MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rýchly test odhalí, kedy vás čaká nástup menopauzy

Môžete sa cítiť super, no hormóny robia svoju prácu...
Rodina a tehotenstvo

Rýchly test odhalí, kedy vás čaká nástup menopauzy

Prvé príznaky klimaktéria si nemusíte ani všimnúť. Skúste sa otestovať, či sa už blížite k menopauze. Jej čas nástupu závisí od viacerých faktorov, vrátane vašich genetických predispozícii či životného štýlu.

Prechod sa nenápadne hlási už v čase, keď ešte normálne menštruujete, asi 6 až 7 rokov pred poslednou menštruáciou. Tá končí zväčša okolo 50-tky.  Výnimkou ale nie je ani klimaktérium pred dovŕšením 40. narodenín. 

Čiastočne je to v génoch

Čas nástupu klimaktéria a menopauzy závisí od  viacerých faktorov. Popri zdravotnom stave a životnom štýle je to predovšetkým genetika. Popýtajte sa svojich matiek či babičiek, kedy sa príznaky prechodu začali objavovať u nich a kedy prestali menštruovať. Môžete dostať približnú predstavu, kedy to pravdepodobne postihne aj vás. A získate možnosť sa na všetky nepríjemné prejavy dopredu pripraviť.

Ku preventívnymi opatreniami patrí napríklad zaradenie vhodných doplnkov stravy s obsahom látok, vitamínov a minerálov, ktoré vám s prejavmi klimaktéria pomôžu. Sú to napríklad doplnky stravy s materskou kašičkou, s extraktom zo šalvie, chrómom, železom a selénom či s vitamínmi K a D3. Tie by mohli aspoň čiastočne potlačiť návaly potenia, zmeny nálad, únavu či psychickú nepohodu, ktoré sú v prechode veľmi časté.

Vyzerať môžete veľmi mladistvo, no telo má Vyzerať môžete veľmi mladistvo, no telo má
Vyzerať môžete veľmi mladistvo, no telo má "svoje" informácie a prechod sa rozbieha.
Zdroj: Shutterstock

Otestujte sa: Ako ste na tom teraz?

Za každú odpoveď áno si napočítajte 1 bod:

  1. Máte viac ako 35 rokov?
  2. Trpíte intenzívnymi a náhlymi pocitmi tepla sprevádzanými potením?
  3. Zažívate neobvyklé zmeny nálad, smútok či podráždenisť?
  4. Sú vaše prsia citlivejšie ako obvykle?
  5. Trápi vás vaginálna suchosť alebo bolesti pri pohlavnom styku?
  6. Znížila sa vaša chuť na sex alebo jeho prájemné pocity z neho?
  7. Spozorovali ste na svojej pokožke zmeny ako vyššia suchosť, viac ochlpenia, akné...?
  8. Cítite sa unavenejšia alebo máte problémy so spánkom?
  9. Máte menej pravidelnú alebo silnejšiu menštruáciu?
  10. Máte problémy so sústredením sa alebo pamäťou?

Vyhodnotenie na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor