MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vedci potvrdili, že nedostatok spánku u detí vedie k vážnej diagnóze

Photo,Of,Baby,Boy,Sleeping,Together,With,Teddy,Bear.,His

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vedci potvrdili, že nedostatok spánku u detí vedie k vážnej diagnóze

Prečo je čas ukladania detí na spánok taký dôležitý? Podľa vedcov majú deti s deficitom spánku vyššiu pravdepodobnosť vzniku závažného civilizačného ochorenia.

Na základe vedeckých štúdií je potvrdené, že deti ktoré spia menej ako 9 hodín, trpia príznakmi cukrovky. Rizikovými faktormi pre vznik cukrovky 2. typu je obezita a zvýšená hladina cukru v krvi. 

Zistenia vedcov naznačujú, že zvýšenie času spánku by mohlo byť jednoduchým a efektívnym prístupom k znižovaniu hladiny tuku v tele a rizika vzniku diabetu 2. typu v ranom veku.

Cukrovka dospelých

Každá ďalšia hodina spánku, ktorú si deti v noci doprajú, súvisí s nižšou telesnou hmotnosťou a nižším hromadením cukrov v krvi. Cukrovka 2. typu sa v minulosti zvyčajne považovala za ochorenie dospelých, pretože u detí sa vyskytovala zriedkavo.

Počas posledných dvoch desaťročí sa objavilo niekoľko správ o zvyšujúcom sa výskyte diabetes mellitus 2. typu u detí a dospievajúcich. Nedávna štúdia naznačuje rastúcu prevalenciu ochorenia na celom svete, pravdepodobne kvôli zvyšujúcemu sa výskytu nadváhy a obezity u detí. Je to spôsobené tým, že deti málo cvičia a jedia príliš veľa sladkých a kalorických jedál.  

Ideálnych je 9 až 12 hodín

Podľa vedcov americkej Academy of Pediatrics by mali deti od 6 do 12 rokov v noci spávať 9 - 12 hodín. Nedostatok spánku je spojený so zvýšeným rizikom zranení, vysokého krvného tlaku, obezity a depresie. Deti, ktoré spia menej ako 9 hodín, majú väčšiu pravdepodobnosť, že častejšie trpia odolnosťou voči inzulínu a extrémnou nadváhou alebo obezitou a majú viac telesného tuku. 

Viac jedia a menej sa hýbu

Odborníci z Academy of Pediatrics sú si viac ako istí, že nedostatočný spánok môže mať negatívny vplyv na apetít detí a schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi. Keď deti chodia do postele veľmi neskoro alebo spia v nepravidelnom režime, často jedia v nepravidelných intervaloch. Okrem toho je u nich oveľa pravdepodobnejšie, že sa počas dňa menej hýbu.

Hygiena spánku

Nedostatok spánku môže ovplyvniť hladiny hormónov, ktoré kontrolujú chuť do jedla, zvyšujú u deti hlad a chuť na sladké a slané pochutiny. Okrem toho, že deti by mali chodiť v pravidelnom čase spať, rodičia by sa mali zamerať aj na hygienu spánku. Znamená to, že by mali obmedziť čas strávený pred obrazovkou počítačov a televízorov, a dbať na to, aby mali deti v spálni úplnú tmu a nič ich nerušilo pri pokojnom spánku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor