MENU
rodina-a-tehotenstvo

Účinkujú domáce masky z ovocia a zeleniny? Prezradí dermatologička

Aj na domácu pleťovú masku sa oplatí nájsť si čas.
Rodina a tehotenstvo

Účinkujú domáce masky z ovocia a zeleniny? Prezradí dermatologička

Oplatí sa urobiť si doma pleťovú masku? A čo podniknúť, ak vás tvár začne pri vylepšovaní nepríjemne štípať?

Základných pravidiel, ktoré by ste mali pri výbere domácej pleťovej masky zohľadniť, je niekoľko. „Vždy treba vychádzať z typológie pleti. Dôležitý je aj stav premastenia, napätie kože a miera hydratácie,“ približuje postup pri výbere dermatologička MUDr. Iveta Hasová. „Musíte rešpektovať aj vek, citlivosť a individuálne potreby. Nemali by ste zabúdať ani na ročné obdobie. Vyhnete sa tak prípadným neželaným následkom, ktoré sú podmienené najmä UV žiarením.“ Na niektoré typy masiek môže pleť zareagovať napríklad pigmentovými škvrnami.

Príroda je overená

Aj masky z ovocia, zo zeleniny či z iných potravín majú neodškriepiteľný účinok. „Prvotnými liečivami boli predovšetkým rastliny a extrakty z nich. Až neskôr vznikla alchýmia a farmácia,“ hovorí dermatologička. „Mandľový olej, avokádo, vinič, zelený čaj, echinacea, aloa... A nespočetné množstvo ďalších prírodných látok pôsobí na pleť pozitívne vďaka enzymatickému efektu, obsahu vitamínov a majú fotoprotektívny účinok. Nepopierateľný je aj ich antiseptický či antioxidačný účinok. Otázka je, či ich viete správne používať. Odhadnúť formu, dávku, aplikačnú schému, či poznáte účinok, cieľ, kontraindikácie alebo nežiaduce reakcie,“ zamýšľa sa odborníčka.

Zatočte s celulitídou priamo doma. Stačí robiť obyčajné veci

Bezpečné štípanie?

Začala vás maska štípať na tvári a vy v panike utekáte do kúpeľne? Každé štípanie nemusí veštiť problém. „Účinky niektorých zložiek, ako napríklad ovocných kyselín, sa môžu prejaviť prvotným prekrvením, a teda jemným štípaním. Preto by ste mali o aplikovanej maske vedieť všetko, aj to, aká reakcia môže nastať po jej nanesení,“ upozorňuje doktorka Hasová. Ak vám však tieto informácie chýbajú, radšej si štípajúcu masku ihneď dajte dolu a umyte si tvár vodou. V opačnom prípade sa môže domáce skrášľovanie skutočne skončiť bolestivým začervenaním a návštevou kožného lekára.

10 vecí, ktoré by ste nemali zatajovať vášmu lekárovi. Môžu vás zachrániť!

Ako často?

Aplikáciu domácej masky odporúčajú odborníci raz do týždňa. Existujú však i výnimky. Rozhodujúci je typ pleti, ale aj účinok masky. „V lete po slnení oceníte viackrát do týždňa chladivú masku. Niekto si dáva uhorky do šalátu, iný na tvár, aby si upokojil unavené oči. Opäť platí, že tak môžete urobiť častejšie než raz do týždňa,“ hovorí dermatologička Iveta Hasová. To isté platí aj v prípade suchej kože a hydratačnej masky v zime.

Čítajte aj:

  •  

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor