MENU
rodina-a-tehotenstvo

Chcela som žiť viac: Z PR špecialistky učiteľka angličtiny v Albánsku, takto mi sabatika

Jana a Jožko v Albánsku.
Rodina a tehotenstvo

Chcela som žiť viac: Z PR špecialistky učiteľka angličtiny v Albánsku, takto mi sabatika

Keď som na kolegov začala byť nepríjemná, pochopila som, že potrebujem zmenu, vraví Jana (34), ktorá sa na tri mesiacev Albánsku zmenila na učiteľku angličtiny a logistku.

Pokiaľ je toho na vás priveľa, niekedy pribrzdiť nie je to najlepšie riešenie. Skôr dupnúť na plyn, no úplne novým smerom. A ak máte chuť prizabiť svojich spolupracovníkov či pre hlúposť sa rozísť s frajerom, môže to byť prvý varovný signál.

Mnohí z nás až príliš dlho ostávajú v zamestnaní, ktoré nemajú radi. Lebo si potrebujú kúpiť novšie auto, ešte väčší dom, nahonobiť materiálne statky. Máme však dve ruky na to, aby sme uchopili svoj život a sami sa rozhodli, ako sa chceme mať. Neprežívať, ale žiť,“ hodnotí už s odstupom „oddýchnutá“ PR špecialistka a bývalá novinárka Jana Fedáková svoje rozhodnutie dať si sabatikal – odísť na pár mesiacov z práce, aby sa ju znova naučila mať rada. Tie úvodzovky preto, že počas svojho sabatikalu robila všetko, len nie nič.

Preč z komfortu

Keď sme zo Slovenska odchádzali, na svojej pracovnej pozícii som pôsobila takmer štyri roky. To je obdobie, počas ktorého človek prejde mnohými fázami. Najprv sa nadchýna pre veci, ktoré dosiaľ nepoznal a stojí pred výzvami, pred ktorými cíti ohromný rešpekt. Potom sa všetko naučí a už sám dokáže prinášať nové nápady a veci posúvať vpred. A nakoniec sa začne nudiť, lebo už zrazu pred sebou žiadne prekážky nemá, všetko je preňho príliš ľahké. V tejto fáze som bola,“ cítila Jana potrebu život si trocha sťažiť.

„Čoraz ťažšie sa mi bojovalo so sebou samou, aby som kolegov upozornila na nedostatky láskyplnejšie. Asi som bola nepríjemná,“ vidí svoj krok ako zodpovedné rozhodnutie aj voči svojmu zamestnávateľovi.

Jana a Jožko nad mestom Vlore.Jana a Jožko nad mestom Vlore.
Jana a Jožko nad mestom Vlore.
Zdroj: archív J.F.

Albánsko za odmenu

Aj voči partnerskému vzťahu. „Do Albánska som odchádzala s priateľom. Chceli sme získať pre seba viac spoločného času. Mali sme totiž za sebou nesmierne náročné obdobie, po akom sa páry zväčša navždy rozchádzajú. No my sme to zvládli. A toto bola naša odmena,“ prezrádza Jana. Veď čo sú záťažové situácie v cudzine, do ktorej väčšina turistov ani nepáchne pre nedostatok komfortu a životnej úrovne, oproti kríze vo vzťahu?

Náš pôvodný plán bol zapojiť sa na pol roka do niektorého z projektov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v jednej z afrických krajín. Ja už totiž jeden sabatikal vo Rwande za sebou mám. Môj priateľ Jožko, lekár, si zase chcel vyskúšať medicínu v lokálnych podmienkach, kde by sa musel spoliehať najmä sám na seba a stanoviť diagnózu a liečbu s tým, čo by mal k dispozícii.

Hoci sa do Afriky v tom čase na podobný projekt nedalo odísť, ani v Albánsku, pre ktoré sa nakoniec rozhodli, nebola o podmienky „na kolene“ núdza. Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor