Fialové žily pod kožou na nohách, ktoré si v tridsiatke Daniela (35) objavila, jej žiadne problémy nerobili. Všetko sa však zmenilo asi v piatom mesiaci tehotenstva, keď jej žila na stehne začala nápadne hrubnúť. „Vtedy som zašla aj ku angiologičke, ktorá mi na pravú nohu odporučila kompresnú pančuchu. V tej som prežila zvyšok tehotenstva. Lekárka ale povedala, že ak by sme chceli druhé dieťatko, mala by som si dať kŕčovú žilu vybrať.“
Od nástupu na materskú, teda posledné tri roky, Daniela svoju žilu neriešila. Veď Jakubko potreboval jej plnú pozornosť. Keďže ale mala čoskoro nastúpiť späť do práce, rozhodla sa v konať. „Žila síce nebolela, ale bola fakt nepekná. Dokonca ju bolo vidno aj cez legíny, ako sa kľukatí zhora stehna až po lýtko. No na operáciu s narkózou a hospitalizáciou som ísť nechcela. Preto som sa išla poradiť na kliniku jednodňovej chirurgie v Bratislave.“
Zalepíme to
Ultrazvukové vyšetrenie potvrdilo, že Daniela má žilový reflux, čiže problém so spätným tokom krvi v hlavnej žile, vene safena. „Keby nepodstúpila zákrok, žila by sa ďalej rozširovala, krv by sa v nej hromadila a postupne by mohli vzniknúť až vredy predkolenia,“ vraví chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, ktorý Daniele navrhol chorú žilu jednoducho zalepiť. „Presvedčilo ma, keď doktor povedal, že zákrok je bezbolestný, trvá necelú hodinu a hneď aj môžem odísť,“ vraví mladá mamička.
Hodinka a hotovo
„Cez asi štvormilimetrový otvor v lýtku sme zavedli Daniele do žily katéter a pomocou špeciálnej jednorazovej pištole a pod kontrolou ultrazvuku sme aplikovali po kvapkách chirurgické lepidlo. Aby sa žila správne zlepila, pri prvej kvapke bolo treba nohu v mieste aplikácie tlačiť tri minúty, pri každej ďalšej dávke tridsať sekúnd. Takto sme uzavreli celú žilu. Krv sa presmeruje do vedľajších žíl a zlepenú chorú žilu organizmus postupne eliminuje,“ vysvetľuje zákrok doktor Muranský.
Daniela spokojne vraví, že ani pri ošetrení a ani po ňom ju nič nebolelo. „Dostala som injekciu proti bolesti a cítila som len, akoby mi púšťali do žily vlažnú vodu. Dolu na lýtku mi ostal jeden ‚štych‘, to je všetko. Domov som išla po vlastných, nemusel pre mňa prísť ani manžel, ani taxík. Nohu následne nebolo treba bandážovať, nemusela som nosiť kompresnú pančuchu či užívať lieky. Zákrok ma vôbec nevyradil zo života. Presne to som pri malom synovi potrebovala.“
Ešte asi prídem
Na kontrole po pár dňoch ultrazvukové vyšetrenie potvrdilo, že žila je mŕtva, krv cez ňu neprúdi a problémy už robiť nebude. „Ráno mám kožu úplne hladkú, no ak celý deň stojím na nohách, večer ešte žilu trochu vidno, ale stále sa to zlepšuje,“ zhodnotila po desiatich dňoch Daniela zákrok. Výsledok ju tak povzbudil, že zvažuje sklerotizáciu ďalších žiliek. „Je celkom možné, že sa stiahnu aj samé. Ak nie, môžeme to urýchliť vstreknutím sklerotizačnej peny,“ dodáva chirurg, ako ešte môže Daniele s menšími žilkami pomôcť.
Asi jedinou nevýhodou lepenia kŕčových žíl je len to, že ho nepreplácajú zdravotné poisťovne.