MENU
rodina-a-tehotenstvo

Toto vám ešte nikto nepovedal: Čo sa deje so ženou tesne po pôrode?

Čo čaká ženu tesne po pôrode?
Rodina a tehotenstvo

Toto vám ešte nikto nepovedal: Čo sa deje so ženou tesne po pôrode?

Mnohé budúce mamičky už určite počuli príbehy o tom, čo ich čaká po príchode domov z pôrodnice. Viete však, na aké zmeny by sa mali pripraviť bezprostredne po pôrode?

Možno ani vás v tom zhone a v kvante nezodpovedaných otázok pred pôrodom nenapadlo, aké zmeny čakajú za rohom hneď po tom, ako privediete na tento svet svojho vytúženého potomka. Čo sa vlastne deje s čerstvou šestonedieľkou pár minút po pôrode?

Pár minút po...

Maximálne fyzické a emočné vypätie na pôrodnej sále si vyžaduje zaslúžený oddych. ,,Už počas pôrodu, ale i pár minút po tom, ako daruje žena svojmu dieťaťu život, je jej k dispozícii pôrodná asistentka. Tá sleduje jej zdravotný stav približne po dobu 2 hodín. Mamička ešte zostáva na pôrodnej sále a pôrodná asistentka pravidelne kontroluje sťahovanie maternice, prípadné krvácanie, močenie a ostatné fyziologické funkcie ,“ približuje prvé minúty šestonedelia pôrodná asistentka Elena Drapáčová. Počas tejto doby môže byť vo väčšine nemocníc s vami aj váš partner či iná sprevádzajúca osoba.

Čas na presun za bábätkom

Ak sa zdravotný stav rodičky po uplynutí dvojhodinového intervalu neskomplikoval, personál ju prevezie na oddelenie šestonedelia, ktoré býva väčšinou pridružené k neonatologickému oddeleniu, kde medzičasom neonatologická sestra previezla aj novorodenca. ,,Dnes si takmer v každej pôrodnici môžete vybrať, či chcete svoj pobyt s bábätkom stráviť v štandardnej izbe alebo v miestnosti s nadštandardným vybavením. Treba ale počítať s tým, že tieto nadštandardné izby sú kapacitne obmedzené a môže sa stať, že v prípade veľkého počtu pôrodov budú nedostupné,“ hovorí pôrodná asistentka Drapáčová. Ak sa čerstvá mamička svojho voňavého bábätka nevie dočkať, je potrebné dať avízo personálu, ktorý ho v prípade, že je v poriadku, ochotne maminke dovezie. Inak je tento čas vhodný na oddych a rekonvalescenciu.

Zmes nových pocitov, skúseností, hormónov, nálad a faktov môže u rodičky vyvolať pocit zmätenia, v niektorých prípadoch aj tzv. popôrodné blues.
Elena Drapáčová, pôrodná asistentka

Po príchode na izbu je na rade poučenie o chode oddelenia, priestorovom usporiadaní a vizitách. Samozrejme, pôrodná asistentka je na oddelení vždy k dispozícii. ,,Určite ju zavolajte pri vašom prvom vstávaní z postele. Môžete sa cítiť vo forme, ale niekedy zdanie klame. Krvná strata a vyčerpanosť však vie urobiť svoje,“ odporúča odborníčka.

Čas na prvé dojčenie 

Po prvom postavení a vymočení sa bude pozornosť šestonedieľky neustále upriamovať na dieťatko, ktoré si od prvých momentov so svojou mamou osvojuje prisatie a satie z prsníkov. ,,Dôležitou témou sa stanú práve prsia, v ktorých sa približne na 3. deň od pôrodu začne tvoriť tekuté zlato, materské mlieko. Ak sa dojčenie bude rozbiehať pomalšie, netreba sa zľaknúť, tvorba mlieka je individuálnou záležitosťou,“ hovorí o ďalšej zmene v živote čerstvej matky Drapáčová. ,,Mlieko v prsiach vzniká vďaka hormónu prolaktín. Prvé dni po pôrode sa vytvára tzv. mlezivo, respektíve kolostrum, ktoré obsahuje veľké množstvo probiotickej vlákniny, výživné tuky a ďalšie látky imunologickej povahy. Práve vďaka týmto zložkám je známe aj ako prvé očkovanie,“ dopĺňa. S dojčením, rovnako ako s kúpaním a ostatnými otázkami ohľadne starostlivosti o novorodenca radi pomôžu pôrodné asistentky a neonatologické sestry.

Popôrodné blues 

Je úplne pochopiteľné, že ženu zaskočia niektoré zmeny, ktoré nastali v jej živote. ,,Zmes nových pocitov, skúseností, hormónov, nálad a faktov môže u rodičky vyvolať pocit zmätenia, v niektorých prípadoch aj tzv. popôrodné blues. Ak sa chcete čo najrýchlejšie naplno venovať starostlivosti o dieťatko, je potrebné sa cez to všetko sústrediť nielen na zdravotný stav svojho dieťatka, ale i na vaše telo, ktoré sa potrebuje dostať do pôvodnej formy. Tu platí jednoduché pravidlo – maternica sa najlepšie hojí a zavinuje počas dojčenia,“ uzatvára tému Elena Drapáčová.

,,Keď má bábätko dožité plné 4 dni života a výsledky všetkých vyšetrení sú v poriadku, lekár povolí prepustenie a mladej rodine už nič nebude brániť v tom, aby si doma užívali nenahraditeľné spoločné chvíle,“ dodáva pôrodná asistentka s dlhoročnými skúsenosťami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia