MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tieto vety by ste nikdy nemali povedať svojim deťom. Ktorá vám už ušla?

Niektoré vety by mali byť pre rodiča tabu.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Tieto vety by ste nikdy nemali povedať svojim deťom. Ktorá vám už ušla?

Niekedy ich poviete pod stresom alebo len zo žartu. Deti niektoré vety vyhodnotia inak ako si myslíte a nosia si ich v sebe roky.

Detská duša je veľmi citlivá. Niekedy stačia zle zvolené slová a môžu napáchať škodu na roky. Najmä, ak ich vyslovia najbližší, rodičia. Občas vám len náhodou vykĺznu z úst. Sú však vety, ktoré by ste svojim deťom nemali naozaj nikdy povedať. Hoci z vášho pohľadu môže ísť len o dobre mienenú radu. Malé deti navyše nerozlišú, či dané slová hovoríte vážne alebo s určitou dávkou irónie či nadhľadu. Nemecký portál familie.de tieto vety označil dokonca za akúsi verbálnu facku. Pozrite sa, ktoré sa dostali do ich zoznamu.

1. Tvoj brat/sestra to urobili lepšie

Porovnávanie so súrodencom by malo byť tabu. Hoci môže ísť o porovnávanie schopností a tvrdenie môže byť aj obsahovo správne, dieťa tým skutočne zraňujete a vystavujete ho obrovskému tlaku. Pamätajte si, že každý sme iný a vynikáme v niečom inom. Vyjadrenia tohto typu často narušia súrodenecké vzťahy.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor