MENU
rodina-a-tehotenstvo

Trpíte počas svojich dní? TOP 6 maškŕt proti kŕčom i únave

Young,Beautiful,Woman,With,Orange,On,Blue,Background
Rodina a tehotenstvo

Trpíte počas svojich dní? TOP 6 maškŕt proti kŕčom i únave

Menštruácia môže bolieť, no skúste nasmerovať svoje návaly hladu na zdravé potraviny a možno sa zbavíte jej nepríjemných prejavov.

Každý mesiac prichádzajú znova a znova – bolesť v podbruší, neznesiteľné návaly hladu aj zlá nálada. Menštruácia skrátka patrí k životu ženy a nič s tým nespravíte. No jej nežiaduce prejavy môžete utlmiť aj tým, čo si naservírujete na tanier.

Niektoré potraviny totiž dokážu vďaka svojmu zloženiu zmierniť nepríjemné príznaky menštruácie. Sú plné vitamínov a dokonca aj chutné! Tak sa nimi dopredu zásobte a svoj cyklus prečkáte v zdraví.

Pomaranče

Siahnete po nich najmä v zime, keď vás potrápi nachladnutie či chrípka.Siahnete po nich najmä v zime, keď vás potrápi nachladnutie či chrípka.
Zdroj: Shutterstock

Ženy s dostatočným prísunom vitamínu D a vápnika prežívajú premenštruačný syndróm oveľa ľahšie než tie, ktoré ich majú nedostatok. Ukázalo to niekoľko vedeckých štúdií. Vápnik totiž tlmí depresívne nálady a vitamín D pomáha pri premene tryptofánu na serotonín – hormón šťastia. Pomaranče ich majú dostatok, no ak chcete zmenu, jedzte biele jogurty. Okrem iného zlepšujú trávenie.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor