Máte už nakúpené darčeky? Kým sa rozbehnete do obchodu, urobte pár dôležitých rozhodnutí. „Obdarovaním si v minulosti ľudia vyjadrovali úctu, lásku... Vždy sa za tým skrývala silná emócia,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Elena Brozmanová. „V súčasnosti ide skôr o naplnenie potreby niečo nakupovať.“ Za nadmernými počtom darčekov sa môžu skrývať aj výčitky, že rodina netrávi spolu toľko času akoby mala. Naučte sa pripraviť pod stromčekom to správne prekvapenie a hlavne sa nezadĺžiť.
Netúlajte sa po obchodoch
Kým sa vyberiete na vianočné nákupy, napíšte si predbežný zoznam, čo a za koľko chcete blízkym kúpiť. Výslednú sumu porovnajte so stavom vášho účtu. V žiadnom prípade sa nechoďte bezmyšlienkovite túlať po obchodných centrách, kúpite veľa zbytočností. Ak vám rozpočet nestačí, peniaze si nepožičiavajte. „Zobrať si spotrebný úver len kvôli Vianociam nedoporučujem,“ varuje odborníčka. „Po sviatkoch väčšina ľudí zistí, že dlh nemá ako splatiť. Aj odpis dvadsiatich eur mesačne sa vám v predvianočnej eufórii nemusí zdať vysoký, ale každý mesiac to môže byť slušný škrt cez rozpočet. Radšej blízkym uštrikujte šál akoby ste sa mali zadĺžiť.“
Počet nerozhoduje
Pokojne môže byť pod stromčekom len jedno prekvapenie. Praktické sú aj akékoľvek poukážky, napríklad do parfumérie či potravín. Ideálnym darčekom pre všetky vekové kategórie stále zostáva kniha. Vyhraté máte, ak patrí partner či partnerka k zvedavcom. Tento typ ľudí napĺňa radosťou už len očakávanie. „Je im v podstate jedno, čo sa pod obalom skrýva. Potešenie zo samotného darčeka je prekryté vzrušením z rozbaľovania,“ hovorí doktorka Brozmanová. V tomto prípade si však dajte záležať na balení. Snažte sa pod stromček dať aspoň maličkosť a myslite na to, že naše sviatky boli vždy skôr o tradícii a citoch.
Čerešnička na torte
Jedným z nepriateľov pri rozumnom nakupovaní môže byť reklama. Od konca októbra sa vo veľkom propaguje vianočný tovar a vás môže prepadnúť pocit, že stále toho nemáte dosť nakúpeného. Držte sa svojich plánov, a keď ste už v predstihu zohnali darčeky, nič k nim nepridávajte. „Vžili sme si celospoločenskú filozofiu, že sa stále musíme mať lepšie. Ale nie je to tak,“ hovorí Elena Brozmanová. „Vianoce by nemali byť len o nakupovaní. Úplne sme si odvykli od romantiky, blízkosti, ktoré by mali spájať rodinné posedenie a darček by mal byť len čerešničkou na torte. Úplne vypadol advent, ktorý bol vždy tichším obdobím.“
Vyhnite sa hádke
Pozor, často sa stáva, že podvedome v obchode siahnete po darčekoch, po ktorých túžite vy, ale nie vaši blízki. Pri vianočnom stromčeku potom nezavládne tá správna radosť. Snažte sa počúvať. Rodina vám určite často naznačuje, čo by sa komu páčilo. Vhodnou alternatívou je i napísanie zoznamu darčekov. Vybrať si z neho môžete ktorýkoľvek a váš blízky tak nepríde o prekvapenie. „Zvlášť manželky či priateľky sú často veľmi necitlivé a vyhodia nevhodnosť darčeka chlapom hneď na oči,“ prezrádza psychologička. „Keď každé Vianoce končia hádkou, radšej sa vopred dohodnite na konkrétnej veci.“
Rozprávajte sa s deťmi
Zvýšené nároky na darčeky majú mnohokrát najmä deti. Je vhodné, aby sa rodičia s ratolesťami rozprávali o finančnej situácii. Vaši potomkovia ešte presne nevedia odhadnúť hodnotu vecí. „Ak v rodine vládne dobrá atmosféra, deti pochopia to, že rodičia nemajú tento rok peniaze na veľké dary. Pripomeňte im, do čoho ste behom roku investovali. Letnú dovolenku či nový počítač...," pridáva tip pre rodičov Elena Brozmanová. „Deti sa možno na chvíľu zdujú, ale príjmu racionálne vysvetlenie a drobný darček ich poteší.“ Samozrejme tento model riešenia si vyžaduje súdržnú rodinu, ktorá spolu komunikuje priebežne a doma sa len nemíňa. V prípade menších detí si nájdite čas a skúste spolu vymyslieť darček napríklad pre starkých, ktorý môžete vyrobiť vlastnoručne. Niekedy poteší osobný pozdrav viac ako drahá kozmetika.