MENU
rodina-a-tehotenstvo

Do roku 2045 bude väčšina ľudí neplodných, varuje vedkyňa. Je to vážne!

Možnosť umelého oplodnenia dnes vyhľadávajú stále mladšie ženy.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Do roku 2045 bude väčšina ľudí neplodných, varuje vedkyňa. Je to vážne!

O niekoľko desiatok rokov môže ľudstvo stratiť schopnosť rozmnožovať sa bez pomoci lekárov, varuje odborníčka.

Americká odborníčka Shanna Swanová z univerzity v Mount Sinai v New Yorku varuje ľudstvo pred startou plodosti. 

„Je to vážne. Ak by znižovanie počtu spermií pokračovalo rovnakou rýchlosťou ako do roku 2017, tak by už v roku 2045 mal priemerný muž 0 spermií,“ hovorí vedkyňa Swanová. Dnes podľa nej nič nenasvedčuje tomu, aby sa trend spomaľoval. V budúcnosti tak môžeme predpokladať väčší počt párov, ktoré budú musieť na počatie dieťaťa podstúpiť umelé oplodnenie. 

Za neplodnosť môžu podľa Swanovej najmä chemické látky, ktoré narúšajú hormóny v ľudskom tele. Za posledných 40 rokov sa u mužov v západnom svete znížil počet spermií približne na polovicu. 

Vedkyňa sa obáva, že väčšina ľudí si neuvedomuje hĺbku tohto problému alebo si ju odmieta pripustiť. Myslia si, že reprodukčná kríza súvisí s ich životným štýlom či s odkladaním rodičovstva, no hlavným zdrojom problémov sú chemické látky. Možnosť umelého oplodnenia dnes vyhľadávajú stále mladšie ženy. 

Chémia okolo nás 

V rozhovore pre BBC opísala profesorka Swanová konkrétne látky, ktoré plodnosť ovplyvňujú najviac. Ide najmä o tie, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do pohlavných hormónov - testosterónu a etrogénu.

Zdrojom obáv by mali byť ftaláty, teda chemikálie, ktoré sa používajú ako zmäkčovadlá - robia umelú hmotu mäkkou a pružnou. Vie sa o nich, že znižujú hladinu testosterónu, čo obmedzuje tvorbu spermií. O čosi menej sa už ale hovorí o ich vplyve na znižovanie ženského libida, príchod predčasnej puberty, potratov či predčasných pôrodov.

Ďalšou látkou, ktorá má vplyv na plodnosť je bisfenol A. Ten sa využíva na opačný účel ako ftaláty -⁠ robí plasty pevnejšími. Táto látka má na organizmus podobný dopad ako estrogény, znižuje ženskú schopnosť reprodukcie. Odborníci zistili, že pôsobí aj tvorbu spermií, mužské libido a môže vyvolať aj porúchy erekcie.

K ďalším rizikovým látkam patria podľa Swanovej aj brómované spomaľovače horenia a niektoré typy pesticídov alebo herbicídov. Typickým príkladom je atrazín, látka, ktorá je v Európskej únií zakázaná od roku 2005, ale v USA sa stále používa.

Závery a varovania profesorky Swanovej sa týkajú predovšetkým bohatých západných štátov, no predpokladá, že rovnaké problémy budú riešiť čoskoro aj rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré sú obklopené chémiou rovnako, ak nie viac ako USA či Európa. Jediným riešením je podľa vedkyne lepšie testovanie a prísnejšie pravidlá v regulácii nebezpečných látok

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor