MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: Dva dni pred Vianocami zistila, že ju manžel podvádza

Ak má niekto sklony k vyhľadávaniu nových vnemov, môže brať neveru ako príležitosť zažiť niečo nové. Ak má niekto komplexy, môže byť neverný v snahe potvrdiť si atraktivitu a ego. Neverný môže byť za určitých okolností každý.
Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: Dva dni pred Vianocami zistila, že ju manžel podvádza

Niektorí psychológovia radia ženám, aby sa obrnili trpezlivosťou a počkali. Aby sa k neverníkovi správali, ako by bol chorý a dúfali, že sa ‚odmiluje‘.

Jitka práve nastupovala do auta, keď jej zazvonil telefón. Takmer jej vypadol z rúk pekáč s makovým závinom, obľúbenou pochúťkou jej Karola. Za roky manželstva sa ho nenaučila piecť, a tak pravidelne chodila k mame, aby to spolu zvládli a Kajči mal cez sviatky dušu na mieste. „Prosím?“ zdvihla neznáme číslo, zatiaľ čo do kufra opatrne vkladala plech s tromi voňajúcimi závinmi. „Pani Jitka? Tu je Karolova priateľka. Mohli by sme sa zajtra stretnúť? Ale Kajovi nič nehovorte, určite by to prekazil,“ počúvala hlas neznámej. Ani nevie prečo a ako súhlasila. Dátum stretnutia: 22. december. Dva dni pred Vianocami. Šťastné a veselé.

Prirodzené?

„Prečo sa chce stretnúť? Dúfam, že nie je tehotná...,“ bombardovali Jitkinu myseľ otázky. Samotný fakt, že manžel, s ktorým žila takmer dvadsať rokov spáva s inou, s ňou nezamával. Čakala to… Názorové rozdiely postupne viedli k odcudzeniu v posteli. „Vedeli sme sa veľmi dobre porozprávať, ale len ako kamaráti. Milovanie som odmietala a bolo otázkou času, kedy to jednoducho nevydrží. Nevera nebola príčinou, ale dôsledkom. Nemohla som čakať, že Karol v manželstve oslepol, ohluchol či stratil iné zmysly,“ uvažuje. Naozaj je za neverou len túžba po odopieranom sexe? Odborníčka na sexuálnu výchovu PhDr. Dagmar Marková, PhD. nesúhlasí: „Je za ňou vždy viac – nespokojnosť či nerovnováha ‚moci‘ vo vzťahu, nenaplnené očakávania a potreby. Nevera nie je náhoda. Musíte byť na ňu pripravení, aby prišla. Môže byť aj dôsledkom vyhýbania sa konfliktu vo vzťahu alebo zámienkou pre ukončenie manželstva – ak ide o niekoho, kto sa bojí prevziať zodpovednosť za jeho opustenie.“
Hlboko vo svojom vnútri Jitka prežívala sklamanie z nefungujúceho vzťahu. „To je skutočne všetko?“ pýtala sa a snívala opäť o držaní za ruku, objatiach, dôverných rozhovoroch a krásnom milovaní.

Anketa
Odpustili by ste neveru, ak sa to stalo len raz?

Vôňa ženy

Po príchode domov sa tvárila, že sa nič nedeje. „Nenápadne som privoňala k jeho bunde – na miesto, kde som si kedysi opierala hlavu. Bolo to tam. Vôňa ženy. Parfum cudzinky. Vtedy sa mi podlomili kolená. Môj Karol sa dotýkal iného tela!“ vracia sa Jitka k udalostiam spred troch rokov. Hoci sa manželova práca v reklamnej agentúre spájala s častými neskorými príchodmi domov, nepatrila k žiarlivkám.

Nevera je porušením sexuálnej a emocionálnej exkluzivity. Sexuálna vernosť je v našej kultúre symbolom dôvery vo vzťahu a preto neveru často vnímame ako zradu.
PhDr. Dagmar Marková, PhD.

 

Do chvíle, kým si v Karolovom mobile neprečítala správu: „Človek si niekedy vytvorí vlastnú väzenskú celu. Jej múry sú vystavané z tehál ohľaduplnosti, zodpovednosti a súcitu s inými... Odpykáva si v nej roky, na ktoré sa dobrovoľne odsúdil za vlastnú naivitu, alebo možno hlúposť, ktorú ‚spáchal‘ pred rokmi. Dĺžka trestu nie je známa. Možno aj doživotie...“ Hoci pri esemeske nebolo žiadne meno, rukopis patril žene. „Prečo som liezla mužovi do mobilu? Neviem. Nikdy som to nerobila. Tak ma otec vychoval. Na stole mohol ležať list aj mesiac. Ak nepatril mne, neotvorila som ho. Ale teraz som mala skrátka také nutkanie,“ hovorí o šiestom zmysle, ktorý už pred rokmi kričal, že niečo nie je v poriadku.

Dovtedy prehliadala, že stále esemeskuje, že si nosí mobil na záchod, že začal cvičiť... Nakoniec, v rukách nemala konkrétne dôkazy, preto nič neriešila.

Kto podvádza, žiarli

Jitka si uvedomila ešte jednu vec – zatiaľ čo ona nevykazovala známky žiarlivosti, jej Karči bol pravým opakom. Psychologička, ktorú na to upozornila jej povedala, že potreba striedania partnerov môže byť jedným zo spôsobov utíšenia emocionálnej bolesti. Strachom z toho, že budete milovať, a partner odíde alebo vás zraní. Dozvedela sa však aj veľa zaujímavých vecí aj o sebe. „Mala som ho viac podporovať. Nie raz som zranila jeho ego, keď som otvorene kritizovala jeho prácu. Kritizovala som ho rovnako ako jeho matka, ktorá nikdy neverila, že vyštuduje a bude rovnako úspešný ako jeho bratia. Zabudla som Karola chváliť. Pre mužov je obdiv silné afrodiziakum a ak mu ho neposkytuje manželka, hľadá ho u milenky.“

Šťastné a veselé

Keď Jitka 22. decembra prišla na dohodnuté miesto pred kaviareň, bez zaváhania k nej pristúpila žena a vtlačila jej svoju pravicu: „Dobrý deň, ja som Katarína.“ Tak ona vie, ako vyzerám, pomyslela si Jitka skôr, než si objednali kávu. Ako v zlom filme počúvala monológ oproti sediacej ženy, ktorá sa nápadne na ňu podobala. O tom ako sa s Kajom zoznámili, ako dlho... „A prečo sme sa my dve vlastne stretli?“ prerušila gejzír slov Kataríny, s ktorou si medzičasom potykali. „Prichádzam ako ohrnutá milenka. Vieš, mňa roky manžel podvádzal a ja som sa to dozvedela ako posledná, Nechcem, aby sa to stalo aj tebe. Tvoj Karol sa tváril, že so mnou chce žiť, že vaše manželstvo je v troskách. Teraz viem, že len potreboval uznanie. Nanosil mi všetky svoje knihy, ktoré kedy napísal. Najradšej by som mu ich otrepala o hlavu,“ pokračovala rozhorčená bývalka invektívami na adresu Jitkinho manžela. „Chceš dôkaz? Pošlem ti nejaké esemesky,“ povedala jej, keď sa lúčili a priali si Šťastné a veselé. 

Čo bolo ďalej?

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia