MENU
rodina-a-tehotenstvo

Trpíte počas svojich dní? TOP 6 maškŕt proti kŕčom i únave

Young,Beautiful,Woman,With,Orange,On,Blue,Background
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Trpíte počas svojich dní? TOP 6 maškŕt proti kŕčom i únave

Menštruácia môže bolieť, no skúste nasmerovať svoje návaly hladu na zdravé potraviny a možno sa zbavíte jej nepríjemných prejavov.

Každý mesiac prichádzajú znova a znova – bolesť v podbruší, neznesiteľné návaly hladu aj zlá nálada. Menštruácia skrátka patrí k životu ženy a nič s tým nespravíte. No jej nežiaduce prejavy môžete utlmiť aj tým, čo si naservírujete na tanier.

Niektoré potraviny totiž dokážu vďaka svojmu zloženiu zmierniť nepríjemné príznaky menštruácie. Sú plné vitamínov a dokonca aj chutné! Tak sa nimi dopredu zásobte a svoj cyklus prečkáte v zdraví.

Pomaranče

Siahnete po nich najmä v zime, keď vás potrápi nachladnutie či chrípka.Siahnete po nich najmä v zime, keď vás potrápi nachladnutie či chrípka.
Zdroj: Shutterstock

Ženy s dostatočným prísunom vitamínu D a vápnika prežívajú premenštruačný syndróm oveľa ľahšie než tie, ktoré ich majú nedostatok. Ukázalo to niekoľko vedeckých štúdií. Vápnik totiž tlmí depresívne nálady a vitamín D pomáha pri premene tryptofánu na serotonín – hormón šťastia. Pomaranče ich majú dostatok, no ak chcete zmenu, jedzte biele jogurty. Okrem iného zlepšujú trávenie.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor