MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vianočná bublina po rozvode: Ako spraviť deťom šťastné a veselé?

Nesnažte sa výčitky z rozpadu kompletnej rodiny nahradiť deťom drahými darmi, zamerajte sa na zážitky – postavte s nimi snehuliaka, pozrite si vianočné rozprávky alebo si uvarte horúcu čokoládu.
Rodina a tehotenstvo

Vianočná bublina po rozvode: Ako spraviť deťom šťastné a veselé?

Vytvoriť deťom traumu a spôsobiť, že budú celý život nenávidieť najkrajšie sviatky v roku je oveľa jednoduchšie ako si myslíte. Domnievate sa, že viete, čo je pre nich najlepšie?

Ak je vaše manželstvo v troskách alebo patríte k čerstvo rozvedeným, prípadne od vášho rozvodu ubehol nejaký rok, zapamätajte si základné pravidlo Vianoc. Neohovárajte expartnera pred deťmi, neprepierajte staré hriechy a už vôbec sa s ním pred nimi nehádajte! Vianočné obdobie má okrem všetkých pozitív totiž zvláštne „čaro“.

Ilúzia dokonalosti nefunguje

Ak sa rozhodnete siahnuť po ilúzii dokonalých Vianoc a s expartnerom sa pri jedení medových oplátok a kapustnice zahráte na šťastnú rodinku a vytvoríte kvôli nim "bezpečnú bublinu", vašim potomkom to v konečnom dôsledku môže ešte viac ublížiť. „Vianoce, počas ktorých rozvedení partneri kvôli deťom na krátky čas opäť vytvoria úplnú rodinu, nebývajú zriedkavé. Dajú sa realizovať iba v prípade, že partneri sa k sebe dokážu správať bez emócií a neriešia svoje bývalé spory. Dieťa, najmä menšie, sa však môže domnievať, že rodina sa opäť dá dokopy, preto tento spôsob nie je veľmi vhodný krátko po rozvode a je skôr neefektívny,“ hovorí psychologička Mgr. Diana Bultmanová. 

V praxi sa často stretávam s úspešným riešením, keď sa deti u mamy a u otca striedajú každý druhý rok. To je však možné len v prípade, že nie sú prítomné búrlivé negatívne emócie.
Mgr. Diana Bultmanová

Radšej na chate?

Chcete deti odbremeniť od spomienok z minuloročných Vianoc a počas tých nadchádzajúcich plánujete dovolenku mimo známeho prostredia? Nemusel by to byť zlý nápad, no najmä malé deti potrebujú domáce prostredie. Miesto, kde sa cítia bezpečne. Ak sa neviete zbaviť pocitu, že drobci potrebujú zmenu, vezmite ich oslavovať k starým rodičom. Aby ste mali čisté svedomie, nechajte sa pred návštevou otestovať. Musíte sa však dohodnúť s partnerom, aby ich aj on niekam nezobral. Mohlo by sa tak stretnúť priveľa rôznych "bublín".  Ideálne by bolo, keby ste vymenili mesto za dedinu a naopak. Aby deti boli plné nových zážitkov, ale zároveň, aby boli na mieste, kde je ich rodina, hoci aj vzdialenejšia. 

Pomôžte deťom zabaliť darčeky pre „druhú stranu“ – pre bývalého manžela, starých rodičov, tety, ujov, bratranca, sesternicu...Pomôžte deťom zabaliť darčeky pre „druhú stranu“ – pre bývalého manžela, starých rodičov, tety, ujov, bratranca, sesternicu...
Pomôžte deťom zabaliť darčeky pre „druhú stranu“ – pre bývalého manžela, starých rodičov, tety, ujov, bratranca, sesternicu...
Zdroj: Matej Kalina

S kým bude na Štedrý deň?

Čo robiť v prípade, že s deťmi chce stráviť Štedrý deň mama aj otec? Nenaháňajte ich ani nestresujte. To, kde má dieťa byť, určil súd, ktorý ho zveril do starostlivosti niektorého z rodičov. Ostatné je len vec dohody expartnerov. Dieťa môže byť napríklad cez Štedrý deň u mamy a Prvý sviatok vianočný stráviť u otca. Dôležité je, aby nemalo pocit, že si ho pohadzujete. Súčastná epidemiologická situácia je náročná a zvážiť by ste mohli aj bezpečnejšie riešene odborníčky. „V praxi sa často stretávam s úspešným riešením, keď sa deti u mamy a u otca striedajú každý druhý rok. To je však možné len v prípade, že nie sú prítomné búrlivé negatívne emócie,“ hovorí Diana Bultmanová. Podľa jej slov nie vždy vhodné za každú cenu sa snažiť o komunikáciu s expartnerom. „Niekedy je priam nevyhnutné, aby sa jeden z rodičov s dieťaťom už vôbec alebo čo najmenej stretával. Napríklad keď muž bil manželku, deti a svojou agresivitou ohrozuje ich výchovu.“

S novým partnerom

Nový problém prichádza s novou rodinou. Naozaj chcete deťom predstaviť novú mamičku alebo otecka rovno pod jedličkou? Zabudnite na to, že práve počas Vianoc to bude pre deti úžasné prekvapenie! „Na prvý kontakt detí s novým partnerom Vianoce určite nie sú vhodné. Ak ho plánujete zapojiť, je nutné, aby ste predtým spolu s ním a deťmi strávili spoločný čas, pretože dieťa môže mať pocit, že nový partner je niekto, kto im berie matku alebo otca. Vzťah k nemu si vytvoria postupne. Deťom je potrebné vysvetliť, že vo vašom živote sa objavil niekto dôležitý, ale rovnako dôležité sú pre vás aj ony,“ odporúča psychologička.  

Predstavovať nového partnera deťom počas Vianoc naozaj nie je šťastný nápad. Vianoce sú sviatky, ktoré sa tradične spájajú s rodinným kruhom. Pozvanie niekoho k štedrovečernému stolu môžu deti chápať ako pozvanie do rodiny. Najmä v prípade, keď to ide ruka v ruke s oficiálnym oznámením partnerstva. Nečakajte, že deti budú mať rovnaké nadšenie z „novej“ rodiny ako vy. Je to v ich živote významná zmena, s ktorou sa potrebujú vyrovnať. Náhle predstavenie partnera pri významnej príležitosti, ako sú Vianoce, ich môže vyľakať. 

Ak máte dve deti, na Vianoce ich nerozdeľujte. Je jasné, že každý z rodičov, chce byť aspoň s jedným dieťaťom, ale pre deti je rozdelenie traumatizujúce. Ak máte dve deti, na Vianoce ich nerozdeľujte. Je jasné, že každý z rodičov, chce byť aspoň s jedným dieťaťom, ale pre deti je rozdelenie traumatizujúce.
Ak máte dve deti, na Vianoce ich nerozdeľujte. Je jasné, že každý z rodičov, chce byť aspoň s jedným dieťaťom, ale pre deti je rozdelenie traumatizujúce.
Zdroj: Shutterstock

Lepšie je nového partnera predstavovať viac neformálne. Deti by ho mali najprv poznať ako kamaráta rodiča zo spoločných výletov. Takéto postupné zoznamovanie dá dieťaťu čas zvyknúť si na občasnú a neskôr pravidelnú prítomnosť niekoho ďalšieho pri „jeho“ rodičovi. Oznámenie o partnerstve potom nie je až taká dramaticky náhla zmena.  Ani to však nie je záruka, že dieťa bude prítomnosť nového partnera na Štedrý večer vítať. Ak rodič svoje dieťa pozná, vie, čo môže očakávať. Keď si nie je istý postojom dieťaťa, nič nepokazí, keď sa ho na názor na spoločné Vianoce vopred opýta. V konečnom dôsledku je vždy na rodičovi, ako sa rozhodne. Odmietavý postoj dieťaťa by však mal brať do úvahy a uvažovať o nejakom rozumnom kompromise. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia