MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: Z nevinného kašľa zákerný nádor. Zriedkavú chorobu Denise zistili až na druhýkrát

Bála som sa, aby ma moje
deti nevideli bez parochne.
Ale stalo sa. Najmladší ma
pohladkal po hlave a povedal
mi, že aj takto som krásna.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: Z nevinného kašľa zákerný nádor. Zriedkavú chorobu Denise zistili až na druhýkrát

Denisa Kršková (42) ochorela na rakovinu starých mužov. Výsledky vyšetrení boli zavádzajúce, diagnóza zaskočila aj skúsených lekárov. No priniesla jej dôležité poznanie. Za nemalú daň.

Keď sme si dohadovali stretnutie cez mejl, čakala som utrápenú ženu. Vedela som, že choroba, s ktorou Denisa bojuje, bolí. Až do kostí. No ako ma vítala, v čiernom kožuchu, s láskavým úsmevom a pozitívnou normálnosťou, nezbadala som nič z utrpenia, ktoré som čakala. Kým sme sa usadili v presvetlenej obývačke ich rodinného domu, stihli sme spontánne prebrať veľkosť kuchyne aj koníčky detí. Samé bežné veci. Až sa mi nechcelo veriť, že túto idylku môže niečo narušiť.

Viac: Bolí vás brucho či chrbtica? Skrytý nádor za orgánmi sa tvorí roky

Nádor sa nededí a predsa!

„Myelóm mal aj môj otec. Žil s ním trinásť rokov, umrel predminulý rok v apríli. Mne ho diagnostikovali ten istý rok v auguste,“ začne, kým ja sa rozhliadam po miestnosti s poličkami preplnenými detským legom. Denisini mladší synovia sú v škôlke, no cítiť ich tu. Ťažká téma, o ktorej sa bavíme, sem nepatrí. K mame troch detí. „To bol práve ten paradox, doktori mi stále tvrdili, že to nie je dedičné. A vedela som, že je to choroba šesťdesiatnikov, hlavne mužov a tých, ktorí robia v chemickom priemysle. Mňa sa netýkalo nič. V jednej rodine sa s ňou nestretli ani lekári. Ani tak skoro, mala som len štyridsaťjeden rokov,“ začujem prvýkrát horkosť v hlase.

Scan prekvapil vedcov: Puto matky a dieťaťa zachytené ako nikdy predtým. A odhalil niečo viac!

Najprv kašeľ

Nesedeli ani príznaky. Kým u starých ľudí sa myelóm ohlási zvyčajne bolesťou kostí či zubov, Denisu začal trápiť kašeľ. Myslela si, že z virózy. „Predchádzajúcu jeseň sme boli v Anglicku s celou rodinou. Odvtedy som stále pokašliavala. Dostala som antibiotiká, poslali ma na pľúcne, na röntgen, mali podozrenie na čierny kašeľ. No do dvoch týždňov po antibiotikách sa vrátil. Dusivý, ako mám teraz,“ zadrhne sa jej hlas, kým vo vzduchu rozvoniava zázvorový čaj. Dobrý na imunitu, na tú si musí Denisa dávať pozor.

„Užívala som aj desať injekcií na podporu imunity, nezlepšilo sa to. Zistili mi iba anémiu, ale takú, akú ma každý druhý človek. Ešte som im pre istotu hovorila, že môj otec mal myelóm. Vzali mi naň krv, nepotvrdil sa,“ krúti hlavou nad nepochopiteľnou iróniou osudu.

VRÁTI SA vám rakovina? Českí vedci našli odpoveď a prekvapili onkológov

Dovolenka na dialýze

Nádeje vkladala do pobytu pri Stredozemnom mori s blízkymi. „V Chorvátsku sa kašeľ vrátil, cítila som sa ako otrávená v sebe. Jesť som už nemohla, všetko som vyvrátila. Lekár v Zadare mi len zmeral teplotu a tlak a poslal ma domov,“ spomína na ďalšiu zastávku, pri ktorej stratila drahocenný čas. Až v hodine dvanástej sa dostala do ochotnejších rúk iného lekára. „Vzali mi krv, kreatinín som mala na úrovni tisíctristo, norma je do osemdesiat. Prestali mi pracovať obličky. Trikrát do týždňa po päť hodín som chodila na dialýzu,“ vyjavuje sa jej najsmutnejšia dovolenka v živote.

FOTO: 8 zdravých potravín, ktorými si spustíte zákernú chorobu. Ohlási ju palec!

Vtedy už tušila, že má problém. Denisina mamička ostala s deťmi v Chorvátsku a manžel, ktorý jej bol od začiatku veľkou oporou, zariadil letecký prevoz zo Zadaru do Dolného Hričova. „Cestu autom by som len ťažko zvládla, bola som zaliata vodou, mala som osemdesiat kilogramov a vysoký krvný tlak. Našťastie, neskôr v Martine sa ukázalo, že obličky nie sú morfologicky porušené. Nič nové neprinieslo ani zubné, ženské a krčné vyšetrenie. Myelóm rozožiera kosti, no aj tie som mala podľa röntgenu úplne čisté. Až z dvadsaťštyrihodinového moču zistili prítomnosť špeciálnej, Benceovej-Jonesovej bielkoviny,“ hovorí o paraproteíne, ktorého kryštáliky sa jej usádzali v obličkách a devastovali ich. Do moču sa vylučuje len pri pár diagnózach.

Bábätká, ktorých mamy otehotneli v zime, to majú ťažšie. Tu je vinník

Pochopila som, že som chorá

Mnohopočetný myelóm definitívne potvrdilo vyšetrenie kostnej drene. Na spamätanie sa zo šoku však nedostala príležitosť. Liečiť sa musela okamžite. Po vysokodávkovej chemoterapii sa zničujúca bielkovina prestala toľko vyplavovať, obličky sa očisťovali. Spamätávali sa aj červené krvinky, lepšila sa anémia. Po mesiaci v nemocnici čakalo Denisu ešte osem ambulantných dávok chemoterapie.

Býva vám v autobuse zle? Anesteziológ to musí vedieť pred operáciou

„Chodievala som tam s priateľkou. Vzala som to tak, že mi pomôže. Zobrala som chemoterapiu a potom sme išli po obchodoch,“ opisuje, s akým nadhľadom spočiatku čelila vážnej diagnóze. Precitla až v národnom onkologickom ústave. „Myslela som si, že som silnejší človek. Vzala som si so sebou nemčinu, mandaly, knihy, počítač. K ničomu z toho som sa nedostala. Až tu som pochopila, že som naozaj vážne chorá, začala som sa báť,“ povie sťažka.

Pomohli Denise v liečbe exotické plody? Dozviete sa vo FOTOGALÉRII!

Po ďalšej chemoterapii jej pozabíjali zvyšky myelómov a do krku zaviedli dve hadičky. Tie jej „cedili“ krv, vyberali z nej periférne bunky a prečistené odložili do vrecka na autotransplantáciu. Procedúru, pri ktorej jej pôvodné červené, biele krvinky a krvné doštičky mali nahradiť vlastným štepom na zresetovanie organizmu, aby telo fungovalo bez chorej krvi.

10 mesiacov choroby

Posledná chemoterapia jej zrazila biele krvinky takmer na nulu. „Zničila mi sliznicu celého tráviaceho traktu, mala som afty, napuchnuté hrdlo, hnačky. A psychicky som bola na dne. Pri nízkom počte bielych krviniek sú vraj depresie normálne,“ hovorí Denisa o mukách v ústave na izolačke. Až po konečnej dávke mohla nasledovať autotransplantácia. Našťastie, už menej bolestivá, len ihlou do žily. Po nej sa s doktorom dohodla, že ju pustia domov skôr. Jednému tínedžerovi a dvom škôlkarom mama už veľmi chýbala. Aj celej rodine. Čo nevládala sama, v tom ju ochotne zastúpil manžel, švagriná, manželove dospelé deti a hlavne mama. Po dlhých desiatich mesiacoch od prvých príznakov po ukončenie liečby sa mohla konečne zotavovať.

„Keby mi neodišli obličky, možno by to trvalo ešte dlhšie. Moja lekárka bola z toho vykoľajená, že jej to ani nenapadlo. Vyčítala si to. A pritom mi robili vyšetrenie na myelóm a nezistili ho. Ale nie je vyšetrenie ako vyšetrenie. Asi závisí aj od toho, ako rýchlo postupuje,“ vie Denisa dnes už oveľa viac o svojom protivníkovi.

Nová príčina rakoviny: Pozrite, z čoho vám môže hroziť, hoci žijete zdravo

Myelóm vás zastaví

Teraz každý mesiac chodí na kontrolné vyšetrenia, užíva lieky na kosti a obličky, cvičí jogu, pilates, medituje, odpočíva. A už sa cíti dobre. Zaslúžene. „Celý rok bol ťažký. Vždy som mala dlhé rovné vlasy. Najviac ma deprimovalo, keď mi začali padať. To bol hmatateľný dôkaz. Bála som sa, aby ma malé deti nevideli bez parochne. Ale stalo sa. Najmladší ma pohladkal po hlave a povedal mi, že aj takto som krásna. To bol silný zážitok,“ zasekne sa jej hlas a všimnem si, že jej krátky strih sa teraz kučeraví.

Z XXL na FITNESSKU: Moniku zaguľatila sedavá práca. Dnes motivuje Slovenky

„Než som ochorela, riešila som svoje telo po tehotenstvách, otvorila som si ženské fitko. Aj stres mohol byť spúšťač. Odkedy som doma z nemocnice, nemám potrebu tam ísť. Človek zrazu zastane. Sledovala som, ako mi začínajú rásť vlasy, mihalnice, ako sa mi hoja jazvy po hadičkách. Telo treba mať rado také, aké je, za to, ako funguje,“ uzatvára Denisa. A má ešte toľko plánov. Deťom treba dokončiť detské izby na poschodí. Aby sa to lego niekam konečne pomestilo...

Mnohopočetný myelóm v číslach:

  • 900 pacientov s myelómom na Slovensku
  • 200 – 300 nových pacientov na Slovensku ročne
  • 5 – 10 percent pacientov s myelómom je mladších ako 40 rokov
  • 20 percent pacientov prežíva viac ako 10 rokov

Viac: Pokroková liečba rakoviny krvi: Zákerná leukémia nemá šancu!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor