MENU
rodina-a-tehotenstvo

Toto vám ešte nikto nepovedal: Čo sa deje so ženou tesne po pôrode?

Čo čaká ženu tesne po pôrode?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Toto vám ešte nikto nepovedal: Čo sa deje so ženou tesne po pôrode?

Mnohé budúce mamičky už určite počuli príbehy o tom, čo ich čaká po príchode domov z pôrodnice. Viete však, na aké zmeny by sa mali pripraviť bezprostredne po pôrode?

Možno ani vás v tom zhone a v kvante nezodpovedaných otázok pred pôrodom nenapadlo, aké zmeny čakajú za rohom hneď po tom, ako privediete na tento svet svojho vytúženého potomka. Čo sa vlastne deje s čerstvou šestonedieľkou pár minút po pôrode?

Pár minút po...

Maximálne fyzické a emočné vypätie na pôrodnej sále si vyžaduje zaslúžený oddych. ,,Už počas pôrodu, ale i pár minút po tom, ako daruje žena svojmu dieťaťu život, je jej k dispozícii pôrodná asistentka. Tá sleduje jej zdravotný stav približne po dobu 2 hodín. Mamička ešte zostáva na pôrodnej sále a pôrodná asistentka pravidelne kontroluje sťahovanie maternice, prípadné krvácanie, močenie a ostatné fyziologické funkcie ,“ približuje prvé minúty šestonedelia pôrodná asistentka Elena Drapáčová. Počas tejto doby môže byť vo väčšine nemocníc s vami aj váš partner či iná sprevádzajúca osoba.

Čas na presun za bábätkom

Ak sa zdravotný stav rodičky po uplynutí dvojhodinového intervalu neskomplikoval, personál ju prevezie na oddelenie šestonedelia, ktoré býva väčšinou pridružené k neonatologickému oddeleniu, kde medzičasom neonatologická sestra previezla aj novorodenca. ,,Dnes si takmer v každej pôrodnici môžete vybrať, či chcete svoj pobyt s bábätkom stráviť v štandardnej izbe alebo v miestnosti s nadštandardným vybavením. Treba ale počítať s tým, že tieto nadštandardné izby sú kapacitne obmedzené a môže sa stať, že v prípade veľkého počtu pôrodov budú nedostupné,“ hovorí pôrodná asistentka Drapáčová. Ak sa čerstvá mamička svojho voňavého bábätka nevie dočkať, je potrebné dať avízo personálu, ktorý ho v prípade, že je v poriadku, ochotne maminke dovezie. Inak je tento čas vhodný na oddych a rekonvalescenciu.

Zmes nových pocitov, skúseností, hormónov, nálad a faktov môže u rodičky vyvolať pocit zmätenia, v niektorých prípadoch aj tzv. popôrodné blues.
Elena Drapáčová, pôrodná asistentka

Po príchode na izbu je na rade poučenie o chode oddelenia, priestorovom usporiadaní a vizitách. Samozrejme, pôrodná asistentka je na oddelení vždy k dispozícii. ,,Určite ju zavolajte pri vašom prvom vstávaní z postele. Môžete sa cítiť vo forme, ale niekedy zdanie klame. Krvná strata a vyčerpanosť však vie urobiť svoje,“ odporúča odborníčka.

Čas na prvé dojčenie 

Po prvom postavení a vymočení sa bude pozornosť šestonedieľky neustále upriamovať na dieťatko, ktoré si od prvých momentov so svojou mamou osvojuje prisatie a satie z prsníkov. ,,Dôležitou témou sa stanú práve prsia, v ktorých sa približne na 3. deň od pôrodu začne tvoriť tekuté zlato, materské mlieko. Ak sa dojčenie bude rozbiehať pomalšie, netreba sa zľaknúť, tvorba mlieka je individuálnou záležitosťou,“ hovorí o ďalšej zmene v živote čerstvej matky Drapáčová. ,,Mlieko v prsiach vzniká vďaka hormónu prolaktín. Prvé dni po pôrode sa vytvára tzv. mlezivo, respektíve kolostrum, ktoré obsahuje veľké množstvo probiotickej vlákniny, výživné tuky a ďalšie látky imunologickej povahy. Práve vďaka týmto zložkám je známe aj ako prvé očkovanie,“ dopĺňa. S dojčením, rovnako ako s kúpaním a ostatnými otázkami ohľadne starostlivosti o novorodenca radi pomôžu pôrodné asistentky a neonatologické sestry.

Popôrodné blues 

Je úplne pochopiteľné, že ženu zaskočia niektoré zmeny, ktoré nastali v jej živote. ,,Zmes nových pocitov, skúseností, hormónov, nálad a faktov môže u rodičky vyvolať pocit zmätenia, v niektorých prípadoch aj tzv. popôrodné blues. Ak sa chcete čo najrýchlejšie naplno venovať starostlivosti o dieťatko, je potrebné sa cez to všetko sústrediť nielen na zdravotný stav svojho dieťatka, ale i na vaše telo, ktoré sa potrebuje dostať do pôvodnej formy. Tu platí jednoduché pravidlo – maternica sa najlepšie hojí a zavinuje počas dojčenia,“ uzatvára tému Elena Drapáčová.

,,Keď má bábätko dožité plné 4 dni života a výsledky všetkých vyšetrení sú v poriadku, lekár povolí prepustenie a mladej rodine už nič nebude brániť v tom, aby si doma užívali nenahraditeľné spoločné chvíle,“ dodáva pôrodná asistentka s dlhoročnými skúsenosťami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor