MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vakcíny pre deti: Nehanebný hazard? Toto si myslia odborníci

Vaccination,Of,Children.,An,Injection.,Selective,Focus.
Rodina a tehotenstvo

Vakcíny pre deti: Nehanebný hazard? Toto si myslia odborníci

Je vakcína čisté zlo? Alebo sa oplatí s očkovaním detí proti covidu aspoň počkať? Názory odborníkov sa rozchádzajú.

Kým Pfizer s vývojom vakcíny prikročil už ku klinickým skúškam s deťmi od šiestich mesiacov a Moderna v blízkej dobe plánuje to isté, ulice a sociálne siete plnia odporcovia s rozhorčenými transparentami o židovskej genocíde. Nemusíte byť ani antivaxer, aby vám nepreletelo hlavou, či vakcína „vyvinutá príliš rýchlo“ nebude pre ich telíčka väčší risk ako samotné ochorenie, či „s následkami“ budú bojovať dlhšie ako my starší a či má vôbec zmysel, keď deti covid všeobecne znášajú ľahko.

Na druhej strane - sme v tretej vlne, školáci sa vrátili do lavíc, objavujú sa stále nové mutácie a mnohé z detí trpia chronickými civilizačnými ochoreniami, pre ktoré sa stávajú rovnako rizikovými obeťami pandémie ako dospelí. Na argumenty pre a proti na kľúčové otázky sme sa pozreli s odborníkmi.

 

Ľahký priebeh?

Podľa oficiálnych štatistík majú deti na úmrtiach na covid podiel iba 0,1% a väčšina ním naozaj prejde iba s miernymi príznakmi. Aké sú však priame skúsenosti lekárov, ktorých sme oslovili? Naozaj sa dá spoľahnúť, že práve vaše dieťa neochorie ťažšie? „Na pediatrických oddeleniach sme sa opakovane stretli s mierne až stredne závažnými prípadmi, ktoré si často vyžadovali iba symptomatickú liečbu,“ približuje primárka neonatológie z nemocnice v Michalovciach Dana Jurečková. Znie to optimisticky, no stretla sa aj s povestným multisystémovým zápalovým stavom (PIMS), ktorý sa prejaví aj niekoľko týždňov po akútnej infekcii, keď si už myslíte, že je po všetkom.

Napáda cievy a vedie k zlyhaniu viacerých orgánov, dokonca aj zápalu srdcového svalu. Prvýkrát si ho začali lekári všímať počas prvej vlny pandémie COVID-19 v najviac postihnutých krajinách Európy či v USA. Na Slovensku sa s ním liečilo niekoľko desiatok detí. Všetky deti mali takmer rovnaký priebeh a príznaky ochorenia – viac dní vysokú telesnú teplotu, zvýšené rôzne zápalové parametre v krvi, výsyp na koži, obojstranný zápal spojiviek, zrýchlenú srdcovú činnosť, postihnutie srdcovo-cievneho systému. Teraz sa dlhodobo sledujú v odborných pediatrických ambulanciách,“ dodáva lekárka, že k žiadnemu úmrtiu dieťaťa na covid ani PIMS nedošlo.

Superprenášači?

Covid však môže byť oveľa nebezpečnejší pre deti trpiace obezitou, cukrovkou, pľúcnymi, neurologickými ochoreniami či vývojovými chybami srdca a obzvlášť pre deti do jedného roka. „U detí s neurologickými ochoreniami má očkovanie ochranný efekt, keďže ťažký priebeh ochorenia by bol pre tieto deti životu nebezpečný," vyjadrila sa hlavná odborníčka MZ SR pre pediatrickú neurológiu docentka MUDr. Miriam Kolníková, PhD. Okrem zdravia detí sa mnoho odborníkov odvoláva aj na ochranu zdravia ľudí v ich okolí, najmä ich rodičov či starých rodičov.

Od začiatku pandémie štúdie týkajúce sa infekčnosti detskej populácie prichádzali s rôznymi aj protichodnými závermi. Doktorka Jurečková argumentuje jednou s najpočetnejšou vzorkou: „Rozsiahla juhoafrická štúdia skúmajúca temer 65 00 detských vzoriek ukázala, že deti vo veku od 10 do 19 rokov môžu šíriť COVID-19 rovnako efektívne ako dospelí.Hlavným problémom je, že u detí a mladistvých sa choroba často prejavuje bezpríznakovo. Naviac sa ukazuje, že vírus sa vylučuje stolicou, takže riziko u veľmi malých detí je vysoké. Z výsledkov z Juhokórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vysvitlo, že pravdepodobnosť, že sa človek infikuje od člena svoje domácnosti je až päťkrát vyššia než mimo rodinu.

Fakty vs. emócie

Najväčšie obavy odborníkov sa spájajú s treťou vlnou pandémie, ktorú by mohli spustiť práve deti vracajúce sa po letných dovolenkách do školských lavíc. Nové varianty koronavírusu sú infekčnejšie, a tým pádom nebezpečnejšie,“ hovorí michalovská primárka a dodáva, že hoci od septembra budú k najviac infikovaným patriť práve deti, najohrozenejšou skupinou ostanú naďalej najmä starší a chronicky chorí ľudia. A to aj pokiaľ boli sami očkovaní, keďže protilátky po čase z tela miznú. Odporcovia vakcín však naliehajú, že deti by nemali platiť daň a byť pokusnými králikmi „neoverenej“ a „experimentálnej“ vakcíny. A vonkoncom pritom nejde len laikov, ktorí šíria na sieťach neoverené a medicínsky skreslené informácie. Jednotný odborný názor nepanuje ani medzi pediatrami. „Veľmi ma to mrzí, ale k téme covid a očkovanie u detí by som sa radšej nevyjadrovala. Mám na to všetko svoj názor a ten nie je celkom totožný s názorom väčšiny odborníkov,“ prekvapila nás odpoveď ďalšej detskej lekárky, s ktorou dlhodobo spolupracujeme a ktorú zo zjavných dôvodov nebudeme menovať.

Zápal vs. zápal

A aký je vlastne názor väčšiny odborníkov? V júli médiami preletela tlačová správa ministerstva zdravotníctva s výzvou hlavnej odborníčky pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast MUDr. Eleny Prekopovej deti rozhodne očkovať, čo podľa nej obnáša určite menšie riziko ako neočkovať.Medzi často diskutovanou témou v súvislosti s očkovaním detí je postvakcinačný zápal srdcového svalu. Treba však povedať, že v tomto prípade ide o veľmi zriedkavú komplikáciu. Priebeh tejto postvakcinačnej komplikácie je takmer výlučne mierny a nepredstavuje pre dieťa život ohrozujúce riziko, na rozdiel od multisystémového zápalového syndrómu, ktorý sa môže vyvinúť u nezaočkovaného dieťaťa po prekonaní ochorenia COVID-19," uviedla.

Odborníci reagovali aj na správy o tom, že vakcína môže ovplyvniť menštruáciu či plodnosť. Podľa Dany Jurečkovej je to nezmysel. „Vakcíny proti COVID-19 obsahujú iba krátku informáciu, ktorá kóduje spike proteín, ktorý predstavuje neškodnú časť vírusu. Vydrží pár hodín, splní svoj význam a zmizne. Nejde o živý vírus a preto sa nemôže šíriť. Ostane len v mieste vpichu konkrétneho človeka. Pfizer skúmal vakcínu na niekoľkých desiatkach tisíc ľudí, z toho polovicu tvorili ženy, veľká skupina v plodnom veku, teda vo veku, keď majú menštruáciu a nič také sa nepozorovalo.“

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor