa neprejaví žiadnymi príznakmi. Napriek tomu vírus potichu napáda bunky epitelu, až nakoniec začne meniť ich DNA.

Len preventívna prehliadka u gynekológa môže odhaliť nebezpečné zmeny, ktorého vyšetrenie zahŕňa aj ster z krčka maternice.

Anketa
Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku k svojmu gynekológovi?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia