MENU
rodina-a-tehotenstvo

TOP 3 šťavnaté HRNČEKOVĚ koláče: Ktorý z nich upečiete ?

hrnčekový
Rodina a tehotenstvo

TOP 3 šťavnaté HRNČEKOVĚ koláče: Ktorý z nich upečiete ?

Nie je nič rýchlejšie ako hrnčekový koláč. Na odmeranie surovín vám totiž postačí jeden hrnček vo veľkosti 250 až 300 ml. Tieto tri ste ešte nejedli.

Marshmallows koláč

Potrebujeme:

  • 1 štipka soli
  • pol hrnčeka rozpusteného masla
  • 2 ks vajec
  • pol hrnček nasekaných vlašských orechov
  • 2 hrnčeky menších cukríkov marshmallows

NA POLEVU

  • pol hrnček masla
  • pol hrnček smotany na šľahanie
  • štvrť hrnček kakaového prášku
  • 1 hrnček práškového cukru
Marshmallows koláčMarshmallows koláč
Marshmallows koláč
Zdroj: Pinterest

Postup:

Zmiešajte múku, cukor, kakaový prášok, čokoládu a soľ. Pridajte rozpustené vychladené maslo, vajcia a dobre vymiešajte. Prisypte orechy.

Cesto nalejte na menší plech vystlaný papierom na pečenie a v rúre vyhriatej na 180 °C pečte približne 40 minút.

Horúci koláč posyptes marshmallows a dajte znova do rúry na 3 – 5 minút.

Pripravte polevu: V hrnci rozpustite maslo, prilejte smotanu a kakaový prášok. Za stáleho miešania varte, kým poleva nezačne hustnúť. Odstavte, pridajte práškový cukor a vyšľahajte ručným mixérom. Polevou polejte koláč a nechajte stuhnúť v chladničke.

Polevou polejte koláč a nechajte stuhnúť v chladničke.Polevou polejte koláč a nechajte stuhnúť v chladničke.
Polevou polejte koláč a nechajte stuhnúť v chladničke.
Zdroj: Pinterest
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor