MENU
rodina-a-tehotenstvo

Do roku 2045 bude väčšina ľudí neplodných, varuje vedkyňa. Je to vážne!

Možnosť umelého oplodnenia dnes vyhľadávajú stále mladšie ženy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Do roku 2045 bude väčšina ľudí neplodných, varuje vedkyňa. Je to vážne!

O niekoľko desiatok rokov môže ľudstvo stratiť schopnosť rozmnožovať sa bez pomoci lekárov, varuje odborníčka.

Americká odborníčka Shanna Swanová z univerzity v Mount Sinai v New Yorku varuje ľudstvo pred startou plodosti. 

„Je to vážne. Ak by znižovanie počtu spermií pokračovalo rovnakou rýchlosťou ako do roku 2017, tak by už v roku 2045 mal priemerný muž 0 spermií,“ hovorí vedkyňa Swanová. Dnes podľa nej nič nenasvedčuje tomu, aby sa trend spomaľoval. V budúcnosti tak môžeme predpokladať väčší počt párov, ktoré budú musieť na počatie dieťaťa podstúpiť umelé oplodnenie. 

Za neplodnosť môžu podľa Swanovej najmä chemické látky, ktoré narúšajú hormóny v ľudskom tele. Za posledných 40 rokov sa u mužov v západnom svete znížil počet spermií približne na polovicu. 

Vedkyňa sa obáva, že väčšina ľudí si neuvedomuje hĺbku tohto problému alebo si ju odmieta pripustiť. Myslia si, že reprodukčná kríza súvisí s ich životným štýlom či s odkladaním rodičovstva, no hlavným zdrojom problémov sú chemické látky. Možnosť umelého oplodnenia dnes vyhľadávajú stále mladšie ženy. 

Chémia okolo nás 

V rozhovore pre BBC opísala profesorka Swanová konkrétne látky, ktoré plodnosť ovplyvňujú najviac. Ide najmä o tie, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do pohlavných hormónov - testosterónu a etrogénu.

Zdrojom obáv by mali byť ftaláty, teda chemikálie, ktoré sa používajú ako zmäkčovadlá - robia umelú hmotu mäkkou a pružnou. Vie sa o nich, že znižujú hladinu testosterónu, čo obmedzuje tvorbu spermií. O čosi menej sa už ale hovorí o ich vplyve na znižovanie ženského libida, príchod predčasnej puberty, potratov či predčasných pôrodov.

Ďalšou látkou, ktorá má vplyv na plodnosť je bisfenol A. Ten sa využíva na opačný účel ako ftaláty -⁠ robí plasty pevnejšími. Táto látka má na organizmus podobný dopad ako estrogény, znižuje ženskú schopnosť reprodukcie. Odborníci zistili, že pôsobí aj tvorbu spermií, mužské libido a môže vyvolať aj porúchy erekcie.

K ďalším rizikovým látkam patria podľa Swanovej aj brómované spomaľovače horenia a niektoré typy pesticídov alebo herbicídov. Typickým príkladom je atrazín, látka, ktorá je v Európskej únií zakázaná od roku 2005, ale v USA sa stále používa.

Závery a varovania profesorky Swanovej sa týkajú predovšetkým bohatých západných štátov, no predpokladá, že rovnaké problémy budú riešiť čoskoro aj rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré sú obklopené chémiou rovnako, ak nie viac ako USA či Európa. Jediným riešením je podľa vedkyne lepšie testovanie a prísnejšie pravidlá v regulácii nebezpečných látok

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor