MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj keď mala covid, lekári ju po pôrode od dieťaťa neoddelili. Nakazilo sa?

Matka s novorodencom.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Aj keď mala covid, lekári ju po pôrode od dieťaťa neoddelili. Nakazilo sa?

Matka a dieťa by mali byť po pôrode spolu. Takto postupujú v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) počas pandémie aj k rodičkám s pozitívnym testom na COVID-19.

Túto skúsenosť má aj druhorodička Annamária (27), ktorej malý Oliver má dnes už 5 týždňov, je zdravý a darí sa mu. Na svet prišiel za zložitých okolností, no na ťažké chvíle, ktoré si rodina zažila pri pôrode v októbri, už len spomínajú. Annemárii vyšiel krátko pred pôrodom pozitívny antigénový test na COVID-19. Previezť ju preto museli do tzv. červenej nemocnici na Rastislavovej ulici v Košiciach.

„Bol to pre mňa šok, doslova hrôza, či som ráno pri rozlúčke nenakazila ročnú dcérku a moju mamu, ktorá sa o ňu mala postarať a pritom je onkologickou pacientkou. Tiež som sa neuveriteľne preľakla, aby sa malý nenarodil nakazený.“ Šok to bol aj preto, lebo nikto z rodiny nemal COVID-19. Samotná Annamária nemala žiadne príznaky ochorenia.

Annamária so synčekom Oliverom.Annamária so synčekom Oliverom.
Annamária so synčekom Oliverom.
Zdroj: UNLP Košice

V UNLP Košice ju už čakal pripravený personál. „Lekár aj sestričky boli nesmierne milí a príjemní. Po prvotnom šoku a zdesení, že ma musia previesť do inej pôrodnice, som sa práve v tejto nemocnici konečne upokojila. Tunajší personál mi doslova vynahradil manžela, ktorý nemohol byť pri pôrode,“ spomína Annamária.

Syna ukázali mame ihneď po pôrode, ochotný personál jej spravil aj fotografie, aby ich mohla poslať manželovi. „Hneď ráno po pôrode sme mamičke priložili dieťatko k prsníku. Používala respirátor, pravidelne si umývala ruky. Dieťatko bolo umiestnené v postieľke, neďaleko jej lôžka. Tento spôsob starostlivosti si vybrala mamička, my sme jej vyšli v ústrety, pretože aj v prípadoch COVID pozitívnych matiek je veľmi dôležité, aby boli čo najskôr spolu s dieťatkom a mohli ho dojčiť,“ hovorí primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.

Nemohla ho ani objať

„Keď som jedla, dodržiavala som väčší odstup, aby som kvapôčkami nepreniesla na synčeka infekciu. Nemohla som ho objať, ani mu dať pusu, ale vedela som, že ho musím chrániť,“ vraví Annamária, ktorá si už obe deti užíva do sýtosti a chystajú sa na Vianoce.

Primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.Primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.
Primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.
Zdroj: UNLP Košice

„Hoci mala pacientka obavy, aby sa jej narodené bábätko nenakazilo nebezpečnou chorobou, vysvetlil sme jej, že pokiaľ bude dodržiavať opatrenia, nemusí mať obavy,“ konštatuje primárka. Na jej oddelení mali 3 prípady COVID pozitívnych či suspektných matiek. Vždy boli umiestnené so svojimi deťmi. „Uprednostňujeme toto riešenie. Je to najlepší spôsob ako sa postarať o matky s COVID-19 a o novorodencov. Samozrejme, pokiaľ matka nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to umožňujú.“

Matka a dieťa patria k sebe

Na dvoch neonatologických oddeleniach nemocnice počas pandémie mali šesť rodičiek s pozitívnym testom na COVID-19.  Jednoznačne podporujeme spojenie matky a dieťaťa čo najskôr po pôrode. Samozrejme za predpokladu, že to zdravotný stav matky umožňuje a ide len o bezpríznakový priebeh ochorenia koronavírusu,“ hovorí primár Peter Krcho z Neonatologického oddelenia UNLP na Tr. SNP.

97,5% novorodencov COVID matiek je bezpríznakových
 

Podľa Petra Krcha je potrebné v prístupe k rodičkám na Slovensku zohľadňovať všetky poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ale aj Centra pre kontrolu ochorení (CDC) a všetky zbery dát zo zahraničia (Štúdia z piatich medicínskych centier New Yorku, USA).

„Zatiaľ údaje vyzerajú veľmi sľubne, COVID pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v 97,5% prípadov negatívni, nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny ani horizontálny prenos z matky na dieťa. Minulý týždeň som znova komunikoval s pracoviskami v New Yorku aj v Michigane. V týchto naozaj obrovských centrách nemali od marca ani jedného novorodenca s COVID pozitivitou, ktorý by mal závažné klinické prejavy," hovorí primár a vysvetľuje, prečo by sa tieto mamičky nemali báť začať hneď s dojčením. Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek vždy, pokiaľ to je možné a pokiaľ to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár.

Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, „aby sa zdravotníci v našich v nemocniciach nebáli postarať o COVID pozitívne matky spolu s ich novorodencami. Jedinou metropolou Európy, kde sa deti COVID matiek od nich striktne oddeľujú, je Moskva, všade inde sa zdravotníci starajú o matku a dieťa spoločne.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor