MENU
rodina-a-tehotenstvo

Učíte dieťa plávať? Rukáviky mu môžu uškodiť, skúste to radšej takto!

Niektoré obľúbené pomôcky sú pre deti vo vode úplne nevhodné.
Rodina a tehotenstvo

Učíte dieťa plávať? Rukáviky mu môžu uškodiť, skúste to radšej takto!

Kúpacia sezóna sa pomaly rozbieha a vašou úlohou je, aby si drobec osvojil, ako zvládať nástrahy vody. S akými pomôckami sa k vode vybrať?

Ako prvé vás zrejme napadne, uľahčiť mu to! Plavecké pomôcky na princípe nadnášania vo vode mu zaiste dodajú pocit bezpečia. Treba však vedieť, ktoré z nich sú v poriadku. Populárne koleso a rukáviky to rozhodne nie sú. Dieťa totiž nestabilizujú vo vhodnej polohe a vlastne mu bránia v prirodzenom pohybe vo vode. Rukáviky dokonca spôsobujú, že dieťa je neprirodzené vpadnuté medzi ne s rukami hore. Nedofúkané sú nebezpečné, ak ich zas nafúknete príliš, dieťa omínajú. V prípade kolesa – najmä bez zabudovaného bezpečnostného dna – mu hrozí vykĺznutie a tiež je v ňom vlastne len pasívne zavesené. Aj v prípade toho so spodnou výplňou treba byť obozretný. Určite ste už počuli o nevhodnosti chodúľok na výučbu chôdze či neergonomických nosičov. To isté platí o kolesách tohto typu. Dieťa, ktoré ešte samostatne nesedí a nemá vyvinuté bedrové kĺby, je v ňom neprirodzene zavesené, čo predstavuje veľkú záťaž pre pohybový aparát.

S vankúšom sa neponáhľajte: Ako má vyzerať prvá detská poduška?

Na vode by malo ležať

Zvoliť preto treba také inštrumenty, ktoré umožnia dieťaťa splývavú teda vodorovnú polohu. To zabezpečia také, ktoré ho nadľahčia v oblasti bruška a panvy. Ktoré pomôcky sú teda najvhodnejšie?

  • penový pás - opasok, z penových plavákov, ktorý mu jednoducho upevníte na plavky v okolí bokov, brucha alebo chrbta podľa konkrétneho plávacieho štýlu,
  • nadľahčujúce plavky – vyplnené polystyrénovými plavákmi, nevýhodou môže byť, že plaváky nemôžete premiestňovať podľa polohy plávania, dobré je teda poobzerať sa po takých, ktoré majú možnosť odnímať ich,
  • plávacia doska – zabezpečuje správnu pozíciu pri plávaní, pozor, nemala by byť plastová, ale penová,
  • penová húsenica – podlhovastý penový plavák, ktorý je možné ohnúť do rôznych tvarov, je vhodná pre staršie deti, ktoré si ju dajú do podpažia, keď napríklad plávajú prsia, či za krk pri znaku.

Kedy je ten správny čas?

Deti obvykle od narodenia vodu milujú, dobre ju poznajú z obdobia pobytu v maternici. Štandardné kurzy plávania pre bábätká poskytujú možnosť zapojiť sa už 6-mesačným deťom, nikdy však nie je neskoro. Podstatná je v tomto prípade prvá skúsenosť bábätka s vodou. Pri nepríjemnom zážitku trebárs z nešetrného kúpania vo vaničke môže plávanie vo vode úplne odmietať. Dôležité je dopriať mu čas na vytvorenie si vo vode aj tých pekných chvíľ.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia