MENU
rodina-a-tehotenstvo

Na TOTO veľký pozor! 6 najčastejších detských ÚRAZOV

Boy,Kid,Arm,Accident,Wound,He,Painful,Abrasion,Scratches,From
Rodina a tehotenstvo

Na TOTO veľký pozor! 6 najčastejších detských ÚRAZOV

V letných mesiacoch na naše ratolesti číha viac nástrah, ako zvyčajne. Pozrite si rebríček detských úrazov a poranení, pre ktoré musia byť deti najčastejšie ošetrené lekármi.

1. Poranenia končatín

Prvá priečka patrí rôznym poraneniam rúk a nôh - od odrenín, cez tržné rany až po zlomeniny. Tvoria tak najpočetnejšiu skupinu detských úrazov.

Children's,Foot,In,White,Plaster,And,Bandages,Close-upChildren's,Foot,In,White,Plaster,And,Bandages,Close-up
Zdroj: Shutterstock

Čo robiť pri úraze končatín?

Pri menších ranách ošetrite miesto čistou vodou a dezinfekciou a miesto osušte a prelepte náplasťou alebo previažte obväzom. V prípade hlbších tržných rán najskôr zastavte krvácanie tlakovým obväzom, kusom látky alebo zatlačením ruky na ranu.

Pri zlomenine sa nikdy nesnažíme vrátiť končatinu do pôvodnej pozície. Zlomeninu sa snažíme zafixovať, nohu napríklad priviažeme šatkou, obväzom k zdravej končatine alebo o nehybnú tyč, ruku môžeme dať do závesu - okolo krku omotáme šatku, alebo kus oblečenia. Zranené dieťa musí ísť hneď k lekárovi.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor