MENU
rodina-a-tehotenstvo

Za únik moču sa hanbiť nemusíte. Inkontinencia trápi aj mladšie ženy

Inkontinencia v skutočnosti ohrozuje viac žien než mužov.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Za únik moču sa hanbiť nemusíte. Inkontinencia trápi aj mladšie ženy

Samovoľný únik moču trápi čoraz mladšie ročníky. Ako si s týmto problémom poradiť?

Inkontinencia je nekontrolovaný únik moču, ktorý je spôsobený oslabením svalov panvového dna. Ide o poruchu močovej sústavy, ku ktorej sa podľa štatistík neprizná až 70% ľudí. „Na Slovensku je postihnutých ľahšou či ťažšou formou inkontinencie vyše 20% populácie,“ hovorí uznávaný gynekológ MUDr. Miroslav Smolík. Dôležité je sa nehanbiť a vyhľadať lekára, ktorý po diagnostikovaní nastaví účinnú liečbu.

Rizikové faktory

Patrí medzi ne najmä tehotenstvo. Vplyv na túto poruchu močovej sústavy má však aj obezita, čo platí aj pre mužov. Kilá navyše sú záťažou pre tkanivá v panve, čo spôsobuje napínanie a oslabovanie svalov, nervov i tkanív. Obézni ľudia majú až štvornásobne väčšiu pravdepodobnosť inkontinencie. Vysoký vek je taktiež jeden z faktorov, ktorý prispieva nielen k možnosti inkontinencie, ale aj iných ochorení. V prípade úniku moču to samozrejme súvisí z ochabnutými svalmi, tkanivami a nižšou kapacitou močového mechúra.

Trpí milostný život

Inkontinencia sa môže objaviť už u dospievajúcich dievčat následkom zápalu dolných močových ciest po prvom sexuálnom styku. „Sexuálna aktivita žien do tridsiatich rokov stúpa, do menopauzy pozvoľna klesá a po päťdesiatom roku života sa znižuje. Inkontinencia je zdrojom frustrácie, úzkosti a obáv, narušeného životného rytmu, únavy a celkového poklesu výkonnosti." hovorí MUDr. Smolík. U väčšiny žien dochádza vplyvom inkontinencie k zníženiu až k strate plnohodnotného sexuálneho prežívania. „Nepríjemné pocity vyvolávajú navyše obavu z toho, že zápach sprevádzajúci samovoľný únik moču zníži ich atraktivitu a odradí partnera. Preto sa milovaniu radšej vyhýbajú," vysvetľuje lekár. Zníženie frekvencie sexuálnych stykov vedie často k depresiám.

Alarmujúca potreba

Močový mechúr má kapacitu približne dva až tri dcl tekutiny, potom sa aktivujú receptory umiestnené na stenách mechúra. Ak trpíte inkontinenciou, váš zvierač nepracuje správne, pretože svaly panvového dna sú oslabené. Nefunkčná močová sústava môže spôsobiť nielen inkontinenciu, ale aj omnoho vážnejšie problémy, ako napríklad otravu organizmu.

Stresová inkontinencia

Najčastejším typom je stresová inkontinencia. Z gynekologického hľadiska si vyžaduje zvýšenú pozornosť. K úniku moču dochádza pri kašľaní, kýchaní či obyčajnom smiechu. Dôvodom je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Ak sa táto porucha nezachytí včas, problémy sa zhoršujú. Najťažšie štádium je permanentný únik moču v pokoji vo vzpriamenej polohe.

Nevyhnutné posilnenie

V rámci inkontinencie pomáhajú ženám, ale i mužom známe Kegelove cviky, ktoré prispievajú k pružnosti svalstva. Založené sú na vťahovaní svalov intímnej oblasti. Cvičiť môžete v rôznych polohách – v sede, v stoji či pri čakaní na autobus. Cvik je potrebné opakovať dvadsaťkrát 4x denne. Vyskúšať môžete aj overený Pilates. Buďte trpezliví, všetko potrebuje svoj čas.

Pomoc nájdete aj v prírode

S posilnením močového ústrojenstva môžu okrem cielených cvikov pomôcť i látky z prírody v podobe vhodnej stravy či doplnkov výživy. „Známy je účinok tekvicových a ľanových semien. V kombinácii s vňaťou prasličky, horčíkom, vitamínmi C a D môže prispieť k správnemu fungovaniu nervového systému,“ hovorí odborník z Výskumného ústavu liečiv PharmDr. Ján Tomasch, ktorý stojí za vývojom nehormonálnych tabliet Incovenal comfort.

Inkontinencia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor