MENU
rodina-a-tehotenstvo

Veríte očkovaniu? Názory za aj proti

Čoraz viac rodičov uvažuje  o tom, či je povinné očkovanie vôbec potrebné.
Rodina a tehotenstvo

Veríte očkovaniu? Názory za aj proti

Čoraz viac rodičov uvažuje o tom, či je povinné očkovanie vôbec potrebné.

Za

S odmietaním očkovania sa ako detskí lekári stretávame denne, tlako zo strany rodičov, aby sme ich deti neočkovali, rapídne stúpa a máme s tým veľké problémy.Idem si dušu vypľuť, keď sa snažím rodičom vyvrátiť bludy, ktoré si prečítajú alebo sa dopočujú.

Je to šírenie poplašnej správy, čo je trestný čin, ale ešte sa nikto nepodujal riešiť to týmto smerom.

Očkujeme kvalitnými vakcínami od renomovaných firiem, ktorými sa očkujú deti v celej Európskej únii, no nikde nerobia rodičia takú paniku ako na Slovensku. Rozprávala som sa o tom s kolegami aj vlani v Istanbule na európskom kongrese pediatrov a všetci sa divili.

Asi to bude aj v tom, že naši ľudia nepoznajú cenu vakcín, ktorú im uhrádza zdravotná poisťovňa z verejných zdrojov. Spolu je to vyše tristo eur!

Myslia si, že je to zadarmo. Keby si to mali platiť, nebolo by zaočkovaných ani dvadsať percent populácie. Infekčné choroby nie sú „zabudnuté“, stále sú aktívne, ale na našom území sa deti pravidelne očkujú už od päťdesiatych rokov, a preto je výborná takzvaná kolektívna imunita.

Nezaočkované deti sú vystavené záškrtu, ktorý je smrteľný, detskej obrne, po ktorej sú postihnuté do konca života. Smrteľný je tetanus, baktérie sa nachádzajú v zemi, kde nemá prístup kyslík, a deti sa môžu nakaziť pri hre v záhrade alebo na chalupe.

Komplikácie osýpok, rubeoly a mumpsu zanechávajú veľmi zlé následky po zápaloch mozgu, semenníkov v podobe neplodnosti, hemofilové zápaly horných dýchacích ciest spôsobovali zadusenie detí, pneumokokové zápaly uší hluchotu. Rodičia majú výhrady k zloženiu vakcín.

Mnohí sú presvedčení, že lekári sú napojení na farmaceutické firmy, ktoré vakcíny vyrábajú a majú z toho finančný osoh.

Nie je to pravda. Druh vakcíny a očkovaciu schému určuje ministerstvo zdravotníctva a je totožná s inými štátmi Európskej únie.

Rodičia veria rôznym šarlatánom, alternatívnym aktivistom a osobám vystupujúcim v antivakcinačných kampaniach, pritom nezaočkovali žiadneho človeka a nemajú za sebou štúdium medicíny. Lekár nezaočkuje dieťa len vo veľmi zriedkavých prípadoch, v skutočnosti je to ročne z päťdesiattisíc narodených iba niekoľko. Také dieťa musí dôkladne vyšetriť imunológ.

Každý lekár, ktorý očkuje, dobre pozná zdravotný stav dieťaťa a určite pristupuje k očkovaniu veľmi zodpovedne.

Je nevyhnutné, aby dostatočne jasne a primerane vysvetlil rodičom všetko o očkovaní. Ak rodič niečomu nerozumie, má sa opýtať a nebáť sa. Bábätká sa začínajú očkovať po treťom mesiaci života, takže je dosť času na to, aby sa dozvedel všetko.

MUDr. Katarína Šimovičová detská lekárka

Proti

Očkovanie, najmä malých detí, je obrovský zásah do vývoja imunity. Deti do šesť rokov majú eštše imunitný systém vo vývoji a ten má čo robiť, aby sa vyrovnal s tým, čo sa nachádza okolo nich, najmä po ukončení dojčenia.

Umelé dodanie antigénov pri nezrelom imunitnom systéme je, akoby ste malému dieťaťu dali slaninu a bôčik s hranolčekmi. Ešte nie je na to pripravené a spracovanie je preň veľmi zaťažujúce.

Očkovaním vyvolaná stimulácia imunity môže byť v niektorých prípadoch nebezpečná. Väčšina komplikácií nastáva, ak dieťa má hoci aj skrytú infekciu. Nemusí byť bakteriálna alebo vírusová, v pozadí môžu byť parazitárne nákazy, čo je možné, ak sa dieťa hrá v pieskovisku, navštevuje detský kolektív a podobne.

Na internete sa objavujú informácie, že poruchy správania až autizmus, ktoré vznikajú po očkovaní, sú výsledkom takejto zhody. Svedčia o tom aj výsledky cielenej terapie. Kedysi sa robil skríning na parazity pred nástupom do škôlky, dnes to neexistuje.

Môj názor je, že by bolo vhodnejšie očkovať – v prípade, ak očkovanie nechcem vynechať, či už zo strachu z možnej choroby dieťaťa, alebo pre ťahanice s pediatrom či s úradmi – vo vyššom veku dieťaťa, pod homeopatickou kontrolou a po vylúčení parazitárnej záťaže.

Je veľmi ťažké zodpovedne vyhlásiť, že dieťatko je úplne zdravé, je to na spolupráci rodiča a svedomitého pediatra. Určite by som žiadne nepovinné očkovanie svojmu dieťaťu neaplikovala, dnes je množstvo spôsobov, ako infekcie rýchlo a ľahko zvládnuť.

MUDr. Andrea Steinerová Zaoberá sa alternatívnymi spôsobmi liečby a diagnostiky

Prečo sú rozpory

Nie vždy majú rodičia dostatok zrozumiteľných informácií o tom, aké vakcíny a prečo má dieťa dostať, a o všetkých možných nežiaducich účinkoch. Na druhej strane, mnohí sa lekára ani neopýtajú.

Ak rodičia odmietnu dať dieťa zaočkovať, dostanú pokutu. Pod tlakom sú aj pediatri, ktorí musia Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva nahlásiť rodičov, ktorí očkovanie odmietnu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor