Kto nezažil, nevie, ako zápal v uchu dokáže bolieť. Najhoršie je, že pri fúkaní nosa sa bolesť ešte znásobí. Dostanete sa do začarovaného kruhu. Infekcia nejde von bez uvoľnenia hlienov, no tých sa zas nedá zbaviť bez utrpenia. Obyčajná nádcha s plným nosom totiž môže zájsť naozaj ďaleko.
„Najčastejšie infekcie v detskom veku sú v horných dýchacích orgánoch. Často sa komplikujú zápalmi stredného ucha. Aby sa tak nestalo, treba dieťatku čistiť nos. Čistý nos je deväťdesiat percent úspechu predchádzania bakteriálnym komplikáciám, najmä zápalom stredného ucha,“ potvrdzuje pediatrička Iveta Kostelníková z neonatologického oddelenia v nemocnici v Košiciach.
Vírus tečie
Spočiatku býva zápal uška vírusového pôvodu. „Vírus sa dostane do stredného ucha, kde spôsobí lokálny zápal a opuch sliznice. Tým znemožňuje správnu funkciu sluchovej trubice. Vytvára sa tekutina, nahromadená vnútri ucha potom tlačí na ušný bubienok. Ten sa vyduje, čo bolí a zhorší sluch,“ vysvetľuje detská lekárka.
Nezľaknite sa, ak z uška čosi tečie. „Pri zápale blanky bubienka sa môžu na ňom vytvárať číre alebo krvavé pľuzgieriky. Pri ich prasknutí vyteká z uška číra tekutina alebo krv. Príznaky zvyčajne trvajú tri až štyri dni. Alebo sa zápal rozšíri z bubienka na sliznicu stredného ucha, kam patrí stredoušná dutina, pneumatický systém dutiniek spánkovej kosti aj sluchová trubica, a vytvorí sa nehnisavá tekutina,“ opisuje pediatrička podozrivé signály menej vážneho ochorenia ucha. Niekedy sa však zamotá.
Pokračovanie na ďalšej strane....