MENU
rodina-a-tehotenstvo

Umelé oplodnenie nie je jediná liečba neplodnosti

Ilustračné foto.
Rodina a tehotenstvo

Umelé oplodnenie nie je jediná liečba neplodnosti

O plodnosti sa v poslednom období hovorí čím ďalej tým viac. Súvisí to najmä s vyšším vekom párov pri zakladaní rodiny. Väčšina mužov a žien o problémoch s plodnosťou hovoriť nechce, pričom počet neplodných párov stále rastie. Problém pritom nemusí byť nezvratný.

Umelé oplodnenie (IVF) ako jedna z foriem liečby neplodnosti

Plodnosť ovplyvňuje najmä životný štýl, profesia, kvalita spánku, ale aj detstvo. Reprodukčné orgány sú obrazom celého nášho života. Ak pár nedokáže otehotnieť pri nechránenom styku 2 roky, je potrebné navštíviť odborníka. Neplodnosť treba chápať ako chorobu párov, a je úžasné, že sa to už dnes dá liečiť. Aj pri tejto chorobe je dôležité spoľahnúť sa na odborníkov a využiť všetky možnosti, ktoré dnes medicína poskytuje. Neplodnému páru sa urobia základné odbery, pri ktorých sa často zistia možné príčiny, ktoré sa dajú vyriešiť bez toho, aby bolo potrebné umelé oplodnenie (oplodnenie mimo tela ženy). Je potrebné, aby sa pár oboznámil zo všetkými možnosťami, ktoré sú na Slovensku k dispozícii.

„Niekedy k oplodneniu páru stačí, aby žena prešla krátkou hormonálnou liečbou alebo prečistenie partnerových spermií, ktoré sa počas ovulácie aplikujú žene priamo do tela. Veľmi dobré výsledky pri IVF máme s natívnym, prirodzeným cyklom, kedy sa nepoužívajú žiadne hormonálne lieky pre stimuláciu vaječníkov, ale využíva sa prirodzená ovulácia ženy. Asistovaná reprodukcia má mnoho podôb, nebojte sa o ňu požiadať,“ hovorí MUDr. Ľuboslava Petrová, popredná odborníčka v oblasti neplodnosti a asistovanej reprodukcie z kliniky Repromedica.

Vyberte si kliniku, ktorej budete dôverovať

Dnes máme na Slovensku niekoľko špičkových pracovísk s moderným vybavením, unikátnymi medikamentmi a odborníkmi na vysokej úrovni. Medzi takéto pracoviská patrí aj klinika asistovanej reprodukcie Repromedica, kde klienti oceňujú diskrétny a priateľský prístup celého personálu. Úspešnosť liečby je totiž tiež otázkou dôvery a pohody pacientov. „Ja som bola prístupom v klinike Repromedica príjemne prekvapená, keďže som mala predtým nie práve dobré skúsenosti. Nič mi nevnucovali, snažili sa mi úprimne pomôcť a hlavne ma povzbudili, čo som vtedy veľmi potrebovala. Mať lekára, ktorému verím, ktorého rešpektujem a ktorý ma chce aj vypočuť, je na nezaplatenie. A takého som našla práve v klinike Repromedica,“ hovorí s vďakou pacientka Veronika, ktorá sa téme umelého oplodnenia venovala aj na svojom blogu: https://www.shemakesmetravel.com/sk/10-najcastejsich-otazok-o-ivf/

Darcovský program

Okrem vyššie spomínaných výhod, klinika Repromedica disponuje jedinečnou a najširšou databázou v rámci darcovského programu. Špecializuje sa na pomoc párom, ktoré nemôžu mať dieťa z vlastných zárodočných buniek či už z dôvodu ich nedostatočnej kvality, genetickej záťaže alebo po prekonanej onkologickej liečbe. Keďže disponuje širokou databázou darcov a darkýň, pre klienta vedia vybrať najvhodnejšieho darcu či darkyňu prakticky ihneď, s ohľadom na ich individuálne potreby a priania. Darcovia sú vždy anonymní a vyberajú sa na základe vonkajších znakov (výška, farba očí a vlasov a pod.), ale aj záľub či povahových čŕt. Snaha je nájsť najväčšiu zhodu, čo sa v Repromedice väčšinou bez väčší problémov darí veľmi rýchlo. „Pre niektoré neplodné páry existuje jediná možnosť ako sa stať rodičom – oplodnenie vajíčok partnerky darcovskými spermiami alebo oplodnenie darovaných vajíčok spermiami partnera. Darcovstvo je pre mnohé páry jediná šanca ako si založiť rodinu,“ dodáva MUDr. Petrová. Viac informácii nájdete na www.repromedica.sk.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor