MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: Problémy s trávením mi vyriešil psík, vraví vedec Martin Spano z Čaky

×

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: Problémy s trávením mi vyriešil psík, vraví vedec Martin Spano z Čaky

Nanosieťky v nose proti vírusu či čipy pod kožou na otváranie dverí sú úplne reálne spôsoby, ako „hacknúť“ kvalitu života a zdravie. Martinovi Spanovi (36) z Čaky na začiatku stačilo, že si kúpil psíka.

Tento článok začínam písať s dažďom a praskaním z kozuba v slúchadlách. Do uzávierky ostáva pár dní, mala by som stresovať, že nestíham. Upokojenie, ktoré vo mne tieto zvuky vyvolávajú, je môj osobný „biohack“. Jeden z mnohých, ktoré som za posledného vyše roka a pol musela vytiahnuť z rukáva. Ako inak by som zvládla home office, škôlkara, školáčku, prijímačky na školy, sťahovanie, vzťahové problémy, ťažkú diagnózu môjho ocka i svoju vlastnú? Až v bode, keď som netušila, či sa mi ide hlava rozletieť od nedostatku spánku, kričania po deťoch alebo z ďalšej virózy, si na mňa počkal kľúčový moment. Moje telo spustilo najužitočnejší obranný mechanizmus. Vyplo ma.

Rozklad seba

Nezložila som sa, fyzicky ani psychicky, len som zrazu zastala. Prečo sa vlastne stresujem? Naozaj ma vyhodia z práce? Prežijem, ak dcéru nevezmú na gymnázium? Ak opustím nefunkčný vzťah? Ak nestihnem upratať, navariť? Zdravie a domáca pohoda. Tieto dve veci ostali po explózii, ktorá ostatné nároky na seba roztrhala na márne kúsky. Muselo ma vypnúť, aby ma reštartovalo. Rozložilo a poskladalo nanovo. Zo dňa na deň môj mozog začal fungovať inak a ja opäť normálne spávať, používať mierny tón hlasu, nemračiť sa a nesedieť na pol zadku v nonstop napätí, že nestačím. „Spravili ste jednu vec, spoznali ste samu seba,“ vecne reaguje Martin Spano, s ktorým som si jedno dopoludnie dala videohovor cez Zoom. S týmto počítačovým vedcom a digitálnym nomádom sme sa mali baviť o biohackingu, veci, ktorá mu zmenila život, no ja jej začínam opatrne dôverovať až po prvej polhodine nášho rozhovoru.

O biohackingu stravou s vedcom Martinom Spanom:

Otrávená psychika

Veľa ľudí nerozumie, čo je to spoznať sám seba. Ale podarilo sa to mnohým ľuďom počas pandémie. Zrejme aj vám. Zamysleli ste sa nad svojou situáciou, čo sa dá robiť, zistili ste priority. A podľa toho ste postupovali, preto sa situácia začala zlepšovať,“ dáva mojej nevedomej metodológii analytickú formu. S prekvapením zisťujem, že v ítečkárskej terminológii som hackla samu seba a sebaspoznanie je základom a cieľom biohackingu súčasne. Aj Martin to už má za sebou.

Vyhorel som v práci. Mal som problémy s trávením, potravinovú intoleranciu. Vychudol som tak, že som vážil skoro polovicu toho, čo teraz. Bol som na tom naozaj zle. Chodil som po doktoroch, aj mi niečo našli. Až som sa stal vlastníkom psíka. Chodil som s ním von a zistil som, že mi býva lepšie a že moje problémy môžu byť psychického charakteru. Tak som začal viac športo­vať a chodiť do prírody. Párkrát sa mi stalo, že som si ráno zacvičil a bolo mi celý deň dobre. Ak sa chcete instantne cítiť zdravšie, nemôžete spraviť nič lepšie, ako sa hýbať,“ hovorí o svojom prvom hacku vôbec. A ja nemôžem nesúhlasiť, lebo známe „runner’s high“, vyplavenie endorfínov po mojom dvojkilometrovom behu, pomohlo nárazovo osviežiť „softvér“ veľakrát aj mne.

Martin Spano ľuďom prednáša o najnovších vedeckých objavoch.Martin Spano ľuďom prednáša o najnovších vedeckých objavoch.
Martin Spano ľuďom prednáša o najnovších vedeckých objavoch.
Zdroj: archív M. S.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor