MENU
rodina-a-tehotenstvo

Uvoľňujúca GRAVID gymnastika s Dianou Hágerovou

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Uvoľňujúca GRAVID gymnastika s Dianou Hágerovou

Tretí trimester je pre organizmus náročný. Bolesti i pocity nepohodlia pomáha zahnať tehotenská gymnastika aj Diane Hágerovej (28). Niekedy stačí správne dýchať alebo si oprieť chrbát.

Uvoľnenie i posilnenie by malo obsahovať každé tehotenské cvičenie. S bruškom vo forme ľahšie zvládnete pôrod i náročné chvíle po ňom. Na pohyb počas tehotenstva nezanevrela ani moderátorka Diana Hágerová.

„Prvý trimester bol náročný, takže som musela cvičenie vypustiť, ale potom som už mohla pokračovať,“ vydýchla si. „Možno aj vďaka tomu, že som sa pravidelne hýbala už pred tehotenstvom, ma ani v treťom trimestri netrápia bolesti chrbta alebo opuchy nôh. Tie sa objavili len v horúčavách.“

Trpíte opuchmi nôh v tehotenstve? Pomôžu malé triky 

Radí odborníčka: Mgr. Barbora Krchňavá Hanicová

Ako cvičiť

„Dýchaciu gymnastiku môžete cvičiť v sede, stoji, ľahu, podľa toho, v ktorej pozícii sa cítite najpohodlnejšie,“ radí fyzioterapeutka. Postupne prejdete cez dýchanie do brucha, stredné a horné hrudné dýchanie. Posilnenie panvového dna je veľmi dôležité aj ako prevencia. „Panvové dno sa po pôrode veľmi uvoľní a mamičky mávajú problém s inkontinenciou,“ vysvetľuje odborníčka.

1. Posilňovanie panvového dna

Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte a oprite ich o seba chodidlami. Aktivujete vnútornú stranu stehien a zatiahnite pošvové svaly i konečník.

Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte
a oprite ich o seba chodidlami.
Aktivujete vnútornú stranu stehien
a zatiahnite pošvové svaly i konečník.Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte
a oprite ich o seba chodidlami.
Aktivujete vnútornú stranu stehien
a zatiahnite pošvové svaly i konečník.
Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte a oprite ich o seba chodidlami. Aktivujete vnútornú stranu stehien a zatiahnite pošvové svaly i konečník.
Zdroj: Lýdia Czakó

Pokračovať Ďalej (1/18)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia