MENU
rodina-a-tehotenstvo

Sopeľ musíte vysmrkať. Zápal sa ozve krutou bolesťou, skúste trik lekárky

Skôr ako vás poriadne rozbolí ucho, poriadne vysmrkajte z nosa všetky hlieny.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Sopeľ musíte vysmrkať. Zápal sa ozve krutou bolesťou, skúste trik lekárky

Zápal v uchu sa dokáže usídliť pekne nadlho. Oplatí sa ho preventívne vysmrkať.

Kto nezažil, nevie, ako zápal v uchu dokáže bolieť. Najhoršie je, že pri fúkaní nosa sa bolesť ešte znásobí. Dostanete sa do začarovaného kruhu. Infekcia nejde von bez uvoľnenia hlienov, no tých sa zas nedá zbaviť bez utrpenia. Obyčajná nádcha s plným nosom totiž môže zájsť naozaj ďaleko.

Najčastejšie infekcie v detskom veku sú v horných dýchacích orgánoch. Často sa komplikujú zápalmi stredného ucha. Aby sa tak nestalo, treba dieťatku čistiť nos. Čistý nos je deväťdesiat percent úspechu predchádzania bakteriálnym komplikáciám, najmä zápalom stredného ucha,“ potvrdzuje pediatrička Iveta Kostelníková z neonatologického oddelenia v nemocnici v Košiciach.

Vírus tečie

Spočiatku býva zápal uška vírusového pôvodu. „Vírus sa dostane do stredného ucha, kde spôsobí lokálny zápal a opuch sliznice. Tým znemožňuje správnu funkciu sluchovej trubice. Vytvára sa tekutina, nahromadená vnútri ucha potom tlačí na ušný bubienok. Ten sa vyduje, čo bolí a zhorší sluch,“ vysvetľuje detská lekárka.

Nezľaknite sa, ak z uška čosi tečie. „Pri zápale blanky bubienka sa môžu na ňom vytvárať číre alebo krvavé pľuzgieriky. Pri ich prasknutí vyteká z uška číra tekutina alebo krv. Príznaky zvyčajne trvajú tri až štyri dni. Alebo sa zápal rozšíri z bubienka na sliznicu stredného ucha, kam patrí stredoušná dutina, pneumatický systém dutiniek spánkovej kosti aj sluchová trubica, a vytvorí sa nehnisavá tekutina,“ opisuje pediatrička podozrivé signály menej vážneho ochorenia ucha. Niekedy sa však zamotá.

Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor