MENU
rodina-a-tehotenstvo

Sopeľ musíte vysmrkať. Zápal sa ozve krutou bolesťou, skúste trik lekárky

Skôr ako vás poriadne rozbolí ucho, poriadne vysmrkajte z nosa všetky hlieny.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Sopeľ musíte vysmrkať. Zápal sa ozve krutou bolesťou, skúste trik lekárky

Zápal v uchu sa dokáže usídliť pekne nadlho. Oplatí sa ho preventívne vysmrkať.

Kto nezažil, nevie, ako zápal v uchu dokáže bolieť. Najhoršie je, že pri fúkaní nosa sa bolesť ešte znásobí. Dostanete sa do začarovaného kruhu. Infekcia nejde von bez uvoľnenia hlienov, no tých sa zas nedá zbaviť bez utrpenia. Obyčajná nádcha s plným nosom totiž môže zájsť naozaj ďaleko.

Najčastejšie infekcie v detskom veku sú v horných dýchacích orgánoch. Často sa komplikujú zápalmi stredného ucha. Aby sa tak nestalo, treba dieťatku čistiť nos. Čistý nos je deväťdesiat percent úspechu predchádzania bakteriálnym komplikáciám, najmä zápalom stredného ucha,“ potvrdzuje pediatrička Iveta Kostelníková z neonatologického oddelenia v nemocnici v Košiciach.

Vírus tečie

Spočiatku býva zápal uška vírusového pôvodu. „Vírus sa dostane do stredného ucha, kde spôsobí lokálny zápal a opuch sliznice. Tým znemožňuje správnu funkciu sluchovej trubice. Vytvára sa tekutina, nahromadená vnútri ucha potom tlačí na ušný bubienok. Ten sa vyduje, čo bolí a zhorší sluch,“ vysvetľuje detská lekárka.

Nezľaknite sa, ak z uška čosi tečie. „Pri zápale blanky bubienka sa môžu na ňom vytvárať číre alebo krvavé pľuzgieriky. Pri ich prasknutí vyteká z uška číra tekutina alebo krv. Príznaky zvyčajne trvajú tri až štyri dni. Alebo sa zápal rozšíri z bubienka na sliznicu stredného ucha, kam patrí stredoušná dutina, pneumatický systém dutiniek spánkovej kosti aj sluchová trubica, a vytvorí sa nehnisavá tekutina,“ opisuje pediatrička podozrivé signály menej vážneho ochorenia ucha. Niekedy sa však zamotá.

Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor