MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vedci potvrdili, že nedostatok spánku u detí vedie k vážnej diagnóze

Photo,Of,Baby,Boy,Sleeping,Together,With,Teddy,Bear.,His
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vedci potvrdili, že nedostatok spánku u detí vedie k vážnej diagnóze

Prečo je čas ukladania detí na spánok taký dôležitý? Podľa vedcov majú deti s deficitom spánku vyššiu pravdepodobnosť vzniku závažného civilizačného ochorenia.

Na základe vedeckých štúdií je potvrdené, že deti ktoré spia menej ako 9 hodín, trpia príznakmi cukrovky. Rizikovými faktormi pre vznik cukrovky 2. typu je obezita a zvýšená hladina cukru v krvi. 

Zistenia vedcov naznačujú, že zvýšenie času spánku by mohlo byť jednoduchým a efektívnym prístupom k znižovaniu hladiny tuku v tele a rizika vzniku diabetu 2. typu v ranom veku.

Cukrovka dospelých

Každá ďalšia hodina spánku, ktorú si deti v noci doprajú, súvisí s nižšou telesnou hmotnosťou a nižším hromadením cukrov v krvi. Cukrovka 2. typu sa v minulosti zvyčajne považovala za ochorenie dospelých, pretože u detí sa vyskytovala zriedkavo.

Počas posledných dvoch desaťročí sa objavilo niekoľko správ o zvyšujúcom sa výskyte diabetes mellitus 2. typu u detí a dospievajúcich. Nedávna štúdia naznačuje rastúcu prevalenciu ochorenia na celom svete, pravdepodobne kvôli zvyšujúcemu sa výskytu nadváhy a obezity u detí. Je to spôsobené tým, že deti málo cvičia a jedia príliš veľa sladkých a kalorických jedál.  

Ideálnych je 9 až 12 hodín

Podľa vedcov americkej Academy of Pediatrics by mali deti od 6 do 12 rokov v noci spávať 9 - 12 hodín. Nedostatok spánku je spojený so zvýšeným rizikom zranení, vysokého krvného tlaku, obezity a depresie. Deti, ktoré spia menej ako 9 hodín, majú väčšiu pravdepodobnosť, že častejšie trpia odolnosťou voči inzulínu a extrémnou nadváhou alebo obezitou a majú viac telesného tuku. 

Viac jedia a menej sa hýbu

Odborníci z Academy of Pediatrics sú si viac ako istí, že nedostatočný spánok môže mať negatívny vplyv na apetít detí a schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi. Keď deti chodia do postele veľmi neskoro alebo spia v nepravidelnom režime, často jedia v nepravidelných intervaloch. Okrem toho je u nich oveľa pravdepodobnejšie, že sa počas dňa menej hýbu.

Hygiena spánku

Nedostatok spánku môže ovplyvniť hladiny hormónov, ktoré kontrolujú chuť do jedla, zvyšujú u deti hlad a chuť na sladké a slané pochutiny. Okrem toho, že deti by mali chodiť v pravidelnom čase spať, rodičia by sa mali zamerať aj na hygienu spánku. Znamená to, že by mali obmedziť čas strávený pred obrazovkou počítačov a televízorov, a dbať na to, aby mali deti v spálni úplnú tmu a nič ich nerušilo pri pokojnom spánku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor