MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vedci: Toto ovplyvní inteligenciu detí viac ako plná knižnica v domácnosti

Čím viac zelene okolo, tým lepšie pre rozumové schopnosti dieťaťa.
Rodina a tehotenstvo

Vedci: Toto ovplyvní inteligenciu detí viac ako plná knižnica v domácnosti

Túžite mať intelektovo nadané dieťa? Ak žijete v okolí s dostatkom parkov a lesov, máte vyhraté.

Už dávnejšie výskumy dokázali, že deti z betónových džunglí trápia výraznejšie kognitívne problémy ako detí zo zelenších oblastí. Tím vedcov z Belgicka v štúdii zverejnenej na webe PLOS Medicine tentokrát analyzoval dáta viac ako 600 školákov vo veku 10-15 rokov a zároveň satelitné snímky pokrývajúce oblasti, kde bývali. Videli tak parky, trávniky a množstvo zelene, v ktorej mali možnosť vyrastať.

Pri porovnaní podľa blízkosti k nim vysvitlo, že už o tri percentá menej zelených plôch znamenalo mínus 2,6 bodu inteligenčného kvocientu.
 

Nebol rozdiel medzi bohatými a chudobnými

Pri porovnaní podľa blízkosti k nim vysvitlo, že už o tri percentá menej zelených plôch znamenalo mínus 2,6 bodu inteligenčného kvocientu. Zaujímavé bolo, že sa to nijak nedotýkalo ekonomického zázemia. Deti z bohatých oblastí bez stromov zaznamenali rovnaký rozumový pokles ako chudobné. Ten bol ešte citeľnejší u detí s prirodzene nižšou intelektuálnou výbavou. Horšie skóre mali deti na pustých sídliskách aj v spojení s agresivitou a schopnosťou koncentrácie.

Vedci nenašli dôkaz vysvetľujúci, prečo by mala zeleň priaznivý vplyv na inteligenci. Za pravdepodobné však považujú zníženie stresu a väčšiu sociálnu aktivitu v prírodnejších zónach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia