MENU
rodina-a-tehotenstvo

Účinkujú domáce masky z ovocia a zeleniny? Prezradí dermatologička

Aj na domácu pleťovú masku sa oplatí nájsť si čas.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Účinkujú domáce masky z ovocia a zeleniny? Prezradí dermatologička

Oplatí sa urobiť si doma pleťovú masku? A čo podniknúť, ak vás tvár začne pri vylepšovaní nepríjemne štípať?

Základných pravidiel, ktoré by ste mali pri výbere domácej pleťovej masky zohľadniť, je niekoľko. „Vždy treba vychádzať z typológie pleti. Dôležitý je aj stav premastenia, napätie kože a miera hydratácie,“ približuje postup pri výbere dermatologička MUDr. Iveta Hasová. „Musíte rešpektovať aj vek, citlivosť a individuálne potreby. Nemali by ste zabúdať ani na ročné obdobie. Vyhnete sa tak prípadným neželaným následkom, ktoré sú podmienené najmä UV žiarením.“ Na niektoré typy masiek môže pleť zareagovať napríklad pigmentovými škvrnami.

Príroda je overená

Aj masky z ovocia, zo zeleniny či z iných potravín majú neodškriepiteľný účinok. „Prvotnými liečivami boli predovšetkým rastliny a extrakty z nich. Až neskôr vznikla alchýmia a farmácia,“ hovorí dermatologička. „Mandľový olej, avokádo, vinič, zelený čaj, echinacea, aloa... A nespočetné množstvo ďalších prírodných látok pôsobí na pleť pozitívne vďaka enzymatickému efektu, obsahu vitamínov a majú fotoprotektívny účinok. Nepopierateľný je aj ich antiseptický či antioxidačný účinok. Otázka je, či ich viete správne používať. Odhadnúť formu, dávku, aplikačnú schému, či poznáte účinok, cieľ, kontraindikácie alebo nežiaduce reakcie,“ zamýšľa sa odborníčka.

Zatočte s celulitídou priamo doma. Stačí robiť obyčajné veci

Bezpečné štípanie?

Začala vás maska štípať na tvári a vy v panike utekáte do kúpeľne? Každé štípanie nemusí veštiť problém. „Účinky niektorých zložiek, ako napríklad ovocných kyselín, sa môžu prejaviť prvotným prekrvením, a teda jemným štípaním. Preto by ste mali o aplikovanej maske vedieť všetko, aj to, aká reakcia môže nastať po jej nanesení,“ upozorňuje doktorka Hasová. Ak vám však tieto informácie chýbajú, radšej si štípajúcu masku ihneď dajte dolu a umyte si tvár vodou. V opačnom prípade sa môže domáce skrášľovanie skutočne skončiť bolestivým začervenaním a návštevou kožného lekára.

10 vecí, ktoré by ste nemali zatajovať vášmu lekárovi. Môžu vás zachrániť!

Ako často?

Aplikáciu domácej masky odporúčajú odborníci raz do týždňa. Existujú však i výnimky. Rozhodujúci je typ pleti, ale aj účinok masky. „V lete po slnení oceníte viackrát do týždňa chladivú masku. Niekto si dáva uhorky do šalátu, iný na tvár, aby si upokojil unavené oči. Opäť platí, že tak môžete urobiť častejšie než raz do týždňa,“ hovorí dermatologička Iveta Hasová. To isté platí aj v prípade suchej kože a hydratačnej masky v zime.

Čítajte aj:

  •  

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor