Uvoľnenie i posilnenie by malo obsahovať každé tehotenské cvičenie. S bruškom vo forme ľahšie zvládnete pôrod i náročné chvíle po ňom. Na pohyb počas tehotenstva nezanevrela ani moderátorka Diana Hágerová.

„Prvý trimester bol náročný, takže som musela cvičenie vypustiť, ale potom som už mohla pokračovať,“ vydýchla si. „Možno aj vďaka tomu, že som sa pravidelne hýbala už pred tehotenstvom, ma ani v treťom trimestri netrápia bolesti chrbta alebo opuchy nôh. Tie sa objavili len v horúčavách.“

Trpíte opuchmi nôh v tehotenstve? Pomôžu malé triky 

Radí odborníčka: Mgr. Barbora Krchňavá Hanicová

Ako cvičiť

„Dýchaciu gymnastiku môžete cvičiť v sede, stoji, ľahu, podľa toho, v ktorej pozícii sa cítite najpohodlnejšie,“ radí fyzioterapeutka. Postupne prejdete cez dýchanie do brucha, stredné a horné hrudné dýchanie. Posilnenie panvového dna je veľmi dôležité aj ako prevencia. „Panvové dno sa po pôrode veľmi uvoľní a mamičky mávajú problém s inkontinenciou,“ vysvetľuje odborníčka.

1. Posilňovanie panvového dna

Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte a oprite ich o seba chodidlami. Aktivujete vnútornú stranu stehien a zatiahnite pošvové svaly i konečník.

Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte
a oprite ich o seba chodidlami.
Aktivujete vnútornú stranu stehien
a zatiahnite pošvové svaly i konečník.Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte
a oprite ich o seba chodidlami.
Aktivujete vnútornú stranu stehien
a zatiahnite pošvové svaly i konečník.
Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte a oprite ich o seba chodidlami. Aktivujete vnútornú stranu stehien a zatiahnite pošvové svaly i konečník.
Zdroj: Lýdia Czakó