MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: Problémy s trávením mi vyriešil psík, vraví vedec Martin Spano z Čaky

×

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: Problémy s trávením mi vyriešil psík, vraví vedec Martin Spano z Čaky

Nanosieťky v nose proti vírusu či čipy pod kožou na otváranie dverí sú úplne reálne spôsoby, ako „hacknúť“ kvalitu života a zdravie. Martinovi Spanovi (36) z Čaky na začiatku stačilo, že si kúpil psíka.

Tento článok začínam písať s dažďom a praskaním z kozuba v slúchadlách. Do uzávierky ostáva pár dní, mala by som stresovať, že nestíham. Upokojenie, ktoré vo mne tieto zvuky vyvolávajú, je môj osobný „biohack“. Jeden z mnohých, ktoré som za posledného vyše roka a pol musela vytiahnuť z rukáva. Ako inak by som zvládla home office, škôlkara, školáčku, prijímačky na školy, sťahovanie, vzťahové problémy, ťažkú diagnózu môjho ocka i svoju vlastnú? Až v bode, keď som netušila, či sa mi ide hlava rozletieť od nedostatku spánku, kričania po deťoch alebo z ďalšej virózy, si na mňa počkal kľúčový moment. Moje telo spustilo najužitočnejší obranný mechanizmus. Vyplo ma.

Rozklad seba

Nezložila som sa, fyzicky ani psychicky, len som zrazu zastala. Prečo sa vlastne stresujem? Naozaj ma vyhodia z práce? Prežijem, ak dcéru nevezmú na gymnázium? Ak opustím nefunkčný vzťah? Ak nestihnem upratať, navariť? Zdravie a domáca pohoda. Tieto dve veci ostali po explózii, ktorá ostatné nároky na seba roztrhala na márne kúsky. Muselo ma vypnúť, aby ma reštartovalo. Rozložilo a poskladalo nanovo. Zo dňa na deň môj mozog začal fungovať inak a ja opäť normálne spávať, používať mierny tón hlasu, nemračiť sa a nesedieť na pol zadku v nonstop napätí, že nestačím. „Spravili ste jednu vec, spoznali ste samu seba,“ vecne reaguje Martin Spano, s ktorým som si jedno dopoludnie dala videohovor cez Zoom. S týmto počítačovým vedcom a digitálnym nomádom sme sa mali baviť o biohackingu, veci, ktorá mu zmenila život, no ja jej začínam opatrne dôverovať až po prvej polhodine nášho rozhovoru.

O biohackingu stravou s vedcom Martinom Spanom:

Otrávená psychika

Veľa ľudí nerozumie, čo je to spoznať sám seba. Ale podarilo sa to mnohým ľuďom počas pandémie. Zrejme aj vám. Zamysleli ste sa nad svojou situáciou, čo sa dá robiť, zistili ste priority. A podľa toho ste postupovali, preto sa situácia začala zlepšovať,“ dáva mojej nevedomej metodológii analytickú formu. S prekvapením zisťujem, že v ítečkárskej terminológii som hackla samu seba a sebaspoznanie je základom a cieľom biohackingu súčasne. Aj Martin to už má za sebou.

Vyhorel som v práci. Mal som problémy s trávením, potravinovú intoleranciu. Vychudol som tak, že som vážil skoro polovicu toho, čo teraz. Bol som na tom naozaj zle. Chodil som po doktoroch, aj mi niečo našli. Až som sa stal vlastníkom psíka. Chodil som s ním von a zistil som, že mi býva lepšie a že moje problémy môžu byť psychického charakteru. Tak som začal viac športo­vať a chodiť do prírody. Párkrát sa mi stalo, že som si ráno zacvičil a bolo mi celý deň dobre. Ak sa chcete instantne cítiť zdravšie, nemôžete spraviť nič lepšie, ako sa hýbať,“ hovorí o svojom prvom hacku vôbec. A ja nemôžem nesúhlasiť, lebo známe „runner’s high“, vyplavenie endorfínov po mojom dvojkilometrovom behu, pomohlo nárazovo osviežiť „softvér“ veľakrát aj mne.

Martin Spano ľuďom prednáša o najnovších vedeckých objavoch.Martin Spano ľuďom prednáša o najnovších vedeckých objavoch.
Martin Spano ľuďom prednáša o najnovších vedeckých objavoch.
Zdroj: archív M. S.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor