MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: Navretú kŕčovú žilu si Daniela nechala zalepiť

Doktor najprv ultrazvukom skontroloval stav chorej žily.
Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: Navretú kŕčovú žilu si Daniela nechala zalepiť

Počuli ste už o zalepení kŕčovej žily doslova na počkanie? Mladá mamička Daniela, ktorá sa bála bolesti a narkózy, to skúsila a za hodinu mala po probléme.

Fialové žily pod kožou na nohách, ktoré si v tridsiatke Daniela (35) objavila, jej žiadne problémy nerobili. Všetko sa však zmenilo asi v piatom mesiaci tehotenstva, keď jej žila na stehne začala nápadne hrubnúť. „Vtedy som zašla aj ku angiologičke, ktorá mi na pravú nohu odporučila kompresnú pančuchu. V tej som prežila zvyšok tehotenstva. Lekárka ale povedala, že ak by sme chceli druhé dieťatko, mala by som si dať kŕčovú žilu vybrať.

Od nástupu na materskú, teda posledné tri roky, Daniela svoju žilu neriešila. Veď Jakubko potreboval jej plnú pozornosť. Keďže ale mala čoskoro nastúpiť späť do práce, rozhodla sa v konať. „Žila síce nebolela, ale bola fakt nepekná. Dokonca ju bolo vidno aj cez legíny, ako sa kľukatí zhora stehna až po lýtko. No na operáciu s narkózou a hospitalizáciou som ísť nechcela. Preto som sa išla poradiť na kliniku jednodňovej chirurgie v Bratislave.“

Zalepíme to

Ultrazvukové vyšetrenie potvrdilo, že  Daniela má žilový reflux, čiže problém so spätným tokom krvi v hlavnej žile, vene safena. „Keby nepodstúpila zákrok, žila by sa ďalej rozširovala, krv by sa v nej hromadila a postupne by mohli vzniknúť až vredy predkolenia,“ vraví chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, ktorý Daniele navrhol chorú žilu jednoducho zalepiť. „Presvedčilo ma, keď doktor povedal, že zákrok je bezbolestný, trvá necelú hodinu a hneď aj môžem odísť,“ vraví mladá mamička.

Danielina kŕčová žila naozaj nevyzerala dobre.Danielina kŕčová žila naozaj nevyzerala dobre.
Danielina kŕčová žila naozaj nevyzerala dobre.
Zdroj: MATEJ KALINA

Hodinka a hotovo

Cez asi štvormilimetrový otvor v lýtku sme zavedli Daniele do žily katéter a pomocou špeciálnej  jednorazovej pištole a pod kontrolou ultrazvuku sme aplikovali po kvapkách chirurgické lepidlo. Aby sa žila správne zlepila, pri prvej kvapke bolo treba nohu v mieste aplikácie tlačiť tri minúty, pri každej ďalšej dávke tridsať sekúnd. Takto sme uzavreli celú žilu. Krv sa presmeruje do vedľajších žíl a zlepenú chorú žilu organizmus postupne eliminuje,“ vysvetľuje zákrok doktor Muranský.

Daniela spokojne vraví, že ani pri ošetrení a ani po ňom ju nič nebolelo. „Dostala som injekciu proti bolesti a cítila som len, akoby mi púšťali do žily vlažnú vodu. Dolu na lýtku mi ostal jeden ‚štych‘, to je všetko. Domov som išla po vlastných, nemusel pre mňa prísť ani manžel, ani taxík. Nohu následne nebolo treba bandážovať, nemusela som nosiť kompresnú pančuchu či užívať lieky. Zákrok ma vôbec nevyradil zo života. Presne to som pri malom synovi potrebovala.

Žily sa lepia pomocou špeciálnej jednorazovej lepiacej súpravy.Žily sa lepia pomocou špeciálnej jednorazovej lepiacej súpravy.
Žily sa lepia pomocou špeciálnej jednorazovej lepiacej súpravy.
Zdroj: MATEJ KALINA

Ešte asi prídem

Na kontrole po pár dňoch ultrazvukové vyšetrenie potvrdilo, že žila je mŕtva, krv cez ňu neprúdi a problémy už robiť nebude. „Ráno mám kožu úplne hladkú, no ak celý deň stojím na nohách, večer ešte žilu trochu vidno, ale stále sa to zlepšuje,“ zhodnotila po desiatich dňoch Daniela zákrok. Výsledok ju tak povzbudil, že zvažuje sklerotizáciu ďalších žiliek. „Je celkom možné, že sa stiahnu aj samé. Ak nie, môžeme to urýchliť vstreknutím sklerotizačnej peny,“ dodáva chirurg, ako ešte môže Daniele s menšími žilkami pomôcť.

Asi jedinou nevýhodou lepenia kŕčových žíl je len to, že ho nepreplácajú zdravotné poisťovne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor