Americká odborníčka Shanna Swanová z univerzity v Mount Sinai v New Yorku varuje ľudstvo pred startou plodosti.
„Je to vážne. Ak by znižovanie počtu spermií pokračovalo rovnakou rýchlosťou ako do roku 2017, tak by už v roku 2045 mal priemerný muž 0 spermií,“ hovorí vedkyňa Swanová. Dnes podľa nej nič nenasvedčuje tomu, aby sa trend spomaľoval. V budúcnosti tak môžeme predpokladať väčší počt párov, ktoré budú musieť na počatie dieťaťa podstúpiť umelé oplodnenie.
Za neplodnosť môžu podľa Swanovej najmä chemické látky, ktoré narúšajú hormóny v ľudskom tele. Za posledných 40 rokov sa u mužov v západnom svete znížil počet spermií približne na polovicu.
Vedkyňa sa obáva, že väčšina ľudí si neuvedomuje hĺbku tohto problému alebo si ju odmieta pripustiť. Myslia si, že reprodukčná kríza súvisí s ich životným štýlom či s odkladaním rodičovstva, no hlavným zdrojom problémov sú chemické látky. Možnosť umelého oplodnenia dnes vyhľadávajú stále mladšie ženy.
Chémia okolo nás
V rozhovore pre BBC opísala profesorka Swanová konkrétne látky, ktoré plodnosť ovplyvňujú najviac. Ide najmä o tie, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do pohlavných hormónov - testosterónu a etrogénu.
Zdrojom obáv by mali byť ftaláty, teda chemikálie, ktoré sa používajú ako zmäkčovadlá - robia umelú hmotu mäkkou a pružnou. Vie sa o nich, že znižujú hladinu testosterónu, čo obmedzuje tvorbu spermií. O čosi menej sa už ale hovorí o ich vplyve na znižovanie ženského libida, príchod predčasnej puberty, potratov či predčasných pôrodov.
Ďalšou látkou, ktorá má vplyv na plodnosť je bisfenol A. Ten sa využíva na opačný účel ako ftaláty - robí plasty pevnejšími. Táto látka má na organizmus podobný dopad ako estrogény, znižuje ženskú schopnosť reprodukcie. Odborníci zistili, že pôsobí aj tvorbu spermií, mužské libido a môže vyvolať aj porúchy erekcie.
K ďalším rizikovým látkam patria podľa Swanovej aj brómované spomaľovače horenia a niektoré typy pesticídov alebo herbicídov. Typickým príkladom je atrazín, látka, ktorá je v Európskej únií zakázaná od roku 2005, ale v USA sa stále používa.
Závery a varovania profesorky Swanovej sa týkajú predovšetkým bohatých západných štátov, no predpokladá, že rovnaké problémy budú riešiť čoskoro aj rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré sú obklopené chémiou rovnako, ak nie viac ako USA či Európa. Jediným riešením je podľa vedkyne lepšie testovanie a prísnejšie pravidlá v regulácii nebezpečných látok.