MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tesne pred pôrodom jej zistili covid, nakazilo sa aj bábätko?

Matka s novorodencom.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Tesne pred pôrodom jej zistili covid, nakazilo sa aj bábätko?

Matka a dieťa by mali byť po pôrode spolu. Takto postupujú v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) počas pandémie aj k rodičkám s pozitívnym testom na COVID-19.

Túto skúsenosť má aj druhorodička Annamária (27), ktorej malý Oliver má dnes už 5 týždňov, je zdravý a darí sa mu. Na svet prišiel za zložitých okolností, no na ťažké chvíle, ktoré si rodina zažila pri pôrode v októbri, už len spomínajú. Annemárii vyšiel krátko pred pôrodom pozitívny antigénový test na COVID-19. Previezť ju preto museli do tzv. červenej nemocnici na Rastislavovej ulici v Košiciach.

„Bol to pre mňa šok, doslova hrôza, či som ráno pri rozlúčke nenakazila ročnú dcérku a moju mamu, ktorá sa o ňu mala postarať a pritom je onkologickou pacientkou. Tiež som sa neuveriteľne preľakla, aby sa malý nenarodil nakazený.“ Šok to bol aj preto, lebo nikto z rodiny nemal COVID-19. Samotná Annamária nemala žiadne príznaky ochorenia.

Annamária so synčekom Oliverom.Annamária so synčekom Oliverom.
Annamária so synčekom Oliverom.
Zdroj: UNLP Košice

V UNLP Košice ju už čakal pripravený personál. „Lekár aj sestričky boli nesmierne milí a príjemní. Po prvotnom šoku a zdesení, že ma musia previesť do inej pôrodnice, som sa práve v tejto nemocnici konečne upokojila. Tunajší personál mi doslova vynahradil manžela, ktorý nemohol byť pri pôrode,“ spomína Annamária.

Syna ukázali mame ihneď po pôrode, ochotný personál jej spravil aj fotografie, aby ich mohla poslať manželovi. „Hneď ráno po pôrode sme mamičke priložili dieťatko k prsníku. Používala respirátor, pravidelne si umývala ruky. Dieťatko bolo umiestnené v postieľke, neďaleko jej lôžka. Tento spôsob starostlivosti si vybrala mamička, my sme jej vyšli v ústrety, pretože aj v prípadoch COVID pozitívnych matiek je veľmi dôležité, aby boli čo najskôr spolu s dieťatkom a mohli ho dojčiť,“ hovorí primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.

Nemohla ho ani objať

„Keď som jedla, dodržiavala som väčší odstup, aby som kvapôčkami nepreniesla na synčeka infekciu. Nemohla som ho objať, ani mu dať pusu, ale vedela som, že ho musím chrániť,“ vraví Annamária, ktorá si už obe deti užíva do sýtosti a chystajú sa na Vianoce.

Primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.Primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.
Primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.
Zdroj: UNLP Košice

„Hoci mala pacientka obavy, aby sa jej narodené bábätko nenakazilo nebezpečnou chorobou, vysvetlil sme jej, že pokiaľ bude dodržiavať opatrenia, nemusí mať obavy,“ konštatuje primárka. Na jej oddelení mali 3 prípady COVID pozitívnych či suspektných matiek. Vždy boli umiestnené so svojimi deťmi. „Uprednostňujeme toto riešenie. Je to najlepší spôsob ako sa postarať o matky s COVID-19 a o novorodencov. Samozrejme, pokiaľ matka nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to umožňujú.“

Matka a dieťa patria k sebe

Na dvoch neonatologických oddeleniach nemocnice počas pandémie mali šesť rodičiek s pozitívnym testom na COVID-19.  Jednoznačne podporujeme spojenie matky a dieťaťa čo najskôr po pôrode. Samozrejme za predpokladu, že to zdravotný stav matky umožňuje a ide len o bezpríznakový priebeh ochorenia koronavírusu,“ hovorí primár Peter Krcho z Neonatologického oddelenia UNLP na Tr. SNP.

97,5% novorodencov COVID matiek je bezpríznakových
 

Podľa Petra Krcha je potrebné v prístupe k rodičkám na Slovensku zohľadňovať všetky poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ale aj Centra pre kontrolu ochorení (CDC) a všetky zbery dát zo zahraničia (Štúdia z piatich medicínskych centier New Yorku, USA).

„Zatiaľ údaje vyzerajú veľmi sľubne, COVID pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v 97,5% prípadov negatívni, nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny ani horizontálny prenos z matky na dieťa. Minulý týždeň som znova komunikoval s pracoviskami v New Yorku aj v Michigane. V týchto naozaj obrovských centrách nemali od marca ani jedného novorodenca s COVID pozitivitou, ktorý by mal závažné klinické prejavy," hovorí primár a vysvetľuje, prečo by sa tieto mamičky nemali báť začať hneď s dojčením. Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek vždy, pokiaľ to je možné a pokiaľ to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár.

Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, „aby sa zdravotníci v našich v nemocniciach nebáli postarať o COVID pozitívne matky spolu s ich novorodencami. Jedinou metropolou Európy, kde sa deti COVID matiek od nich striktne oddeľujú, je Moskva, všade inde sa zdravotníci starajú o matku a dieťa spoločne.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia