MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako zbytočne nemíňať na darčeky? Poradí psychologička

Pred vianočnými nákupmi si spíšte, čo chcete kúpiť.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Ako zbytočne nemíňať na darčeky? Poradí psychologička

Bežíte rýchlo do obchodu a rozhodnete sa za jeden deň nakúpiť darčeky pre celú rodinu? Aj to je častá chyba, ktorá vás môže vyjsť draho.

Máte už nakúpené darčeky? Kým sa rozbehnete do obchodu, urobte pár dôležitých rozhodnutí. „Obdarovaním si v minulosti ľudia vyjadrovali úctu, lásku... Vždy sa za tým skrývala silná emócia,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Elena Brozmanová. „V súčasnosti ide skôr o naplnenie potreby niečo nakupovať.“ Za nadmernými počtom darčekov sa môžu skrývať aj výčitky, že rodina netrávi spolu toľko času akoby mala. Naučte sa pripraviť pod stromčekom to správne prekvapenie a hlavne sa nezadĺžiť.

Netúlajte sa po obchodoch

Kým sa vyberiete na vianočné nákupy, napíšte si predbežný zoznam, čo a za koľko chcete blízkym kúpiť. Výslednú sumu porovnajte so stavom vášho účtu. V žiadnom prípade sa nechoďte bezmyšlienkovite túlať po obchodných centrách, kúpite veľa zbytočností. Ak vám rozpočet nestačí, peniaze si nepožičiavajte. „Zobrať si spotrebný úver len kvôli Vianociam nedoporučujem,“ varuje odborníčka. Po sviatkoch väčšina ľudí zistí, že dlh nemá ako splatiť. Aj odpis dvadsiatich eur mesačne sa vám v predvianočnej eufórii nemusí zdať vysoký, ale každý mesiac to môže byť slušný škrt cez rozpočet. Radšej blízkym uštrikujte šál akoby ste sa mali zadĺžiť.“

Počet nerozhoduje

Pokojne môže byť pod stromčekom len jedno prekvapenie. Praktické sú aj akékoľvek poukážky, napríklad do parfumérie či potravín. Ideálnym darčekom pre všetky vekové kategórie stále zostáva kniha. Vyhraté máte, ak patrí partner či partnerka k zvedavcom. Tento typ ľudí napĺňa radosťou už len očakávanie. „Je im v podstate jedno, čo sa pod obalom skrýva. Potešenie zo samotného darčeka je prekryté vzrušením z rozbaľovania,“ hovorí doktorka Brozmanová. V tomto prípade si však dajte záležať na balení. Snažte sa pod stromček dať aspoň maličkosť a myslite na to, že naše sviatky boli vždy skôr o tradícii a citoch.

Čerešnička na torte

Jedným z nepriateľov pri rozumnom nakupovaní môže byť reklama. Od konca októbra sa vo veľkom propaguje vianočný tovar a vás môže prepadnúť pocit, že stále toho nemáte dosť nakúpeného. Držte sa svojich plánov, a keď ste už v predstihu zohnali darčeky, nič k nim nepridávajte. „Vžili sme si celospoločenskú filozofiu, že sa stále musíme mať lepšie. Ale nie je to tak,“ hovorí Elena Brozmanová. „Vianoce by nemali byť len o nakupovaní. Úplne sme si odvykli od romantiky, blízkosti, ktoré by mali spájať rodinné posedenie a darček by mal byť len čerešničkou na torte. Úplne vypadol advent, ktorý bol vždy tichším obdobím.“

Vyhnite sa hádke

Pozor, často sa stáva, že podvedome v obchode siahnete po darčekoch, po ktorých túžite vy, ale nie vaši blízki. Pri vianočnom stromčeku potom nezavládne tá správna radosť. Snažte sa počúvať. Rodina vám určite často naznačuje, čo by sa komu páčilo. Vhodnou alternatívou je i napísanie zoznamu darčekov. Vybrať si z neho môžete ktorýkoľvek a váš blízky tak nepríde o prekvapenie. „Zvlášť manželky či priateľky sú často veľmi necitlivé a vyhodia nevhodnosť darčeka chlapom hneď na oči,“ prezrádza psychologička. „Keď každé Vianoce končia hádkou, radšej sa vopred dohodnite na konkrétnej veci.“ 

Rozprávajte sa s deťmi

Zvýšené nároky na darčeky majú mnohokrát najmä deti. Je vhodné, aby sa rodičia s ratolesťami rozprávali o finančnej situácii. Vaši potomkovia ešte presne nevedia odhadnúť hodnotu vecí. „Ak v rodine vládne dobrá atmosféra, deti pochopia to, že rodičia nemajú tento rok peniaze na veľké dary. Pripomeňte im, do čoho ste behom roku investovali. Letnú dovolenku či nový počítač...," pridáva tip pre rodičov Elena Brozmanová. „Deti sa možno na chvíľu zdujú, ale príjmu racionálne vysvetlenie a drobný darček ich poteší.“ Samozrejme tento model riešenia si vyžaduje súdržnú rodinu, ktorá spolu komunikuje priebežne a doma sa len nemíňa. V prípade menších detí si nájdite čas a skúste spolu vymyslieť darček napríklad pre starkých, ktorý môžete vyrobiť vlastnoručne. Niekedy poteší osobný pozdrav viac ako drahá kozmetika.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor