MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vedci v mozgu odhalili kľúčové centrum samoty. Izolácia znižuje imunitu a skracuje život

Seniori počas pandémie covidu-19 trpia dvojnásobne.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vedci v mozgu odhalili kľúčové centrum samoty. Izolácia znižuje imunitu a skracuje život

Obyčajné objatie by zvýšilo ochranu proti koronavírusu starých rodičov. Napriek tomu s návštevami opäť počkajte, kým počty nakazených prestanú stúpať.

Hoci sa pre väčšinu z nás život v lete vrátil do normálu, druhá vlna pandémie nás skúša ešte viac ako tá prvá.  Mnohí sme však v dodržiavaní opatrení poľavili, vrátane stretávania sa a navštevovania blízkych. Navyše sa blíži aj chrípková sezóna a pre vyčerpanú dovolenku i OČR podleihame pokušeniu zveriť choré dieťa babke či tete vo vyššom veku. Tak ako v prvej vlne však platí, najmä voči starým ľuďom by sme v tieto dni mali byť ohľadnuplní.

Pozor na srdiečko

Kým mladému človeku koronavírus spôsobí mierny kašeľ, u starkých ide o život. Americká analýza vyše 4000 prípadov covid-19, ktorú ešte v marci publikovala Centers for Disease Control and Prevention, ukázala, že najvyššia úmrtnosť – 10-27% je v skupine ľudí nad 85 rokov. V skupine 65 až 84-ročných klesá na 3-11%, čo je však stále enormne veľa. Vyššie riziko životohrozujúceho priebehu ochorenia platí už po šesťdesiatke. Najmä pri sprievodných chronických ochoreniach, aj tých pod kontrolou liekmi. Ak má starký jedno, zvyčajne aj druhé alebo tretie. A o niektorých ani nevie.

Podľa štúdie po nákaze koronavírusom najčastejšie umierajú ľudia trpiaci kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou, chronickými respiračnými chorobami a vysokým tlakom. Medzi dôvody, ktorými covid-19 výrazne ovplyvňuje starších, patria fyziologické zmeny spojené so starnutím, zníženou imunitnou funkciou a multimorbiditou, vďaka ktorým sú vystavení väčšej náchylnosti na samotnú infekciu a pravdepodobnosti, že budú vážne postihnutí ochorením a jeho komplikáciami,“ potvrdzuje doktorka MUDr. Dana Jurečková z Nemocnice v Michalovciach.

Centrum samoty

Ešte na jar Vláda SR na základe odporúčaní Ústredného krízového štábu SR prijala v boji proti covid-19 množstvo opatrení - aby seniori nakupovali presne vo vyhradených časoch, aby rodičia nedávali deti do opatery starým rodičom z dôvodu možného šírenia nákazy. Obmedzené sú aj návštevy v zariadeniach pre seniorov, no má to aj druhú stranu mince. Ukázalo sa, že keď počas prvej vlny boli seniori izolovaní a nemali žiadny kontakt s rodinami, psychicky trpeli.

Experti z oblasti sociológie a psychológie varujú, že spoločenské dištancovanie sa – kľúčový bod v boji s krízou – môže viesť k sociálnej izolácii, čo je problém staršej populácie už bez pandémie. Z  výskumu Pew Research Center z viac ako 130 krajín vysvitlo, že 16 percent ľudí nad 60 rokov žije osamote. A osamelosť prichádza s konkrétnymi zdravotnými rizikami. Vedci odhalili masívny dôkaz spojitosti osamelosti s psychickými ochoreniami, poklesom kognitívnych funkcií a celkovo s predčasným úmrtím. Neurovedci z Massachusetts Institute of Technology v časopise Cell začiatkom roka publikovali zistenia o oblasti mozgu, ktorá, ako veria, tvorí pocity osamelosti. Oblasť D.R.N. sa doposiaľ spájala s centrom depresie. Kay M. Tyeová s kolegami zistili, že ak myši žili spolu, dopamínové neuróny v D.R.N boli relatívne neaktívne. Ak však jednu z nich na krátky čas izolovali, aktivita týchto neurónov sa zvýšila, ak sa opäť s družkami stretla. „Zmenu sme videli dokonca už po 24 hodinách odlúčenia,“ hovorí profesorka.

Znižuje imunitu

Osamelosť účinkuje na niekoľko dôležitých funkcií tela, ukázal aj výskum profesora Johna Cacioppa. Minimálne v tých oblastiach, ktoré sú zodpovedné za odpoveď tela na stres. Chronická samota, ako naznačuje jeho práca, sa spája s vysokými úrovňami hladiny kortizolu, hlavného stresového hormónu. Ale aj so zníženou poddajnosťou ciev potenciálne zvyšujúcou krvný tlak a zamedzujúcou prílev krvi do orgánov. Profesor vo svojom výskume tiež odhalil, že nebezpečné signály aktivované mozgom osamelosťou majú účinok na produkciu bielych krviniek, čo môže poškodiť imunitný systém a znemožniť tak boj so samotnou infekciou.

Nechajte si pomôcť

Dôkazy ohrozenia sú na oboch stranách. Ako sa teda rozhodnúť? Epidemiologička MVDr. Jana Skálová kontaktovať malé deti a starých ľudí nad 60-65 rokov neodporúča. Dnes to platí dvojnásobne už aj pre súbežnú epidémiu chrípky. „Nie je to novinka ani v zimnom období, keď starí ľudia často zomierajú na pneumónie, lebo chorľavejšie dieťa zo škôlky infekciu donesie dedkovi alebo babke. Ak kontakt, tak len na krátku dobu niekde vonku s dodržaním vzdialenosti, ak sú rodičia aj deti už niekoľko týždňov v domácej izolácii,“ hovorí odborníčka, hoci ani s takýmto krajným riešením nie je stotožnená.  Ak ste v seniorskom veku, eliminujte sociálny kontakt s druhými ľuďmi, aj rodinnými príslušníkmi, ale neváhajte poprosiť o pomoc.  Iste už aj vaši blízki sami prišli na to, ako to spraviť iniciatívne z vašej strany a to aj bez rizikového osobného kontaktu.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia